|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Научете го детето да ги распознава боите

Редакција Рингераја, 4.7.2020
Еве неколку практични совети како да ги научите децата да ги распознаваат боите. Сe е изводливо дома
Клучни зборови:

image
/11Именувањето во боја е дел од когнитивниот развој на детето и се одвива низ неколку нивоа. На околу тригодишна возраст, детето е подготвено:
научи да разликуваш бои
потоа подредете предмети по боја
и само на крајот да именува одредена боја.
Развојот на перцепцијата на бојата започнува со забележување на црвена и жолта боја, а потоа и зелена и сина боја. Доколку сакате да го запознаете вашето дете со светот на боите преку секојдневните активности, еве неколку совети.
 
Започнете со основните бои, прво со една, црвена. Кога детето е сигурно дека тој ја знае таа боја, понудете му друга, жолта боја.
 
Идеи за вежбање на една боја: на пр. оставете го детето да собере кула од коцки од една боја или може да собере топчиња од една боја. Ова му овозможува на детето да се концентрира само на една боја. Разговарајте за боите за време на прошетката, на пример: ако детето вели „Погледнете го автомобилот“, додадете ја боја како карактеристика. Во паркот, детето може да каже „одам на слајд“, а вие додавате „На црвена слајд“. Боите можат да се научат и преку здруженија, на пр. книга со слики каде што детето отвора прозорец и гледа концепт на одредена боја, на пр. црвено јаболко или жолто пилешко…
Еве предложени игри кои можат да го поттикнат вашето знаење за бои на вашето дете:
Кога именувате предмети од околината, кажете ја нејзината боја
Можете да направите споредби: црвена како јагода, жолта како лимон, зелена како трева, сина како небото…
Именувајте ги боите што ги цртате или ги насликате
Сортирајте играчки и предмети по боја (стапчиња, пом-топчиња за пом, коцки ())
Направете форми од пластилина, на пример: овошје и зеленчук.

Именувањето на бои е дел од когнитивниот развој на детето и се одвива низ неколку нивоа. На околу тригодишна возраст, детето е подготвено:

  • да научи да разликува бои
  • да подреди предмети по боја
  • и само на крајот да именува одредена боја.

Развојот на перцепцијата на бојата започнува со забележување на црвена и жолта боја, а потоа и зелена и сина боја. Доколку сакате да го запознаете вашето дете со светот на боите преку секојдневните активности, еве неколку совети. 

Започнете со основните бои, прво со една, црвена. Кога детето е сигурно дека ја знае таа боја, понудете му друга, жолта боја. Идеи за вежбање на една боја: на пр. оставете го детето да изгради кула од коцки од една боја или може да собере топчиња од една боја. Ова му овозможува на детето да се концентрира само на една боја. Разговарајте за боите за време на прошетката, на пример: ако детето вели „Погледнете го автомобилот“, додадете ја боја како карактеристика. Во паркот, детето може да каже „одам на лизгалка“, а вие додавате „На црвената лизгалка“.

 

1


Боите можат да се научат и преку игра на асоцијација, на пр. книга со слики каде што детето отвора прозорец и гледа концепт на одредена боја, на пр. црвено јаболко или жолт лимон…Еве предложени игри кои можат да го поттикнат познавањето на бои на вашето дете:

  • Кога именувате предмети од околината, кажете ја нивната боја
  • Можете да направите споредби: црвена како јагода, жолта како лимон, зелена како трева, сина како небото…
  • Именувајте ги боите кога цртате и боите
  • Сортирајте играчки и предмети по боја (стапчиња, топчиња за пинг-понг, коцки. Направете форми од пластелин, на пример: овошје и зеленчук.


Преубаво писмо: Без страв јагне мое!
Не ме прашувајте зошто баш денес го пишувам овој текст. Немам посебна причина. Имам милион причини
13
Бременост: Најчести машки стравови
Исто како што бремените жени се оптоварени со разни стравови покрај среќното очекување на бебе, идните татковци кријат и...
9
Што да очекувате од првиот логопедски прег...
Доколку сакате да знете што да очекувате од првиот логопедски преглед, ова е за Вас
6
Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Дали ги разгалувате вашите деца?
Jana9

Дали ги разгалувате вашите деца?

ДА (27%)

НЕ (19%)

Понекогаш (54%)


Број на сите гласови: 26

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!