|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

18 знаци со кои подобро ќе го разберете бебето

Редакција Рингераја, 3.3.2020
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето на своето малечко. Тие се обидуваат да погодат што точно сака нивното бебе и што е тоа што може да му предизвика нелагодност
Клучни зборови:

image
/11


Но, како да ги разбирате бебињата без користење на зборови? Експертите прецизираат 3 главни методи што можат да им помогнат на бебињата да комуницираат со возрасните.

 

Плачењето е главниот начин на кој бебето ги искажува своите потреби во текот на првите 4 месеци од животот. Но, како родителите можат да разберат дали бебето плаче заради глад, болка или нешто друго?

 

1

 

Викање. Бебето е долго време само и сака неговите родители да го земат. Тоа постојано плаче 5-6 секунди, а потоа паузира 20 секунди, како да ги чека резултатите. Ако родителот не одговори, тогаш овој циклус се повторува неколку пати додека плачењето не стане континуирано.

Плач заради глад. Може да започне со плачење од 5-6 секунди, но ако родителите не реагираат на време, плачот ќе продолжи и ќе стане хистеричен. Бебето исто така може да ја врти главата, правејќи звуци со устата.

Плач заради болка. Овој плач ќе биде монотон, гласен и постојан. Периодично, ќе има хистерични моменти, што укажуваат дека болката се зголемува. Меѓутоа, ако бебето се разболува, неговиот плач исто така може да биде монотон, но тивок, затоа што нема доволно сила да прави гласни звуци.

Плач заради физиолошки потреби. Дури и мокрењето или дефекацијата првично можат да предизвикаат непријатност кај мало бебе. Овој вид плачење наликува на лелекање.

Плач заради поспаност. Кога бебето сака да спие, но не може да заспие поради некоја причина, неговиот плач ќе звучи како лелекање, проследено со завивање. Бебето исто така ќе ги трие очите и ушите.

Плач заради непријатност. Овој плач е иритирачки и наизменичен. Бебето исто така може да се врти или многу да мрда. Тоа значи дека е време да ја проверите неговата пелена или може да се чувствува премногу ладно или премногу топло во облеката.

Покрај тоа, многу бебиња може да плачат кога сакаат да ја променат својата околина.

 

2

 

Австралискиот педијатар Присила Данстан повеќе од 20 години студира и истражува звуци од раното детство (до 3-4 месеци). Илјадници бебиња од различна националност учествуваа во нејзините експерименти. Присила смета дека примарните рефлексни звуци се меѓународни.

Присила отвори сопствено училиште  каде ги подучува родителите да ги разберат своите бебиња. Се смета дека можноста да се препознаат овие звуци на време може да спречи претстојна епизода на плачење.

 

„Речникот“ на главните звуци вклучува:

 

„Нех“ - „Гладен сум!“ Овој звук се создава кога бебето го турка својот јазик до покривот на устата и се активира од рефлекс на цицање.

"Ех" – ќе повратам. Овој звук се формира кога вишокот на воздух почнува да го напушта хранопроводот на бебето и бебето се обидува рефлексивно да го ослободи од устата.

„Ох“ - „Ми се спие или сум уморен!“ Бебето го произведува овој „звук на умор“ со тоа што ги свиткува усните.

„Хех“ - „Се чувствувам непријатно!“ Непријатните чувства во телото го прават бебето да се движи, и да ги грчи рацете и нозете. Сите овие движења придонесуваат за производство на звук „Хех“, особено кога устата на бебето е малку отворена.

„Еир“ - „Имам гасови и болка во стомакот!“ Звуците што ги прават се искривуваат и се претвораат во стенкање кога бебето издишува додека се обидува да се ослободи од болката.

 

3

Говорот на телото кажува многу за благосостојбата на бебето:

 

Скокање на грбот. Бебињата под 2 месеци често го прават ова движење кога реагираат на болка и колики. Ако бебето го трие грбот после јадење, тоа значи дека е прејадено. Ако често гледате дека вашето бебе го прави ова движење за време на јадење, тоа може да биде знак на рефлукс. Ако бебето е постаро од 2 месеци, ова движење обично укажува на умор и лошо расположение.

Ротирање на главата. Ова е смирувачко движење за бебето. Можеби тоа го прави пред да заспие или кога се околу него непознати луѓе.

Фаќање на ушите. Во повеќето случаи, ова движење покажува дека бебето само го истражува своето тело. Треба да се консултирате со докторот само ако ова движење е проследено со плачење и често се повторува.

Стегање на тупаниците. Ова е знак на глад. Ако успеете да го забележите навреме, можете да спречите плачот предизвикан од глад да стане хистеричен.

Подигнување на нозете. Ова е знак на болка во стомакот. Бебето се обидува рефлексивно да ја олесни болката.

 

4

 

Мамичке, ова е вистината за моето спиење
Спиењето е еден од главните проблеми кој го имаат младите родители. Еве неколку информации како мојот сон да не биде ваш...
6
Неколку совети од патронажна сестра
Ева Ковачич,дипл. мед. сестра, раководител на патронажна служба, предавач во Школата за родители,Здравствен дом ...
3
Препораки за исхрана од 6 месеци до 2 години
Педијатрите препорачуваат: СОВЕТИ ЗА ИСХРАНА НА ДЕЦАТА НА ВОЗРАСТ ОД 6 МЕСЕЦИ ДО 2 ГОДИНИ
3
Грижа во леунство (пуерпериум)
Леунство е периодот на првите 6-8 недели, од излегувањето на плацентата се до повторното воспоставување на нормална овул...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali ste kolekcioner na knigi?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!