|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се опуштите во текот на бременоста?

Редакција Рингераја, 18.1.2022
Единаесет е наутро, а вас веќе ви се спие? Ништо необично за трудница, бидејќи бебето кое расте во вас брзо ве заморува. Опуштете се. Еве како

image
/11


Морате да бидете свесни дека со бременоста доаѓа и голем физички и психички замор и стрес. Одморањето и опуштањето се задолжителни.  Во прилог се неколку  совети како да се приморате себеси на задолжителна релаксација.

 

Забавете. Тешко е да се одржува нормален работен ритам и на работа и дома. Наместо да се трудите да бидете како порано, изменете го својот распоред. Морате да се прилагодите на физичките и емоционалните промени на своето тело.

 

Префрлете дел од обврските на некој друг. Не се обидувајте да контролирате се што се случува околу вас во текот на бременоста. Некои обврски префрлете ги на сопругот, некои на вашите најблиски, а нешто и на колегите на работа.

 

Планирајте. Размислувајте и планирајте однапред и така намалете го стресот. Имате слободно време да размислувате за породувањето, педијатарот на детето и грижата за него, дури и во раната бременост.

 

1

 

Нека не ве загрижуваат небитни работи. Подгответе ги за бебето најосновните работи, како креветче, облека, кадичка, шишенца и слично. Немојте да се оптоварувате со непотребни работи за бебето, кои служат само за да ви ги извадат парите од новчаник.

 

Не ги слушајте сите. На младите трудници им се даваат еден куп совети и се оптоваруваат со непроверени работи кои предизвикуваат вознемиреност и стрес. Избегнувајте ги и за се што ве интересира консултирајте се со вашиот гинеколог.

 

Паузите се многу важни. Одвреме навреме во текот на денот одморете, на 15 минути или пола час. Одете на викенд со саканиот, на фризер или на педикир. Секако, не смеете да го нарушите сонот. Одете навреме во кревет.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кога ќе почне да ми се познава стомачето?
Ова е прашањето кое си го поставуваат сите трудници. Дали постојат правила, или се е индивидуално, ви откриваме во овој ...
5
Индукција на породување
Што е индукција? (англиско видео)
5
Видео од царски рез кое го заобиколи светот!
Денес, царскиот рез е многу чест. Сепак, малкумина знаат како навистина изгледа, а сега можете да го видите тоа
5
Дали е нормално крварењето за време на бре...
Глетката на крв никогаш не е добредојдена кога сте бремени. Факт е дека крварењето во бременоста е доста честа појава, о...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali sakate da kuglate?

Da (0%)

Ne (50%)

Ponekogas (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!