|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Улогата на половите хормони
28.5.2009 10:19:28   
Еца

Гонадотропините ФСХ и ЛХ преку крвотокот се пренесуваат до јајниците. Во првата половина на циклусот ФСХ го предизвикува зреењето на фоликулите. За време на созревање фоликулите создаваат естроген.

Создавањето на естроген особено се зголемува во средината на циклусот. Естрогените преку крвотокот патуваат до репродуктивните органи, до хипоталамусот и хипофизата. Како резултат на зголеменото ниво на естроген, ослободувањето на ФСХ од хипофизата е намалено, додека пак создавањето на ЛХ е зголемено. Високите нивоа на естроген во крвта предизвикуваат зголемено ослободување на хормонот ЛХ од хипофизата во средината на циклусот. Најголемото ЛХ ослободување е за време на овулацијата, 14-тиот ден од циклусот.

Под влијание на ЛХ, корпус лутеум во јајниците сега создава прогестерон - доминантен полов хормон во втората половина на циклусот. Преку крвотокот прогестеронот патува до гениталните органи, хипоталамусот и хипофизата. Тој го поттиснува хормонското создавање во хипофизата и оневозможува понатамошно зреење на фоликулите во јајниците. Доколку не дошло до оплодување, престанува создавањето на прогестерон.

Ниските нивоа на прогестерон и естроген во крвта се знаци за хипофизата да го намали создавањето на ФСХ и ЛХ. Започнува нов циклус.

извор: Bayer HealthCare


< Поракaта ја уредил Elena -- 28.5.2009 10:40:15 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Улогата на половите хормони
28.5.2009 10:56:46   
mila
user posted image user posted image Super tema Elena, nas sto se obiduvame da zabremenime mnogu ni znaci, normalno ako e problemot vo nas

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Улогата на половите хормони
29.5.2009 19:14:24   
tedi
zdravo na site!!... dens gi dobiv rezultatite od 21 den...progesteronot mi e 0,91..(granicete se od 6  do 23,9).... se do denes ne znaev sto znaci toj hormon,cel den citam forumi,se educiram i se sto moze da mi pomogne zapisuvam...kako sto svativ ke bide mnogu tesko da zabremenam so tie vrednosti.... vo vtornik ke odam vo sistina kaj mojot gin. da mu gi odnesam rezultatite i ke ve informiram... ima li nekoja so slicen probelem ?            pozdravce!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Улогата на половите хормони
4.6.2009 11:07:11   
tedi
zdravo i ovde ..da ne se povtoruvam za posetata na  gin. vo vtornikot,ako ve interesira informacii sto mi rece gin. napisav na forumot(sakame nov clen) rizicna bremenost.....
ili eve i ovde ke go kopiram za da ne barate....

kaj mene hormonot LH  e povisok od FSH.... i mi rece deka so tie vrednosti na dvata hormona kaj mene ima eden vid prirodna kontracepcija... voopsto i ne doagalo do sozreuvanje na jajce kletkata i po avtomatizam nemoze i da dojde do oploduvanje.....taka da treba uste ednas da si napravam proverka na ovie dva hormona od nrednata  men. i ke vidime kakva terapija ke mi sleduva...(ke ve informiram pak slednata kontrola mozebi ke pomogne nekomu)

pozdravce.....

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Улогата на половите хормони
12.6.2009 15:00:24   
Еца
Обавезно Теди ќе чекаме да ни пишеш.user posted image Немој да се откажуваш, немој да губиш вербаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Iminja
ivoni4ka

Koe ime vi se dopaga poveke?

Anastasija (57%)

Aleksija (22%)

nituedno (21%)


Број на сите гласови: 187

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!