|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Грчко ќофте

Автор:
Twins

Twins Ви препорачува!Подготовка

Се меси убаво месото и од него се формираат средно големи топчиња и се прпелкаат во останатата половина ситно сецкан магдонос (доколку немате или не го сакате магдоносот може и без него и така се убави) Се редат во тавче и се преливаат со вода и се ставаат да се варат на тивко. Кога ке се сварат ќофтињата се прави запршка од масло(малку повеке) и брашно(без пипер) и се додава во водата во која се варат ќофтињата и се оставаат уште малку да провријат заедно. Потоа се вадат ќофтињата на страна и во водата во која се вареле се тура претходно приготвената павлака со жолчки и се вари да се згусни. Откако е готово со овој сос се преливаат ќофтињата .Потоа се сервираат.

Време на подготовка од: 30
Време на подготовка до: 40
Број на лица: 3
Kомплицираност: 3

Состав

за сос:
3 жолчки
3големи лажици павлака
малку лимонов сок
се разматува заедно се додава црн пипер и сол и се остава на страна

за ќофте:
1 главица кромид ситно сецкан
300-400 грама мелено месо
црн пипер
вегета
сол
трошки од 3 парчиња леб
1 јајце
ситно сецкан магдонос( од една киска магдонос половината се става во место за ќофтето )Анкета

Кое име вие се допаѓа најмногу ?
kikus02

Кое име вие се допаѓа најмногу ?

Атанас (6%)

Матео (21%)

Лука (23%)

Никола (23%)

Павел (10%)

Димитар (17%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!