|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Телото по породувањето: Четири вистини и една лага

Редакција Рингераја, 6.9.2020
Многу се зборува за промените што ги остава бременоста врз женското тело. Жените се првенствено заинтересирани за тоа како тие промени може да бидат ублажени или спречени. Постојат многу добри совети кои навистина помагаат и такви кои не помагаат

image
/11


И покрај некои лоши промени што бременоста ги остава на женското тело, женското тело е сè уште убаво по породувањето. Сепак, повеќето жени сепак би сакале да ги ублажат или спречат негативните последици од бременоста што е можно повеќе. За тоа како, има многу совети, дури и оние што не се држат. Со вишок килограми, стрии, мозолчиња и други несакани промени, времето и малку повеќе трпеливоста обично помагаат најмногу.

 

Четири работи што навистина може да ги очекувате

 

1. Веднаш по породувањето, вашето тело ќе биде полесно за четири, пет килограми.

 

Во просек, новороденчето тежи помеѓу три и три и пол килограми, ако додадете скоро килограм крв и амнионска течност изгубени за време на породувањето и тежината на плацентата, брзо ќе можете да одземете најмалку четири килограми за време на бременоста.

 

Проблемот со вишокот килограми кој трае по породувањето е проблем со кој се соочуваат повеќето нови мајки. Сепак, експертите ве советуваат да се препуштите на законите на природата и да му дозволите на вашето тело, кое девет месеци се грижеше за малото суштество, да одземе исто толку време за да се врати во првобитната состојба.

 

 

 

2. Ќе изгубите коса брзо по породувањето.

 

Проблемот со опаѓање на косата се јавува кај половина од жените после породувањето. Губењето на косата е најинтензивно во првите шест месеци по породувањето и е причина за проблем со хормоните што го забавуваа опаѓањето на косата за време на бременоста. По девет месеци од бременоста, хормоните почнуваат полека да се враќаат во нормала, предизвикувајќи косата да почне да паѓа и да расте во нормален ритам.

 

Доколку сакате да го намалите опаѓањето на косата, препорачливо е да јадете храна богата со железо, протеини, цинк и антиоксиданти, кои се основни елементи за здрава кожа и коса.

 

 

 

3. Ќе започнете да добивате стрии на вашето тело.

 

Стриите се јавуваат кај дури 90 проценти од жените по породувањето како резултат на брзото зголемување на телесната тежина, бидејќи телото се шири побрзо од кожата. Покрај тоа, нивото на хормонот глукокортикоид се зголемува за време на бременоста, што доведува до побавно формирање на колаген и еластични влакна во кожата.

 

Брзо ќе ги потиснете стриите ако навремено преземете нешто. Најдобро е да започнете да ги негувате додека тие се уште имаат црвеникава или розова боја. На пазарот има многу различни производи против стрии кои можат да ви помогнат со ова, но важно е да обрнете внимание и на вашата исхрана. Избегнувајте слатки, солени закуски и храна што содржи скроб, бидејќи таквата храна брзо додава неколку килограми повеќе во организмот. Витаминот Ц е многу важен за формирање на колаген, затоа проверете дали го консумирате во поголеми количини.

 

 

 

4. Вашата кожа ќе биде полоша по породувањето.

 

За разлика од совршената кожа за време на бременоста, кожата после породувањето е подложна на мозолчиња, акни и црни точки. Циркулацијата на крвта во телото се зголемува за дури 50 проценти за време на бременоста, што се рефлектира во лицето, каде крвните садови се шират и добиваат дополнителен волумен.

 

За проблематична кожа, се препорачува да се користи ретинол (попознат како витамин А), кој брзо ќе го врати сјајот на кожата на лицето. Покрај тоа, препорачливо е да се избегнува мрсна и сува храна и да се посегнува по свежо овошје, зеленчук и ореви што е можно повеќе.

 

Невистина која во никој случај не е точна

 

Ако сте имале несоница за време на бременоста, може да очекувате уште помалку време за спиење по породувањето. Тврдењето дека вашето тело ќе се навикне на тоа со текот на времето, во никој случај не е точно. Телото никогаш не се навикнува на помалку часови сон од едноставна причина што му треба одредена количина на сон за да може нормално да функционира и тешко е да се убеди во спротивното.

 

Хроничната несоница носи голем број негативни последици кои не се добри за мајката на новороденчето, како што се замор, исцрпеност, раздразливост. Мајките често забораваат на себе за да бидат што е можно попристапни за своето бебе. Најдобриот совет што е навистина добар да го слушате е: „Спијте кога вашето бебе спие!“ Бидејќи тоа е единствениот начин на кој ќе можете да му понудите на вашето бебе сè што му треба. За бебе, најдобра мајка е одморена и наспана мајка.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Крем за сончање на деца и возрасни - има р...
Пред сe, дали секој треба да применува различни средства за заштита од сонце?
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Прераното одвикнување од пелени е штетно!
Родителите кои ги одвикнуваат децата од пелени пред третата година од животот можеби прават голема грешка, тврдат стручњ...
3
Доење и кариес
Доилките често се сретнуваат со тврдењето дека доењето предизвикува кариес кај децата. Ова тврдење не е точно. Статистич...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?