|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали ударот во стомак би предизвикал спонтан абортус?

Редакција Рингераја, 12.6.2021
Постојат неколку случаи во кои може да се доведе до ризик вашата бременост, како што се паѓање од скали, удар во стомакот итн. Но, прашањето е дали може да доведе до спонтан абортус?

image
/11


 

Удирање во стомакот на почетокот на бременоста
Ако удрите во стомакот во првиот триместар од бременоста, неговото влијание ќе биде помалку веројатно. Постојат близу до незначителни шанси за спонтан абортус поради оваа несреќа во оваа фаза од бременоста. Ова е затоа што во ова време, матката ќе биде целосно заштитена од карлицата.
Вашата матка има мускулни и силни wallsидови со амнионската течност, што прави добра работа во амортизирање на фетусот. Коските на карлицата ќе работат како заштитен слој за да спречат влијанието на вашата матка од тоа.
Може да има шанси вашиот стомак да се повреди, па дури и да доведе до одредена количина на крварење. Само тежок удар во оваа фаза може да резултира со спонтан абортус.
Удирање во стомакот во 2-ри или 3-ти триместар од бременоста
Нормално, во раните фази на бременоста, помал е ударот во стомакот што ќе доведе до спонтан абортус, но ако се случи во второто, или третото тромесечје, тогаш тоа може да предизвика прекин на плацентата. На крајот може да резултира во доцна бременост.
Точната последица од ударот врз вашето тело и фетус зависи од неговиот интензитет. Се препорачува веднаш да контактирате со вашиот лекар пред ситуацијата да стане сериозна.
Кога бремената жена ќе достигне 2-ри или 3-ти триместар, тогаш матката почнува да се издига над карлицата. Оваа состојба на поставување на матката може да ги зголеми можностите за оштетување. Тежок удар или физичка траума може да доведе до прекинување на плацентата. Иако присуството на амнионска течност ќе го заштити бебето, но тоа може да ја оштети плацентата.
Треба да обрнете внимание на вашата безбедност бидејќи ударот во ова време може да доведе до сериозни последици во подоцнежните недели од бременоста. Сукцесивните хитови во плацентата можат дури да доведат до нејзино одвојување од матката. Исто така се нарекува абрупција на плацентата што може да предизвика голема штета на матката.
Сериозен удар во стомакот / стомакот во подоцнежните фази на бременоста, може да резултира со протекување на амнионска течност во крвта. Иако оваа ситуација е ретка и може да се покаже фатална за двајцата, но може да се случи кога ударот е тежок. Тоа е причината, многу е важно да бидете многу внимателни и свесни додека одите, седите и стоите за да се осигурате дека вашиот стомак останува безбеден и заштитен во текот на целата бременост.
Кои тестови можат да помогнат при проверка на статусот на бебето?
За жал, ако сте се повредиле во стомакот и сакате да бидете сигурни дека вие и вашето бебе сте целосно безбедни, тогаш треба да разговарате за тоа со докторот. Тој може да ви предложи да извршите неколку тестови за да ја проверите благосостојбата на бебето.
Тест без стрес: Вашиот лекар може да ви предложи да направите тест за не-стрес врз основа на сегашната фаза на бременоста. На овој тест, мајката се надгледува со помош на фетален монитор. Се забележува секое движење на бебето во матката. Наодите од тестот помагаат да се види дали вашето бебе соодветно реагира на надворешни услови или не.
Лекарите исто така можат да откријат модел на контракции што може да укаже на какво било прашање на плацентата, како што е неговата штета или прекинување. Овој тест се изведува четири часа од времето кога поминувате низ значителна траума. Најчесто се изведува во скоро сите болници.
Ултразвук: Ова е уште еден многу корисен тест кој помага при запознавање со моменталната состојба и развојот на бебето во матката. Ултразвучниот тест помага во утврдувањето на штетата што се случила на бебето или матката.
Помага при предвидување и следење на обете области. Ултразвук може да се изврши во секое време од бременоста. Ако му се случило какво било оштетување на вашето тело, тогаш овој тест може да се повтори за да дознаете за темпото со кое се случува заздравувањето во телото.
Прочитајте исто така: Дали е безбедно да трчате или да џогирате за време на бременоста?
Заклучок
Да се ??погоди на почетокот на бременоста веројатно нема да предизвика спонтан абортус. Сепак, како што напредува вашата бременост, а бебето расте, тоа може да ја доведе во опасност вашата бременост. Доколку ви се случи такво нешто, подобро е веднаш да побарате помош од давателот на здравствена заштита.

Удар во стомакот на почетокот на бременоста

Ако удрите во стомакот во првиот триместар од бременоста, неговото влијание ќе биде помалку веројатно. Постојат  незначителни шанси за спонтан абортус поради оваа несреќа во оваа фаза од бременоста. Ова е затоа што во ова време, матката ќе биде целосно заштитена од карлицата. Вашата матка има мускулни и силни sидови со амнионската течност, што прави добра работа во амортизирање на фетусот. Коските на карлицата ќе работат како заштитен слој за да спречат влијанието на вашата матка од тоа. Може да има шанси вашиот стомак да се повреди, па дури и да доведе до одредена количина на крварење. Само тежок удар во оваа фаза може да резултира со спонтан абортус.


Удирање во стомакот во 2-ри или 3-ти триместар од бременоста

Нормално, во раните фази на бременоста, помала е веројатноста ударот во стомакот да доведе до спонтан абортус, но ако се случи во второто, или третото тромесечје, тогаш тоа може да предизвика прекин на плацентата. 
Точната последица од ударот врз вашето тело и фетус зависи од неговиот интензитет. Се препорачува веднаш да контактирате со вашиот лекар пред ситуацијата да стане сериозна.

Кога бремената жена ќе достигне 2-ри или 3-ти триместар, тогаш матката почнува да се издига над карлицата. Оваа состојба на поставување на матката може да ги зголеми можностите за спонтан абортус. Тежок удар или физичка траума може да доведе до прекинување на плацентата. Иако присуството на амнионска течност ќе го заштити бебето, ударот може да ја оштети плацентата.
Треба да обрнете внимание на вашата безбедност бидејќи ударот во ова време може да доведе до сериозни последици во подоцнежните недели од бременоста. Оштетувањата на плацентата можат дури да доведат до нејзино одвојување од матката. Исто така се нарекува абрупција на плацентата што може да предизвика голема штета на матката.

Сериозен удар во стомакот во подоцнежните фази на бременоста, може да резултира со протекување на амнионска течност во крвта. Иако оваа ситуација е ретка и може да се покаже фатална за двајцата, но може да се случи кога ударот е тежок. Затоа, многу е важно да бидете многу внимателни и свесни додека одите, седите и стоите за да се осигурате дека вашиот стомак останува безбеден и заштитен во текот на целата бременост.

 

Кои тестови можат да помогнат при проверка на статусот на бебето?

За жал, ако сте се повредиле во стомакот и сакате да бидете сигурни дека вие и вашето бебе сте целосно безбедни, тогаш треба да разговарате за тоа со докторот. Тој може да ви предложи да извршите неколку тестови за да ја проверите благосостојбата на бебето.


Стрес тест: Вашиот лекар може да ви предложи да направите стрес тест врз основа на сегашната фаза на бременоста. На овој тест, мајката се надгледува со помош на фетален монитор. Се забележува секое движење на бебето во матката. Наодите од тестот помагаат да се види дали вашето бебе соодветно реагира на надворешни услови или не.
Лекарите исто така можат да откријат модел на контракции што може да укаже на какво било прашање на плацентата, како што е оштетување или прекинување. Овој тест се изведува четири часа од времето кога поминувате низ значителна траума. Најчесто се изведува во скоро сите болници.

Ултразвук: Ова е уште еден многу корисен тест кој помага при запознавање со моменталната состојба и развојот на бебето во матката. Ултразвучниот тест помага во утврдувањето на штетата што се случила на бебето или матката.
Помага при предвидување и следење на обете области. Ултразвук може да се изврши во секое време од бременоста. Ако му се случило какво било оштетување на вашето тело, тогаш овој тест може да се повтори за да дознаете за темпото со кое се случува заздравувањето во телото.


Заклучок

Ударот во стомакот на почетокот на бременоста веројатно нема да предизвика спонтан абортус. Сепак, како што напредува вашата бременост, а бебето расте, тоа може да ја доведе во опасност вашата бременост. Доколку ви се случи такво нешто, подобро е веднаш да побарате помош од вашиот лекар.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
59
Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
49
Видео: Вака изгледаат жените кои родиле!
Американска фотографка направила фотографии на трудници и жени кои родиле, сакајќи да покаже како изгледа телото на жена...
15
Папочна врвца околу вратот на бебето? Прич...
Во бременоста, бебето се движи во матката што може да доведе до виткање на папочната врвца околу вратот. Оваа компликаци...
14
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vie kako roditeli treba da placete pred vaset_o dete?

Da (33%)

Ne (67%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!