|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Поддржуваме мали бизниси: Rus Design Lux

Марина Кљајиќ Петковски, 27.5.2022
Ви го претставуваме брендот RUS DESIGN LUX , чиј креатор е Анита Русевска. Нејзините прекрасни, уникатни, рачно изработени парчиња накит нема да ве остават рамнодушни и веднаш ќе посакате да ја збогатите вашата кутија за накит со некое парче

image
/11


Погледнете го нејзиниот Инстаграм профил 

Анита беше прељубезна и ни одговори на неколку прашања поврзани со оваа нејзина страст.

Рингераја: Колку години постои брендот? 

Анита: Брендот Rusevska design или Rusdesign lux постои веќе 8 години.

Рингераја: Што содржи понудата?

Анита: Понудата содржи рачно изработени парчиња накит и модни додатоци. 

 

1

Рингераја: Како де роди идејата? 

Анита: Самиот основач сум јас лично, каде идејата дојде многу спонтано и да кажам природно, бидејќи по природа сум уметник,работам во опера и балет, чувството за естетика отсекогаш било во мене каде неостварена желба ми е да сум моден дизајнер. 

Со почетоците на изработка на накит некако низ годиниве како да ми исплива на површина креативноста која тлеела со години во мене и покрај музиката, накитот и додатоците ми се втора љубов. 

 

2

Рингераја: Колку е тешко /лесно да се води ваков бизнис? Колку клиентите ја ценат рачната изработка?

Анита: На почетокот беше многу потешко кога започнував, бидејќи немаше толку понуда на материјал за разлика од денес...иако, Македонија е земја каде кубуриме со материјали за жал. Се снаоѓав како знаев..но желбата беше голема за работа и за експериментирање.

На работилници не сум била, јас сум самоука, па можеби ми било и потешко само да научам нешто да направам. Но...во тоа е и убавината. 

За да се тера, ваков мини бизнис да кажам на почеток беше малце потешко. Имавме социјални мрежи за негова презентација, но не беше толку актуелна таа застапеност, па така...една ќе види што имам изработено, па ќе ме препорача...иако препораката за мене е најдобрата реклама!

За моја среќа, клиентите знаат да ја ценат рачната изработка, многу често ми велат "оставам на вас, како мислите-така" и тука највеќе уживам кога не сум ограничена. 

 

3

Рингераја: Кои се најбарани производи?

Анита: Од се досега што сум изработила обетките ми се наааајбарани, некако сами си се издвоија, иако пак ќе кажам се имам во понудата, а сега за летово и нешто сосем ново ќе се спрема, нешто летно, нешто весело.

И благодариме на Анита за издвоеното време. Со нетрпение ја очекуваме новата летна колекција. 

Не заборавајте да го додадете профилот на вашата following листа. 

 

4

 

4

 

6

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Волку, волку, неколку прашања и толку
Успехот на нашите кошаркари на Европското првенство во Литванија донесе голем интерес за преносите од шампонатот, а со т...
3
Бред Пит во новата сезона на "Величест...
Според пишувањата во турските медиуми, славниот актер Бред Пит ќе се појави во седум продолженија на турската хит серија...
3
На кафе кај Пепа Димитрова...
Разговараме со Пепа за нејзината нова нумера, нејзините искуства на музичката сцена и за нејзината улога како мајка
3
На кафе кај Марија Симоноска - Ковчеже отв...
Денешно друштво за кафе - муабет ни е прилепчанката Марија Симоноска, авторка на книгата поезија Ковчеже отворено со сти...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ziveete vo zaednica?

Da (44%)

Ne (56%)


Број на сите гласови: 9

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!