|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дохрана - како, кога и што?

Bebelan, 2.3.2015
Дали е готово Вашето бебе за дохрана со цврста храна? Новите проучувања покажуваат, дека најдобрата можност за воведувања на такви видови на храна е меѓу 4 и 6 месечна возраст
Клучни зборови:

image
dohrana
/11


 

Овозможено од

 

Се разбира не порано, но исто така да не биде и многу покасно.

Треба да ги следите знаците на однесување на Вашето бебе, за да определите дали тоа а спремно да прима цврста храна и секогаш косултирајте се со Вашиот педијатар, пред секоја значајна промена во диетата на Вашето бебе.

Еве неколку основни етапи од развојот, кои ќе ви помогнат да познаете кога да започнете да разговарате со Вашиот педијатар за дохрана со цврста храна:

  • Бебето е во сотојба да седи и/или да ја држи главата стабилно
  • Може да ја голта храната. Бебињата кои се уште не се готови, ќе ја плукнат назад храната, така што ќе имаат повеќе храна по лицето отколку во устата.
  • Бебето пројавува интерес кон јадењето преку јазикот на телото. Например, се наведнува напред и Ве гледа кога јадете нешто, или јасно прави движење кои покажуваат интерес кон Вашата храна.
  • Бебето изгледа гладно, дури и откако ќе биде надоено или пиело млечна формула. Често тоа започнува да се случува откако бебето ќе достигне 6 килограми, или ќе ја дуплира својата тежина при раѓањето, но во некои случаи тоа би можело да се случи по навршувањето на три месеци.
  • Можете да забележите, дека бебето може да се загледува во она, кое што го јадете-разнобојната храна е од клучно значење за оваа етапа.

Да започнеме со тоа, колку за вашето бебе е помалку важно самата исхрана со цврста храна, отколку навикнувањето со самата идеја за исхрана. Тие се уште ќе ги набавуваат повеќето од неопходните хранливите материи од мајчиното млеко или од млечната формула. Бебињата немаат потреба од три основни оброци на ден.

Постепено, и под раковоство на Вашиот педијатар, Вие ќе можете да го зголемите количеството и разнообразноста на храната која ја прима Вашето бебе, додека да стигне до етапа во која ќе може да го јаде истото како останатиот дел од семејството, но во помали порции.

Како европската така и северно американската Асоцијација за педијатриска гастроентерологија, хепатологија и исхрана (ESPGHAN и NASPGHAN) посочуваат, дека посакуваната цел е исклучително доење во тек на 6 месеци, а исто така и дека дополнителната храна (цврста храна и течности, поразлични од подој или млеко за доенчиња) не треба да се даваат пред 17. недела и не покасно од 26. недела. Тоа е така, затоа што бебињата не се спремни за цврста храна пред тоа. Има неколку причини за тоа:

  • Варењето на храната: Бебињата под 4 месеци сеуште не можат да ги „створат“ сите ензими, неопходни за  примање на храна од различни видови.
  • Координација: Бебето треба да биде во сотојба да ја држи главата стабилно и да га голта храната. Бебињата под таа возраст обично ја немаат развиено таа поза и кооординација.

 

,,Редовно проверувајте го нашиот оддел „Митови и факти за бебешка храна“ на web страната: www.bebelan.mk  за да откривате нови, актуелни, интересни и полезни приказни. 

Ако Ви се допаѓа оваа статија, и мислите дека и некој друг може да има корист од информацијата во неа, слободно споделите ја. 

Следете н? и на Facebook на: https://www.facebook.com/Bebelan.Macedonia

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Која храна не се препорачува во првата год...
Постојат намирници кои не се препорачуваат сe додека бебето не наврши барем една година. Дигестивниот систем на бебињата...
5
Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
4
Доењето е здравствено прашање, а не начин ...
Американската академија за педијатрија суптилно ги промени упатствата за доење на новородените бебиња: Доењето веќе не е...
4
Колку сон им треба на бебињата? Табела за ...
На бебињата им треба многу сон, но колку точно на секоја возраст? Овој пост ќе ве научи колку спиење му е потребно на ва...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?