|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Папочната врвца: извор на огромен број матични клетки

Cryo Save, Bi-MEK, 4.5.2010
Матичните клетки, кои еден ден би можеле да дадат терапевтски опции за голем број растројства и заболувања на мускулите и коските, лесно можат да се издвојат од ткивото на папочната врвца.

image
/11


Матичните клетки од ткивото на папочната врвца можат да се размножат до поголем број, извонредно се стабилни и не поттикнуваат силен имун одговор, рече постариот истражувач Bridget M. Deasy, асистент на одделот за ортопедија при медицинскиот факултет во Питсбург. Клетките се добиваат од желатинозното ткиво на папочната врвца, познато уште како Вартонова слуз, како и од ѕидовите на крвните садови.

„Нашите експерименти укажуваат на тоа дека најмалку 21 милион матични клетки, а најверојатно дури и до 500 можат да бидат добиени од една папочна врвца после раѓањето на бебето “-рече таа. „Значи папочната врвца може да стане достапен извор на огромен број матични клетки со што ќе се надминат бројните ограничувања, како на пр. ограничената количина и број, како и возраста и полот на донорот, кои се јавуваат при користење на други извори на адултни матични клетки.“

Др. Deasy и нејзиниот тим анализираа фрагменти од папочна врвца со должина од две стапки (60-на см), кои беа донирани за истражување, барајќи матични клетки во Вартоновата слуз и ѕидовите на крвните садови кои поседуваат карактеристични протеински клеточни маркери. Потоа истражувачите бараа оптимален начин да ги изолираат матичните клетки од папочните врвци и ги тестираа во лабораторија, за да ја докажат нивната способност да создадат специјализирани клетки, на пр. клетки на коска и рскавица, истовремено задржувајќи ја непроценливата способност да се самообновуваат.

Истражувачите ќе ги употребат овие сознанија и ќе ги употребат матичните клетки од папочна врвца за зацелување на повреди и оштетувања на коски и рскавици, како и регенерација на мускули.

 

Повеќе информации: http://www.hindawi.com/journals/jbb/2009/789526.html

Извор:  University of Pittsburgh Schools of the Health Sciences

 

Рингераја партнер за рубриката матични клетки е Би-МЕК, ексклузивен преставник на Cryo Save. Cryo-Save е водечка европска банка за матични клетки. Cryo-Save гарантира највисок квалитет на услуга во поглед на транспорт, подготовка и сигурност на матични клетки од папочна врвца на Вашето дете.

Со Cryo-Save имате можност да одберете помеѓу две различни услуги за зачувување на матичните клетки од Вашето дете:  

  1. CryoCord: чување на матични клетки само од крвта на папочната врвца
  2. CryoCord+: чување на матични клетки од крвта и од ѕидот на папочната врвца

Доколку сакате да знаете повеќе за криопрезервацијата на матичните клетки и Cryo-Save како Ваш потенцијален сервис провајдер, Ве молиме Вашите контакт информации, име, презиме, емаил и поштенска адреса да ни ги пратите на емаил mk@cryo-save.com или cryo-save@bimek.com.mk . Информативниот пакет ќе Ви биде доставен на посочената адреса.

Доклку сакате да прочитате повеќе за Cryo Save и Би-МЕК на интернет, тоа може да го направите на Рингераја, или на веб страницата на Би-МЕК и Cryo Save.
Растење на плодот по недели, 2. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
5
Видео: 9 благословени месеци во пет минути
Danny Pier бил толку возбуден кога дознал дека ќе стане татко, што го забележал со својата камера секој ден, почнувајќи ...
5
Важни витамини во бременоста
Иако добро се храните, оптимално количество на одредени хранливи состојки, пред се фолна киселина, калциум и железо не е...
3
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali podaruvate obleka,hrana i sl. na bezdomnicite?

Da (0%)

Ne (40%)

Ponekogas (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!