|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Kапење со бактериите: од базен право на лекар

Редакција Рингераја, 30.7.2017
Домашните базени им се омилени на децата, но и на опасните микроорганизми
Клучни зборови:

image
/11


 

Буквално секое дете што деновиве влегува во мојата ординација е со симптоми на пролив, повраќање, дехидрирање. Кога ги прашувам родителите, ми велат – вчера детето се капеше во базен, вели д-р Весна Стојанова Атанасовска, од ординацијата „Медико Марија”.

Амбулантите, приватните ординации, но и клиниките се полни со пациенти кои добвиле инфекции предизвикани од бактерии кои ги „закачиле” во неистечни води. Докторите предупредуваат капачите и сопствениците на базени многу да внимаваат на хигиената.

„Најмногу од децата пациенти што ги носат родителите се капеле во домашни базени, во кои не се прави никаква дезинфекција, не се става хлор. Децата имаат инфекции, како и гнојна ангина најчесто предизвикана од стрептокока. За жал има и многу болни бебиња кои се разболеле откако родителите ги капеле во базен. Тие, особено домашните базени треба да се добро проверени, хлоризирани, филтрирани. Таа вода стои во двор изможена на сончева светлина, условите за размножување на бактерии се совршени“, вели д-р Стојанова Атанасовска.

 

НАЈОПАСНАТА БАКТЕРИЈА

 

Д-р Љупчо Костадиновски од Центарот за јавно здравје предупредува дека најопасна бактгерија која може да предизвика многу инфекции е бактеријата псеудомонас аерогиноза.

„Таа предизвикува иритации на очите, на ноктите. Исто толку опасна како неа е и бактеријата питирјазис верзиколор, која предизвикува габични заболувања. Може да ги иритира очите и да предизвика конјуктивит, инфекција на ушите. Мали деца, бремени жени да избегнуваат стоени и нечисти води. Се препорачува капачите да се тушираат пред да се капат во базен, а спасувачите да не дозволуваат некој со отворена рана, или пак, со завој да влезе да се капе”, вели Костадиновски.

 

ЕДИНСТВЕНИОТ ИЗЛЕЗ

 

Toj вели дека во летниот период има и многу капачи во реките чии води исто така се опасни за здравјето.
„Вардар, Треска, лепенец и Пчиња се реки со загаденост од четврта категорија од микробиолошки аспект и во нив е забрането капење. Но, лично скоро видов родители и деца кои се капат во Пчиња, а таа е полна со фекалии”, додава докторот.

Д-р Лидија Башевска, кожен доктор во Здравствен дом Скопје, вели дека летово немала пациент заболен од кожна болест, иако според неа базените се совршена средина за такво нешто.

„Пациентите не можат да се заштитат. Буквално секој може да заболи ако водата е нечиста. Препораките за одржување тие објекти треба да се почитуваат. Водата треба редовно да се хлорира и прочистува. Освен нега и хигиена, ништо друго не се препорачува како превентива”, вели Башевска.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Десет совети како да бидете добра мајка
Секоја мајка барем еднаш се запрашала дали е добра во таа улога , дали прави се' како што треба, или може да биде уште п...
3
Не го вртете детето држејќи го за раце
Не постои родител кој не го завртел своето дете околу себе дрејќи го за раце. Сепак, една мајка има совршена причина кој...
3
Ако детето игра со диносауруси, значи е су...
Според студија од 2007 година објавена во списанието „Развојни истражувања“, околу една третина од малите деца во одреде...
3
Како да бидам добра маќеа?!
Да се стане родител во мешано семејство, или да се стане сопруга на некој со деца може да биде голем предизвик.
3
Анкета

млеко
Evgenija D

дали му давате кравјо млеко на детето на 1 година

да (83%)

не (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!