|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Следење на овулација - овулациски тестови

Редакција Рингераја, 5.6.2010
Како да го пратите природниотциклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на овулациски тестови?

image
/11


Уште еден метод за утврдување на овулацијата се овулациските тестови. За разлика од другите методи за кои не треба никакви помошни додатоци, ова се производи кои се купуваат во аптеките.

Овулациските тестови ја утврдуваат зголемената количина на лутенизираниот хормон (LH) во урината. Овој хормон настанува за време на зголемувањето на нивото на естроген во организмот, а се лачи од хипофизата.  LH  хормонот почнува да се лачи 24 до 36 часа пред овулацијата и претставува сигурен показател на плодните денови.

Овие тестови се попрецизни и посигурни од мерење на базалната температура и многу се полесни за употребување. Тие можат да ја предвидат овулацијата 24 до 36 часа пред да дојде до неа и можат да се користат веднаш (нема потреба да поминат неколку циклуси за да научите да ги разбирате, како кај останатите методи). Сепак ниту тие не се потполно сигурни, бидејќи можат лажно да најават плодни денови. Овие тестови даваат само позитивен или негативен резултат, а не вредности, додека пак, во некои ситуации LH  хормонот може да порасне и без овулација. Исто така, кај жените кои немаат редовни циклуси постои голем ризик резултатите да бидат неточни.

Овулациските тестови не се употребуваат секој ден, туку само неколку дена по ред, во текот на средината на циклусот (кај 28-дневниот циклус на 11 ден). Тестот се повторува се додека не се воочи пораст на LH хормонот. Препорака е тестот секогаш да се прави во исто време и не треба да се пијат големи количини на вода, барем не еден час пред тестирањето. 

 

Мини – микроскоп за преглед на плунка и цервикална слуз

Помалку сигурен, но секако корисен овулациски тест е мини- микроскоп за преглед плунка или цервикална слуз. Овој мини- микроскоп е голем колку кармин за усни и секогаш може да го имате покрај себе. Тој се состои од стаклено прозорче на кое се нанесува првата утринска плунка или цервикална слуз, прецизно зголемувачко стакло (микроскоп) и осветлување.

Резултатите од тестот можат да се прочитаат 5 минути после поставување на плунката на стакленото прозорче (важно е само примерокот добро да се исуши), така што со помош на светлото и зголемувачкото стакло на споредната страна на микроскопот,  можат да се видат честичките внатре во примерокот. Доколку честичките имаат точкест облик (како прашина) не се настапени плодни денови, но доколку на прозорчето се види поврзана структура која потсетува на папрат, тоа значи дека плодните денови се во тек.

Како и кај останатите тестови, и кај овој на сигурноста можат да влијаат многу фактори. Доколку се земе од плунката: никотинот, солената храна, пастата за заби и слично, можат да покажат лажни резултати, па поради тоа се препорачува примерокот да се земе веднаш по будење, пред било какви други утрински активности. Кај примерокот од цервикалната слуз, се препорачува најмалку 8 часа растојание меѓу сексуалните односи и тестирањето.

За дополнителни информации, посетете го нашиот Календар на овулација.

Планирам бебе. Што треба да преземам?
Одлучивте да создадете семејство (или да го зголемите веќе создаденото). Постојат чекори кои ќе ве доведат до крајот на ...
3
Лековити растенија за полесно зачнување
Лековитите растенија се дар на човештвото против многу болести и несакани состојби. Тука можеме да ја споменеме и хранат...
3
Може ли да се забремени за време на менстр...
Можеби некои ќе се зачудат, но ова прашање “Може ли да се забремении за време на менструација?” е многу често поставуван...
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

alen
BARBARITA

alen

mi se dopaga (49%)

ne mi se dopaga (51%)


Број на сите гласови: 97

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!