|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Вака изгледаат жените кои родиле!

Редакција Рингераја, 2.7.2013
Американска фотографка направила фотографии на трудници и жени кои родиле, сакајќи да покаже како изгледа телото на жената во стварност. Целта и е да ја промени сликата создадена од славните, според која жените треба веднаш да се вратат во форма
Клучни зборови:

/11


 

 

Jade Beall, фотографка од Аризона, почнала да објавува серија на полуголи автопортрети на Facebook откривајќи ги сите несовршености на сопственото тело, по раѓањето на нејзиниот син.

Нејзините фотографии инспирираа стотина други мајки и многу од нив сакаа да бидат фотографирани на ист начин. Колекцијата на црно-бели фотографии ќе биде објавена во книгата A Beautiful Body Project.

Заедно со фотографиите ќе бидат објавувани и породилните приказни на мајките. Целиот проект е финансиран со доброволни прилози.

Кај мајките кои веднаш по породувањето нема да се вратат во истата форма како пред бременоста, се појавува чувство на пораз, а товарот на мајчинството и така е многу тежок. Освен тоа, 99% од фотографиите во јавноста, не го прикажуваат вистинското тело на жената по породувањето, па оттука е искривената слика која ги мачи мајките.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

5 лаги во кои верував во врска со породува...
Кога завршив училиште за акушерство, се чувствував подготвена да направам две работи: да ги поддржувам луѓето што раѓаат...
52
Што навистина се случува за време на царск...
Тек на операцијата момент по момент, што го менува животот на една жена
36
Со лакирани нокти на породување?!
Постои научна причина зад барањето за отстранување на лакот за нокти пред да влезете во породилната сала, особено ако им...
36
24 моќни фотографии со лузни од царски рез
Април е месец на подигнување на свесноста за царски рез. „Сите ние сме мајки - не е важно како ги донесовме нашите бебињ...
33
Анкета

Избор на сандали?
istrazuvac

Кој е вашиот критериум при изборот на сандали?

цената (38%)

квалитетот (51%)

излогот (7%)

љубезноста на продавачите (3%)

рекламата (1%)


Број на сите гласови: 156

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!