|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Која храна не се препорачува во првата година?

Редакција Рингераја, 4.4.2023
Постојат намирници кои не се препорачуваат сe додека бебето не наврши барем една година. Дигестивниот систем на бебињата во овој период сe уште се развива и може бурно да реагира на некои состојки, а исто така постои и опасност од алергиска реакција
Клучни зборови:

image
/11


Еве кои се намирниците што не се препорачуваат во првата година:

СОЛ

Солта може да ги оштети бубрезите на доенчето.

ШЕЌЕР

Шеќерот може веднаш да предизвика кариес на нежните нови запчиња.

МЕД

Не само што медот содржи шеќер, туку може да содржи и спори од Clostridium Botulinum, сосема е безопасно за возрасните, но кај бебињата може да предизвика опасна болест – ботулизам.

БЕЛКИ И МЕКО ВАРЕНИ ЈАЈЦА

Често се појавуваат некакви знаци на сензибилитет на јајца, имено белките можат да предизвикаат алергиска реакција, па затоа повеќето педијатри препорачуваат јајцата подоцна да се вклучат во исхраната.

СВЕЖО СИРЕЊЕ И КРАВЈО МЛЕКО

Кравјото млеко содржи голема количина на белковини и минерали кои предизвикуваат зголемено осмотско оптоварување на бубрезите. Тоа има премалку од неопходните масни киселини и премалку железо, кое слабо се апсорбира во дигестивниот систем, а може да предизвика оштетување на слузницата на дигестивниот систем и слабокрвност, поради големата концентрација на лактоза може да предизвика интолеранција кон истата.   

МОРСКИ ПЛОДОВИ

Иако вашето бебе сигурно нема да јаде јастог за вечера, сепак треба да имате на ум дека морските плодови често предизвикуваат алергиска реакција ако прерано се вклучат во исхраната.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ

Јаткастите плодови, како и производите кои ги содржат (смоки итн.). можат исто така да предизвикаат алергиска реакција.

ЈАГОДИ

Јагодите се киселкасти и тоа ги прави тешки за малите бебешки стомачиња, а воедно и од сите шумски плодови се најчести причинители на алергиска реакција.  

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лино Стар пелени за деца
Кожата на бебето е многу нежна, тенка и чувствителна. Правилната нега на кожата е многу важна за здравјето, затоа таа тр...
3
Пробиотици – Добри бактерии за појак имуни...
Сите доенчиња се раѓаат со стерилен цревен тракт, но за кратко време се појавуваат бактериите од околината, пред сe прек...
3
Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
3
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
3
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?