|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не покривајте ја количката со пелена

Редакција Рингераја, 15.7.2021
Покривањето на количката со пелена е нешто што треба да го избегнувате, особено во летниот период

image
/11


Доколку ја покриете количката со цел да го заштитите бебето од сонцето,  несвесно придонесувате да му биде уште потопло и со тоа го доведувате во опасност! 

Според истражувањето на шведските научници, оваа „сенка“ всушност создава ефект на рерна во количката. Поради намалената циркулација на воздухот, температурата брзо се зголемува, а ситуацијата може да се спореди со онаа во топол автомобил. 

Избегнувајте ткаенини за да обезбедите сенка во количката, наместо тоа користете перфорирани или мрежести материјали за да го задржите протокот на воздух непречено. Чадорите за колички исто така можат да бидат добра опција, што исто така го запира продирањето на УВ зраците, но не и протокот на воздух.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
14
Хандлинг бебе - правилно кревање и спуштање
Родителите некогаш не знаат правилно како се креваат и спуштаат малите бебиња. (словенечко видео)
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Анкета

Рахела
Кристин

Што мислите за името Рахела , мене многу ми се допаѓа... На мојите поблиски мислат дека тоа не е модерно име... :/ :/

100 (83%)

100 (17%)


Број на сите гласови: 24

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!