|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Мама во 41. неделаТака нестрпливо го чекате предвидениот датум за породување, а најава за овој ден кој се приближува нема и нема. Околу 40 % од трудниците се породуваат по предвидениот термин за породување. Причини за тоа има многу. Една од најчестите е погрешно одредена должина на траење на бременоста. И покрај ултразвучните прегледи кои прецизно го одредуваат датумот за породување и тоа – 2 до + 3 дена разлика меѓу должината на фетусот и вистинското траење на бременоста. Кај повеќето трудници кои кои ќе го надминат денот Д веројатно уште не настапил вистинскиот, односно природниот ден за породување. Нека не ве загрижува тоа. Ако редовно, два пати неделно го посетувате гинекологот (односно според неговата проценка и секој втор ден), забележувате дека плодот мрда (сеуште треба да има барем 10 движења), имате низок крвен притисок и добри резултати од мокрачата, сеуште сте безбедни. Гинекологот ќе се потруди да ја процени количината на плодовата вода со ултразвучен преглед или поточно ќе ја одреди состојбата на фетусот. Ако количината на плодовата вода е намалена или отчукувањата на срцето на фетусот на ЦТГ веќе не се така различни, во породилиштето вештачки ќе го забрзаат почетокот на породувањето.


Прочитајте уште


>>  Плод во 41. недела
>>  Тато во 41. неделаАнкета

dali go doevte vaset_o bebe i kolku
nataly_13215

dali go doevte vaset_o bebe?

1.da (85%)

2.ne (15%)


Број на сите гласови: 55

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!