|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Излекуван карцином на мозок со матични клетки

Cryo Save, Bi-MEK, 21.12.2011
Девојче од Кадиз (Шпанија) оздраве од карцином на мозокот по успешно лекување со матични клетки со сопствени матични клетки од папочна врвца.

image
/11


 

 

Луис Мадеро,  Директор на болницата за oнкологија во Nino Jesus, Мадрид, ја направил трансплантацијата со матични клетки од папочна врвца кога девојчето имало 2 години. Денеска девојчето има 4 години и живее нормален живот.

 

Девојчето е родено здраво, но во тек на првите две години од живот, и било утврдено дека боледува од редок вид на мозочен карцином, медулобластома.

По изведениот хирушки зафат за да се отстрани карциномот,  девојчето е лекувано со неколку циклуси на хемотерапија, по што докторот решил да изврши трансплатнација на сопствени матичин клетки зачувани од умбиликалната крв на девојчето.

 

“Ние случајно слушнавме за можноста да ги зачуваме матичните клетки од умбиликалната крв. Тоа е досега најдобрата наша инвестиција, велат родителите на девојчето.”

 

Кога Алба, девојче од Кадиз (Шпанија), се родила, нејзините родители решиле да ги зачуваат матичните клетки од умбиликалната крв. “Ние сакавме да се осигураме дека Алба ќе може да се потпре на нив во случај на тешка болест”

Така да, во јануари 2007 година тие ги побараа услугите од Cryo-Save, преку Шпанскиот Crio-Cord. Две години после раѓањето на девојчето таа била дијагностицирана со медулобластома, вид на мозочен карцином. На одделот за онкологија при Nino Jesus болницата во Мадрид, раководена од Др.Луис Мадеро, извршена е трансплантација на матични клетки: денес Алба е 4 годишно девојче со нормален живот. Ова е првиот ваков случај во Шпанија, каде што се користени матичните клетки од умбиликална крв на пациентот за ваков третман.

 

 

  • Лекувањето

 

 

Патот кон опоравување од медулобластомот почнал со хирушкиот зафат да се отстрани поголемиот дел од мозочниот тумор. По хирушкиот зафат, Алба беше лекувана со интензивна хемотерапија за да се намалат и отстранат остатоците од туморот. Но хемотерапијата не само што ги уништува малигните клетки во организмот таа ги уништува и крвните клетки на детето како и умуниот систем што мора потоа да се обнови со трансплантација на матични клетки.

 

Трансплантацијата беше изведена со матични клетки од сопствената умбиликална крв, кои беа пратени од главната банка на Cryo-Save во Белгија до одговорниот лекар во болницата во Мадрид. По трансплантацијата, матичните клетки патуваат до коскената срцевина, каде што потоа почнуваат да создаваат, бели крвни клетки, црвени крвни клетки како е тромбоцити, на тој начин ги обновуваат сите крвни елементи. 60 дена по трансплантацијата , била направена уште енда трансплантација на матични клетки, но овој пат матичните клетки биле добиени од периферната крв на девојчето со цел да се забрза процесот на создавање на крвните елементи.

14 месеци по трансплантацијата, девојчето има комплетно регенериран крвен систем ии почна да ужива во номалните секојдневни активности, и покрај потребните редовни контроли кај нејзиниот лекар.

 

  • Првиот случај во Шпанија

 

 

Др.Луис Мадеро, раководител на одделот за онкологија во болницата Nino Jesus во Мадрид, беше одговорен за лекувањето на Алба и постоперативните иследувања. Тој назначи дека ова е единсвен ваков случај во Шпанија. “ Користењето на матични клетки да се регенерира крвниот систем не е нов начин на лекување за овој вид на карцином. Што го прави овој случај различен е тоа што за прв пат во нашата држава матичните клетки користени за трансплантација се сопствени од умбиликалната крв на папочната врвца на девојчето.

“Во последните неколку години трансплантациите на матични клетки од умбиликална крв значително се зголемија на број, нарочито кај братчиња/сестричиња, овие матични клетки се препорачаната терапија.

 

  • Нашата јадобра инвестиција

Родителите на Алба, Сантиаго по професија инжињер, и Тереза професорка по литература, се согласуваат дека зачувувањето на матични клетки од умбиликална крв за Алба е најдобрата нивна инвестиција. “Интересот во матичните клетки вели господин Сантиаго, “потекнува од интересот во научни прогами” Тој гледал емисија за лекувањето на Паркиноновата болест со матични клетки. “Во тоа време мојот татко боледуваше од Алсајмерова болести јас разбрав за можноста за лекување на дегенеративните болести со матичните клетки. Тогаш без двоумење и реков на мојата сопруга: ајде да го осигураме животот на нашето дете, може некој ден матичните клетки ќе и го спасат животот”

 

  • Задоволство на Cryo-Save

 

Арнауд ван Тулдер, Директор на Cryo-Save, изјави “Cryo-Save се гордее што имаше можност да учествува во лекувањето на Алба. Затоа ние им ја нудиме на родителите можноста да ги зачувуваат матичните клетки на нивните новородени.” “Овој случај потврдува дека умбиликалната крв е добар извор на матични клетки. Матичните клетки од умбиликалната крв се најмлади во човековиот организам, и имаат голем потенцијал за медицински апликации.”

“Нови студии потврдуваат експоненцијален раст во бројот на случаи во кој се применуваат овој вид на матични клетки, а резултатите од истите се позитивни во многу заболувања како леукемиа , лимфоми, и вродени грешки во коскената срцевина.”

 

“Овој успешен случај ги потврдува нашите залагања, за здравјето на нашите клиенти и ја потенцира потребата за зачувување на сопствените умбиликални матични клетки, како и го потврдува квалитетот на процесирање и складирање на примероците во нашата институција.”

 

flaer

 

flaer1

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видео: Бебе спие во водењакот, докторите г...
Неверојатна снимка на бебе родено во водењак, кого докторите го разбудуваат пред да го донесат на свет
45
Кога бебињата го земаат првиот здив?
Како дише вашето бебе кога ќе се роди? Кога бебињата го земаат тој прв здив и како се прилагодуваат на самостојно дишење...
6
Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
4
Доење за време на бременост
Во неразвиените земји не е чудно да се види жена која дои, иако е бремена. Но во нашиот “развиен дел од светот”, околу т...
3
Анкета

Омилен секс
kikicka

Дали имате омилен секс?

За Добро Утро (45%)

После жестока расправија (34%)

Секс за една вечер (21%)


Број на сите гласови: 77

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!