|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Повеќе мали деца секојдневно консумираат кофеин

www.zazdravje.com.mk, 29.6.2012
Според најновите истражувања, 75% од малите деца консумираат кофеин секој ден, најмногу преку газираните сокови. И колку повеќе кофеин се конзумира, толку помалку спијат

image
/11


 

 

Истражувачите од Универзитетот во Небраска набљудувале 200 деца од 5-12 години за време на рутинските клинички посети во педијатриската клиника. Родителите биле прашувани за типот и количината на оброци и пијалоци што ги конзумирале нивните деца секој ден.

Децата помеѓу 8-12 години во просек дневно конзумирале 109 мг. кофеин, еквивалентно на 3 чаши газиран сок, а помалите деца во просек 1 чаша.

Додека кофеинот бил асоциран со проблеми со спиењето, тој не бил поврзан со ноќното мокрење, спротивно на популарното верување дека ако мало дете конзумира кофеин ќе има проблеми со ноќното мокрење, бидејќи кофеинот е диуретик.

Родителите треба да бидат свесни за потенцијалното негативно влијание на кофеинот врз сонот на детето и неговото дневно функционирање. Педијатрите треба да ги едуцираат родителите за штетните ефекти на кофеинот како и да ги прашаат за дневната количина на кофеин која ја внесува нивното дете.

 

 

zazdravje

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Здрави навики за ладните зимски денови
Зима, период кога пред се имаме чести температури под нулата, а ние мораме да најдеме начин адекватно да се загрееме и д...
3
Ако детето игра со диносауруси, значи е су...
Според студија од 2007 година објавена во списанието „Развојни истражувања“, околу една третина од малите деца во одреде...
3
Што прават родителите додека нивните деца ...
Авторот на духовити книги за родителство, тато Клинт Едвардс, искрено објасни што навистина прават родителите кога нивни...
3
План: Како да ја спречиш мама да ја преспи...
Дали сте мајка која е уморна? Прочитајте ја оваа статија. Гарантираме насмевка и кај лошо-наспиените и депримирани родит...
3
Анкета

Колку е доволно?
blond

Колку плата би сакале да земате за да имате добар живот? Со колку би се задоволиле?

до 500е (12%)

500-1000е (55%)

1000-2000е (22%)

Сакам да имам многу пари (11%)


Број на сите гласови: 100

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!