|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да бањате бебе кое има егзема?

Редакција Рингераја, 9.4.2019
Практични совети од дерматолог. Прочитајте зошто бањањето е посебно важно за децата кои имаат егзема и како би требало да изгледа тоа
Клучни зборови:

image
/11


Луѓето со егзема се одликуваат со изразито сува кожа, а бањањето е уште еден од начините кожата да остане хидрирана, пишуваат дерматолозите од Американската дерматолошка академија.

Родителите на децата кои имаат егзема можат да приметат дека доколку веднаш не ја намачкаат кожата на детето со препорачаната хидратантна крема, детската кожа ќе стане сува по само неколку минути.

Децата со егзема многу често имаат инфекција на кожата, што е за децата и за родителите многу стресно. Како би се избегнало создавање на рани на кожата, многу е важно редовно да се негува кожата, која е склона на овој проблем.

Еве како би требало да изгледа редовната нега на кожа и како да бањате дете со егзема

 

  1. Земете се што ви е потребно и ставете близу до кадичката. Многу е важно хидратантната крема да биде покрај вас, како би можеле веднаш по капењето да ја нанесете на детската кожа.
  2. Користете млака вода. Температурата на водата е исто така важна. Внимавајте водата на биде млака, а не жешка, бидејќи таа дополнително ја суши кожата.
  3. Во текот на нанесувањето на купката, гледајте да ги избегнете деловите зафатени со егзема. Изберете блага купка без вештачки мириси и никако не ја тријајте грубо детската кожа.
  4. Бањањето нека трае меѓу 5 и 20 минути. Доколку детето се чувствува убаво може да го оставите и дваесет минути. Повеќе од 20 минути не е препорачливо, бидејќи тоа може дополнително да ја исуши детската кожа.
18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
4
Детето се учи додека е мало
Родителите треба уште од мало да го упатуваат детето како треба да се однесува, бидејќи само така убавото однесување ќе ...
3
Не го бакнувајте бебето во уста
Навидум безопасни работи како бакнување бебе во уста или чистење на неговата цуцла во вашата уста, се навики што треба д...
3
Чудесниот час на животот
Зошто е првиот час по раѓањето “чудесен час на животот”?
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Какви?
Jana9

Какви сокови преферирате?

Цедени (86%)

Густи (14%)

Газирани (0%)

За растварање (0%)

Некој други (0%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!