|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најдобар производ против стареење e повеќе деца?!

Редакција Рингераја, 23.9.2020
Кој знаеше дека криењето во оставата, во чајната кујна, скролањето низ социјалните мрежи додека гмечиш бисквит во устата, може да биде од корист за мојот изглед? Чувствувам како ми се повлекуваат брчките додека зборуваме!

image
/11


Пред да го имам моето девојче, сакав да се облекувам, да го шминкам целото лице, да плескам најмалку две пудри за лице неделно и да му дадам приоритет на времето за нега. Деновиве се трудам да се пресоблечам од хеланки за „дома“ во „фенси“ хеланки. Моите приоритети се променија, но сепак сакам да се чувствувам добро, и да бидам навистина искрена, понекогаш добивам шок кога ќе поминем покрај огледалото. Која е оваа жена? Изгледа малку поинаква од онаа на која се сеќавам од тие магливи денови пред бебето. Немам повеќе време да се посветам на мојот режим на убавина како порано. Но, што ако имате друго бебе (или многу повеќе) навистина може да помогне во борбата против стареење?

 

Може ли раѓањето на повеќе деца да биде тајна на вечната младост?

Студија спроведена во 2016 година сугерира дека имањето повеќе деца може да има својства против стареење. Кесичките под очите можат да се разликуваат, но јас бев љубопитна, и погледнав одблизу во истражувањето. Студија на професорот Неопмнасти и истражувач, открила дека е измената ДНК-та кај жени кои родиле повеќе деца. Оние со повеќе деца имале подолги теломери, кои имаат заштитни својства на крајот од ДНК-жицата. Овие делови од нашата ДНК се одговорни за репликацијата на клетките, како и за долговечноста.

Истражувачите веруваат дека ова се должи на драматичните бранови на хормонот естроген за време на бременоста. Естрогенот има антиоксидантни својства кои ги штитат теломерите од скратување. Штом телемерот стане прекраток, тој повеќе не може да се репродуцира или реплицира, што е традиционален знак на стареење - развиваме брчки или гледаме промена на структурата на кожата и косата затоа што клетките не продолжуваат да се „реплицираат“. Ова често го гледаме најпрво во косата и кожата, бидејќи тие се области во телото каде што клетките почесто се размножуваат.

 

Пред да викнете „Sign me up“ и започнете да раѓате деца на Брејди Бунч, задржете ги коњите. Како и секогаш, со повеќето работи, во приказната има и повеќе!

 

Излегува дека помага да се има поддршка

Студијата е спроведена и во заедница во Гватемала каде се знае дека жените добиваат поголема меѓугенерациска поддршка или поддршка од заедницата во воспитувањето на своите деца. Значи, не може да се исклучи дека подобра поддршка во текот на годините на одгледување деца стои зад младоста кај некои жени. Истражувачите сугерираат дека кога жените добиваат поддршка и не мора да ги растат деца сами, тие имаат поголема метаболичка енергија. Наместо да ги бркаат децата цел ден сами, да ги соберат сите непарни чорапи расфрлани низ куќата или да прават вечери што никој не сака да ги јаде, нивната енергија може да се искористи за одржување на ткивата (кожа, нокти, коса и сл.)

 

Од друга страна, мајчинството може да биде огромен стрес

И обратно, други истражувања ни кажуваат дека бременоста всушност може да направи значителен данок врз нашите тела. Во некои околности, теломерите кај жени со повеќе деца се всушност пократки од оние со едно или без деца. Кога жонглираме со барањата на семејниот живот, особено ако тоа го правиме сами или со мала поддршка, тоа може да забележи зголемено ниво на физички и емоционален стрес. Познато е дека стресот влијае на нашиот имунитет и општото физичко здравје (особено високиот крвен притисок) и исто така е прикажано дека ја намалува должината на теломерите.

 

Значи, додека науката го тврди ова, јас ќе бидам на мислење дека дополнителната поддршка и важноста на само-грижата има најзначајно влијание врз стареењето. Имајќи го тоа на ум, ќе ја искористам приликата за 5-минутна грижа за себе! Кој знаеше дека криењето во оставата, во чајната кујна, скролањето низ социјалните мрежи додека гмечиш бисквит во устата, може да биде од корист за мојот изглед? Чувствувам како ми се повлекуваат брчките додека зборуваме!

18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
4
Првите запчиња, вистинска се мака
Некои бебиња не го ни чувствуваат никнувањето на првите запчиња, додека други имаат проблеми со недели.
3
Телесна тежина на новороденото бебе
Телесната тежина на бебето делумно зависи од тоа колкав е Вашиот прираст на тежина во бременоста, а нормалната телесна т...
3
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Женсо име?????
vikavr21

Ве молиме за помош при изборот на име за нашето сонце :)))

Софија (74%)

Алексија (26%)


Број на сите гласови: 306

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!