|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Бебе родено со амнионски превез!

Редакција Рингераја, 25.9.2020
Неверојатното раѓање на Матеја! Породувањето на нејзината мајка во вода во Јурт беше мирно и тивко. Малата Матеја дојде на свет во нејзината амнионска кеса (сач). Таа беше среќно пречекана од нејзината мајка и тато и нејзините 3 големи браќа

image
/11


Што е сач?

Сач или превез е целосна маска за лице, која понекогаш може да се најде како да го покрива лицето на детето при раѓање. Ваквите раѓања се прилично ретки и тие имаат посебно значење за детето родено на таков начин. Постојат многу приказни и митови за превезот, многу од нив се погрешни.

Точното име за оние кои се родени со сач е Колбар. Таквите луѓе честопати се нарекуваат дека се родени зад превезот, бидејќи во многу култури сачот се нарекува и превез, поради тоа што е покривка на лицето или маска.

 

Треба да се напомене дека овие деца можат да бидат машки и женски и може да потекнуваат од која било социјална класа, расна или религиозна група. Нема географски граници за феноменот. Сепак, забележано е дека раѓањата под превез има тенденција на наследност. Понекогаш, но доста ретко, повеќе од еден член на семејство, обично родител и дете, може да се роди со превез.

 

Пресметано е дека раѓањата под превез може да бидат само едно од осумстотини илјади раѓања. Сепак, ова не мора да значи дека ќе има по едно вакво раѓање на секои осумстотини илјади раѓања во одредена област.

5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
155
Движење на бебето во стомакот
За секоја идна мајка, првото движење на бебето во стомакот претставува најсреќен момент во животот, бидејќи тоа говори д...
22
Девојка роди тројка на 16 години
Да се има тројка на 16-годишна возраст не е она со што повеќето тинејџери треба да се занимаваат. Но, тоа е секојдневна ...
22
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
21


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime
Jana9

Ime

Marta (20%)

Stefanija (20%)

Angela (40%)

Gabriela (0%)

Magdalena (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!