|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вистината за мајчинството

Редакција Рингераја, 28.1.2023
Луѓето имаат какви ли не соништа. За животот, за идните планови, за големи достигнувања ... и јас имам такви. Но повеќето мои соништа се мали и секојдневни. На пример - сонот да се избањам...
Клучни зборови:

image
/11


 

Ама не само да се избањам на кратко, додека стресно се прашувам дали ќе успеам во две минути да се избањам и да се облечам и дали ќе можам да се исушам пред бебето да се разбуди и расплаче.


Не. Сонувам за вистинско, потребното, неограниченото време за капење, кога можам да стојам под туш, додека меѓу моите прсти ќе пораснат жабји ципи, а на грбот ќе ми се појават жабри. Капење што ќе трае толку многу што сите ќе се прашуваат "да не потона?” Да се бањам, додека сите шишиња и шишенца во бањата се испразнат. Да седам толку долго што од акумулираната пареа ќе немам потреба од сауна. Да можам потоа без брзање да се наместам, исушам, облечам. Е така сакам да се избањам.


Се разбира, има опција да се избањам кога дома има други луѓе кои ќе го чуваат бебето во тоа време, но проблемот е што имам и уште еден куп работи кои исто сакам да ги завршам без да го држам бебето во раце.

 

Но, токму откако ќе се намокрам, природно, го слушам нејзиното жално завивање однадвор. За жал ми се паднало бебе кое исто како мајка си спие суперлесно и се буди дури од мисла за бучава, или ако ме нема во собата. Прво се буди, разгледува се и ако не ме види, се нажалува и почнува да плаче на висок глас, Лази низ куќата и ме бара. Потоа, ако открие каде сум се затворила без неа (на пример, бањата или тоалетот), застанува пред вратата и започнува да тажи, ронејќи солзи, бидејќи се уште не може да замисли дека некој би можел да сака да оди некаде сам без неа...


Се принудувам да ја отворам вратата, за да ме види и да се смири, дека не сум исчезнала и зборувам смирено или нежно со повишен тон, за да ја спречам да влези внатре. Мразам да се капам на отворена врата. Сепак немам избор. Опциите се или тоа, или излез од бањата веднаш, бидејќи варијантата, во кој јас се капам зад затворена врата, додека бебето плаче хистерично однадвор, не доаѓа во предвид. Успевам да се искапам донекаде, но ем ми е ладно, ем не смеам да постигнам да ја измијам косата, бидејќи нема да можам да ја слушам. Конечно се предавам тотално. Полнам кофа со топла вода, го соблекувам бебето и го ставам внатре, за да можам барем да се избањам во релативен мир. Таа е задоволна, јас - не премногу, но ме прашува ли некој?


Се бањам, двете се завиткуваме во крпи, го носам бебето во спалната соба, каде што за благодарност веднаш ми се мочка на креветот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
16
КОВИД-19 кај деца: Дали постои причина за ...
Природно е дека родителите се најмногу загрижени за ширењето на заразна болест. Сепак, фактите покажаа дека коронарниот ...
11
Како да се организира времето пред поаѓање...
Како да го организирате времето на децата, посебно на првачињата, пред поаѓање на училиште на 1-ви октомври
8
Како да препознаете дијабетес кај децата?
Дијабетесот е наследна болест. Исто така, и некои вируси може да го предизвикаат или да бидат фактори на ризик за појава...
8
Анкета

Животот
пеперутка16

Кој период од вашиот живот бил најубав досега?