|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

20 сосема "нормални" причини за детето да вришти

Редакција Рингераја, 15.3.2023
Дали ви доаѓа да плачете кога вашето дете вреска за неразумни работи? Вие сте една од многуте мајки во светот со идентичен проблем - што и да направите, детето не е задоволно и следува хистерично врескање
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Децата колку ви радуваат, толку и ви нервозни. Можеби поголемиот дел од времето во кое играат улогата на родител, успеа да најде заеднички јазик со детето и сè оди како по вода, но има и тешки денови во кои детето е криво и сето го нервозен и тера да плаче.
Таа сака да се облече со мачиња кои се валкани и чекаат да се мијат алиштата.
Ги врати панталоните назад.
Тој не сака братучетка за појадок кој е веќе подготвен и чека да се јаде, а тој сака принцези.
Направете принцези и јадете кукус. Тогаш детето повеќе не ги сака принцези, но бара роднини.
Ја збунивте чинија и чашата. Мора да му дадете розова, а не зелените.
Тој ја валка облеката додека јаде и го поттикнува да се измие и да се смени одеднаш. Тој седи на маса за да направи појадок, но првиот залак оди во неговата чиста облека и ви е јасно следниот ден.
Таа сака поголема лажица, бидејќи таа повеќе не е бебе. Како можеш да ја дадеш оваа минијатурна лажица? Денес не му е роденден.
Тој не може да ги стави чевлите на или надвор.
Купувате сладолед, и веднаш по 10 секунди тој веќе е на теренот откако рече: "Бидете внимателни да не го свртите!"
Вие јадете последната сол во торбата.
Предлагате да легнете.
Скршете го сендвичот дијагонално за да формирате триаголници. Избравте погрешен облик, така што сте заслужиле крокодилски солзи и звучни ефекти.
Вие седите на неговиот "престој" на каучот дома.
Мора да се готви. Различни следната чаша сок и повторно плови на масата и подот.
Ти запали светилка, а детето мораше да го запали.
Надвор е 20 степени, а детето сака ракавици кои очигледно не мора да носат. Следниот ден земате по еден за секој случај, но тогаш барањето е за играчка која се нишава до лулката.
Играте со дизајнерот на детето. Првин сте биле во бањата за да ги миете забите и вашето дете не го мрази да биде второ.

Децата колку што ве радуваат, толку и ве нервираат. Можеби поголемиот дел од времето, успевате да најдете заеднички јазик со детето и сè оди како подмачкано, но има и тешки денови во кои детето е нервозно и плаче заради најмали ситници.


- Сака да ја облече блузата со мачиња која е валкана и треба да се испере.

- Ги облекло панталоните наопаку.

- Не сака макарони за појадок кои се веќе подготвени, туку сака тост. Кога ќе направите тост, сака макарони.

- Ја згрешивте чинијата и чашата. Мора да му дадете розова, а не зелена.

- Ја валка облеката додека јаде и плаче за да го пресоблечете веднаш. Седнува на маса за да појадува, но првиот залак оди на неговата чиста облека и понатаму ви е јасно.

- Сака поголема лажица, бидејќи повеќе не е бебе. "Како можеш да ми ја дадеш оваа минијатурна лажица?"

- Денес не му е роденден.

- Не може да ги стави чевлите.

- Купувате сладолед, и веднаш по 10 секунди веќе е на земја и пред да речете "Внимавај да не ти падне!"

- Му ја јадете последната соленка.

- Предлагате да си легнете.

- Го кршите сендвичот дијагонално за да формирате триаголници. Избравте погрешен облик, така што сте заслужиле крокодилски солзи и звучни ефекти.

- Седите на неговото "место" на каучот дома.

- Мора да зготвите.

- Истура сок на масата.

- Вие ја запаливте ламбата, а детето мораше да ја запали.

- Надвор е 20 степени, а детето сака да носи ракавици. Следниот ден земате еден пар за секој случај, но тогаш бара играчка.

- Играте со играчката на детето.

- Први влеговте во бањата за да ги измиете забите, а вашето дете не сака да биде второ.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Љубов и ограничување при воспитувањето на ...
Во најново време стана мода да се наоѓаат причини за лошото однесување на детето, па така кога на родителите во друштво ...
4
Како да израснете независни деца?
Секој родител сака да го направи животот на своето дете што полесен. Но, она што ќе му го олесните денес, ќе направите д...
4
Штедење од најрана возраст – да или не?
Штедење од најрана возраст – дефинитивно да! Но, тука не зборуваме за она „штедење под душек“. Напротив. Зборуваме за от...
4
Што вели мајката VS што разбира детето
Најважно за малите деца е да знаат ред. Особено ако сами си го дефинираат
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?