|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто девојчињата треба да спортуваат?

Редакција Рингераја, 31.10.2018
Зошто девојчињата да спортуваат? Ќе речете за да бидат физички активни, и ќе бидете во право. Да се забавуваат? И тоа е точно исто така. Но постои и нешто повеќе од тоа...
Клучни зборови:

image
/11


Девојчињата кои спортуваат, имаат подобар успех на училиште. Можеби мислите дека спортувањето ќе има одзема време за учење. Но, истражувањата покажуваат дека девојчињата што играат спорт имаат подобар успех во училиште отколку оние кои не спортуваат. Вежбањето го подобрува учењето, меморијата и концентрацијата, што може да им даде на девојчињата предност во училиштето.

Девојките кои играат спорт учат тимска работа и вештини за поставување цели. Спортот ги учи на вредни животни вештини. Кога работите со тренер и соиграчи за да освоите добри резултати и да ги постигнете целите, учите како да бидете успешни. Овие вештини ќе ви служат добро на работа и во семејниот живот.

Спортувањето е добро за здравјето на девојчињата. Покрај тоа што се социјализираат и одржуваат здрава тежина, девојчињата кои спортуваат исто така имаат помала веројатност да пушат. И подоцна во животот, девојчињата кои вежбаат имаат помала веројатност да добијат рак на дојка или остеопороза.

Спортувањето ја зголемува самодовербата. Девојчињата кои спортуваат имаат поголема самодоверба. Зошто? Довербата се гради кога знаете дека можете да вежбате, да ги подобрувате своите резултати и да ги постигнувате вашите цели. Спортските активности исто така се добри, бидејќи им помагаат на девојчињата да бидат во форма, да одржуваат здрава тежина и да создаваат нови пријатели.

Вежбањето го намалува притисокот. Играњето спортови може да го намали стресот и да ви помогне да се чувствувате малку посреќно. Како? Мозочните хемикалии ослободени за време на вежбањето го подобруваат расположението на лицето. Пријателите се уште еден поттик за добро расположение. И да се биде во тим создава тесни врски меѓу пријателите. Добро е да знаете дека вашите соиграчи ќе ве поддржат - и надвор од теренот!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

(Не)правилен изговор на гласовите
Една од најчестите причини заради која родителите бараат помош и совет од логопед, е неправилниот изговор на гласовите и...
4
Заради што децата ни ги кинат нервите секо...
Родителите на мали деца знаат за што станува збор. Иако со децата доаѓа нешто прекрасно, неочекувано и убаво, секојдневн...
4
Типови интелигенција кај децата
Еве како да се научите да ги препознаете типовите интелигенција кај децата, за да успеете да му помогнете на своето дете...
4
Дали е добро децата да делат иста соба?
Многу родители се одлучуваат да ги стават своите деца да растат во заедничка соба во домот, без разлика дали е поради же...
4
Анкета

/
Jana9

Koj go zema vaset_o dete od gradinka?

Mama (0%)

Tato (50%)

Baba (0%)

Dedo (0%)

Nekoj drug (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!