|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сексуална активност и оргазми за време на бременоста?!

Редакција Рингераја, 21.1.2021
„Сексот за време на бременоста е добар за вашето тело, за вашата самодоверба, отчукувањата на срцето и за врската со партнерот“, вели писателката на „ Секси мајки" - Лу Паџет. Оваа книга ги поддржува жените да бидат активни во спалната соба

image
/11


Стравувањата и митовите прават многу жени да се двоумат да направат нешто што за време на бременоста би ги довело до кулминација
Авторката Лоу Паџет советува - освен ако не сте во ризична бременост, со потенцијал за предвремено породување или некои други компликации, можете слободно да имате секс.

Прочитајте неколку причини зошто треба да бидете сексуално активни и за време на бременоста и да уживате во оргазми:

1. Оргазмите можат да бидат интензивни

„Слушнав многу жени како велат дека би сакале да доживеат повеќе оргазми како што доживеале за време на бременоста“, вели Паџет. Ова се случува затоа што кај бремените жени, во карличниот регион има подобра циркулација, така што се интензивира сексуалната стимулација.

2. Оргазмите го подобруваат расположението

Една студија во списанието „Сексуална медицина“ објави дека околу 40 проценти од жените изјавиле дека нивната желба за секс е зголемена за време на бременоста. Хормоните "дивеат", така што има некои физички и физиолошки промени. Градите се поголеми, а брадавиците се почувствителни. Поради тоа, оргазмот прави да се чувствувате секси и да се грижите помалку за породувањето.

3. Оргазмите го ослободуваат стресот

„Оргазмот го зголемува лачењето на адреналин, кој го ослободува стресот“, вели Ари Браун, педијатар и автор на книгата „Очекување 411". Истражувањата покажуваат дека сексот го намалува крвниот притисок и ризикот од срцев удар. Исто така, уживањето во сексот се релаксира и ви помага да имате подобар квалитет на сон.

4. Сексот ја одржува вашата врска со партнерот „жива“

„Од брачна гледна точка, секогаш е добро да бидете интимно поврзани со вашиот партнер“, истакнува д-р Браун. Истражувањата покажаа дека окситоцинот, кој се ослободува за време на сексот, ја зголемува емоционалната врска и ве тера да имате повеќе разбирање и трпеливост за врската.

Ѕирнете во кујната на @my_little_kitchen_s...
Често на нашиот сајт може да ги сретнете рецептите кои со нашите читатели несебично ги споделува @my_little_kitchen_stor...
9
Отвoрање на сопствен бизнис во време на па...
Пандемијата ни ги измени животите на сите. Додека многумина останаа без работа, многумина успеаjа да создадат свои бизни...
7
Инстаграм фуд блогери ви препорачуваат за ...
Во очи на денот поради кој февруари е наречен месецот на љубовта и виното, независно дали ќе го прославувајте Св. Валент...
7
Инстаграм фуд блогери ви препорачуваат за ...
Во очи на денот поради кој февруари е наречен месецот на љубовта и виното, независно дали ќе го прославувајте Св. Валент...
7


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali ako ve povredi nekoj pamtite i vrakate?

Da (0%)

Ne (100%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!