|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Церебрална парализа - третирана со матични клетки

Cryo Save, Bi-MEK, 11.5.2011
Cryo Save Груп, водечката банка за матични клетки во Европа објавува уште едно постигнување во областа на терапија користејки ги матчните клетки од папочната врвца.

image
/11


 

Шест годишно момче од Португалија во САД на универзитетот Дуке, учествуваше во клиничка студија одобрена од (ФДА).

Американската  Администрација за храна и лекови за церебрална парализа. Церебрална парализа е тип на оштетување на мозокот што се изразува со  клиничка слика на физички ограничувања од различен степен за кој  што сега за сега нема стандарден третман.

Лекарите- лидери во ова област на Дуке универзитетот во САД,  ги лекуваат  ваквите пациенти кои имаат сочувано сопствени матични клетки од крв од папочна врвца.
Во едноставна и безбедна процедура  матичните клетки од крвта од папочната врвца што биле сочувани на раѓање,  се враќаат  по пат на трансфузија назад во детето. Оваа процедура се нарекува автологна трансфузија на матични клетки (користејки ги сопствените матични клетки).
Многу родители забележале значителни подобрувања кај сопствените  деца кои боледуваат од церебрална парализа по примената терапија со ваквата автологна трансфузија со матични клетки. Слични клинички студии во моментот се одвиваат и во други врвни институции низ светот и се очекуваат  позитивни резултати.
Cryo Save се гордее што ги поддржува ваквите медицински клинички струдии.

Медицинските клинички истражувања се зголемуваат,  што е доказ дека квалитетните  услуги што ги нуди Cryo Save како колектирање, транспорт, процесирање и сторирање се на нај високо ниво.

***

Со повеќе од 140 000  зачувани примероци, Cryo Save е водечка банка за матични клетки во Европа и е една од најбрзо растечките во светот.  Водена од својата интернационална бизнис стратегија, Cryo Save денес е застапена во 40 земји на три континенти со високо технолошки опремени капацитети во Белгија, Германија, Дубаи, Индија и Франција. Акциите на Cryo Save групацијата котираат на  беразата Euronext Amsterdam.

 

www.cryo-save.com         www.bimek.com.mk          mk@cryo-save.com

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видео: Бебе спие во водењакот, докторите г...
Неверојатна снимка на бебе родено во водењак, кого докторите го разбудуваат пред да го донесат на свет
51
Кога бебињата го земаат првиот здив?
Како дише вашето бебе кога ќе се роди? Кога бебињата го земаат тој прв здив и како се прилагодуваат на самостојно дишење...
6
Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
4
Што навистина се случува за време на царск...
Тек на операцијата момент по момент, што го менува животот на една жена
4
Анкета

Колку често вежбате
Marija1010

Практикувате ли воопшто некаква физичка активност

Секој ден (57%)

2-3 пати неделно (29%)

многу ретко (0%)

не вежбам воопшто (14%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!