|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога кафето најмногу делува?

Редакција Рингераја, 23.10.2021
Мислата за кафе често е првата мисла наутро. Но дали го консумираме сепак во вистинското време?
Клучни зборови:

image
/11


 

Биолошкиот часовник е поврзан со многу процеси во организмот, вклучувајќи го  и степенот на дневна поспаност. На овој начин се регулира и синтезата на хормонот кортозол.

На кортизолот му ја должиме нашата будност. Неговиот момент на лачење е во периодот меѓу 08:00 и 09:00 часот. Тоа значи дека организмот има природен механизам за будење.

Научниците дошле до заклучок дека конзумирањето на кофеин во овој период може значително да го намали ефектот на кофеинот и да се подигне неговата отпорност кон супстанцијата во долг рок.

Поради оваа причина, пиењето кафе по 09:00 часот веројатно е најдобар начин да го искористиме неговиот ефект.

Научниците дошле до  уште неколку часовни појаси кога кортизолот е во својот врв - меѓу 12:00 и 13:00 часот и помеѓу 17:30 - 18:30 часот. Значи избирајте да пиете кафе во различен период од овие часови.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Хуманитарен проект на Софија Петковска
Поздрав до сите читатели на вашиот сајт. Најпрвин да се претставам на јавноста, јас сум Софија Петковска, дипломиран пед...
9
На кафе кај Ивана Наскова
Ивана Наскова е позната во јавноста како радио и тв водителка, стенд ап комичарка и авторка на четири книги. Моментално ...
7
Креативната работилница на Маја Љубеска
Пандемијата ни ги измени животите на сите. Додека многумина останаа без работа, многумина успеаjа да создадат свои бизни...
4
Храната Ве одржува млади!
Ако се придржувате кон основните совети за продукти со здрави состојки , можете да изгледате помлади – една, две, три, п...
3
Анкета

IMINJA
Evgenija D

KOI SE POUBAVI IMINJA

VESNA (90%)

MENDE (10%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!