|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Информации за остварување на правото за Ин-Ви...
23.8.2010 16:39:47   
Julie1
На повеќе теми веќе се дискутира за начинот на остварување на правото за биомедицинско потпомогнато оплодување на товар на средствата на Фонд за здравствено осигурување на Македонија. Рингераја доби одобрение од Фондот за здравсто да превземе дел од содржинити за Ин-Витро оплодување од нивниот интернет медиум и со таа цел е изработен делот Ин-Витро постапка (ФЗО) на Рингераја, каде на едно место се собрани сите важни податоци за процедурата - КЛИК.

Во оваа тема може да споделиме секое искуство со документи, постапка, услови и слично при остварување на правото за Ин-Витро постапка преку ФЗО.

< Поракaта ја уредил Julie -- 23.8.2010 16:53:06 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.8.2011 13:17:29   
Bogdancanka
Денес добив известување од фондот во кое јасно стои што не следува за ивитро преку фондот,во случај тоа да е злоупотребено и да ми е наплатено нешто од тоа што не следува имаме право да ги известиме...user posted image за вниманието на фондот мислам дека е во ред што се грижи да не бидат оштетени пациентите кој оствариле право на БПО


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.8.2011 15:33:25   
Melanija RR
Имам едно прашање:
Дали со низок анти-милеров формон може да се добие ИФВ преку фондот,без предходни инсеминации.За да се добие на време и цел.
Се надевам дека некој знае и ќе ми одговори.Благодарам однапредuser posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.9.2011 12:25:49   
babyhope
Eve del od najnovite izmeni vo procesot na ostvaruvanje na BPO:

Право за вештачко или ин-витро оплодување на товар на Фондот за здравствено осигурување од овој месец ќе имаат и брачните парови кои веќе имаат едно дете со тешка психомоторна ретардација, како и парови кои во претходни брачни или вонбрачни заедници веќе имаат други деца. И кај двете категории брачни парови за да остварат право на ин-витро ќе треба да биде докажан стерилитет. Ова се само дел од измените на правилникот за биопотпомогнато оплодување кои ги донесе Фондот за здравство, а кои се стапени во сила од први овој месец.
Маја Парнарџиева Змејковска, директор на ФЗОМ, вели дека по анализите што ги направиле одлучиле да го прошират правото за овие групи брачни парови да добијат можност на товар на Фондот да им се изврши ин-витро оплодување.
"Досега право на ин-витро на товар на Фондот имаа само брачни парови што немаат деца и имаа право на три бесплатни обиди. Сега ова право го прошируваме. Исто така, со измените проширено е и правото за оплодување со донорски материјал, односно ако еден од брачните другари има тешко наследно генетско заболување, или станува збор за тешка форма на машка неплодност, тогаш директно се упатуваат на донорско оплодување, во кое може да бидат донирани сперматозоидите, јајце клетката или ембрионот", рече Маја Парнарџиева Змејковска, директор на ФЗОМ.
На прашањето дали со ваквото проширување не се врши дискриминација на брачните парови кои имаат здраво дете, а кај кои се развил стерилитет, директорката Парнарџиева Змејкова рече дека постојано работат на проширување на правата на осигурениците, и дека и понатаму ќе има проширување на ова право, но дека Фондот мора одговорно да се однесува со буџетот со кој располага.
Третата група на измени што се направени во правилникот, како што објасни Парнарџиева Змејкова, се однесуваат на медицинските индикации за одобрување на ин-витро постапката.
"Ако жената имала операција на ендометриоза, наместо 18 месеци по операцијата, сега ќе има право на ин-витро по 12 месеци", рече Парнарџиева Змејкова.
Со измените се воведува и пауза од два циклуса меѓу две инсеменации, кои, исто така, претставуваат потпомогнато оплодување, а се неопходни да се поминат за да може парот да добие право на вештачко оплодување. Оваа измена е воведена, како што објаснуваат од Фондот, за да се овозможи организмот на жената да закрепне меѓу една и друга инсеменација, како и да се зголеми процентот на оплодување со оваа постапка, која е полесна и поевтина од ин-витро постапката.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.9.2011 22:22:21   
vesnaveci
dali moze da mi kazete koj dokumenti se potrebni i koj analizi za invitro preku fondot

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.9.2011 12:45:43   
LilithKaterina
Здраво,

Ве молам да ми помогнете ако знаете! Јас сум 29 годишна немажена жена која нема партнер. Може ли да барам од фондот за здравство да ми ги покријат трошоците за стимулации и криопрезезрвација на јајце клетки. Антимулеријан хормон ми беше ужасно низок и немам многу време. Знам дека во Ремедика замрзнуваат јајциња ама немам појма колку пари кошта ниту со ниту без фондот за здравство. Ве молам да ми помогне кој знае нешто ,бидејќи ова ми е единствена шанса за дете.user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Информации за остварување на правото за И...
16.9.2011 21:56:16   
Elimak
Zdravo, zdravo... Ve citam mnoooogu dolgo i nikako aktivno da vi se vklucam vo muabetite :)) Bidejki odluciv deka e vreme da prevzemam konkretni merki vo borbata za bebus nareden cekor mi e invitro. Imam edno prasanje za dokumentacija ako najde moment nekoj od tie sto veke go pominale toj pat - dali so seta potrebna dokumentacija se potrebni plavi kartoni od dvajcata ili se dovolni samo moite???

(Одговор на членот LilithKaterina)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.9.2011 10:57:29   
Bogdancanka
Elimak so seta taa dokumentacija potrebni ti se plavi kartoni za tebe...pozzzzz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Elimak)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.9.2011 21:07:53   
Elimak
Bogdancanka mnogu ti blagodaram za odgovorot. Znaci ne baraat plavi kartoni od soprugot?? Pozzzz

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.9.2011 22:15:44   
suzeto
neznam dali razbrav dobro...znaci nemaat pravo na ivf site za vtoro dete

(Одговор на членот Elimak)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.9.2011 0:07:21   
Bogdancanka
Da Elimak potrebni ti se plavi kartoni za tebe,ne za soprugot pozzz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Elimak)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.9.2011 9:14:12   
babyhope
suzeto и јас така го разбирам- дека сега за сега немаат право за второ дете, но као работат во иднина на проширување на правата

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.9.2011 15:04:50   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: vesnaveci

dali moze da mi kazete koj dokumenti se potrebni i koj analizi za invitro preku fondotZadolzitelna administrativna dokumetacija vo prilog:
Zdrastvena legitimacija na uvid
kopija od licna karta
plavo kartonce
fotokopija od vencanica ili izjava za vonbracna zaednica


Zadolzitelna prilozena medicinska dokumentacija:(original)

Obrazec predlog(П-БПО)potpolnet i potpisan od izbraniot ginekolog
Medicinska dokumentacija od slednive metodi:HSG ili laparoskopija i histeroskopija ili laparotomija
Dokumenti za napraveni dve ili poveke analizi na spermata
rezultat od izvrsena analiza na hormonale status:FSH,LH,PRL,E2,TSH tret den od ciklus ne postari od 6 meseci
PAP skrining ne postar od 1 godina ako bil ureden
mikrobioloski brisevi od vagina i cerviks vklucuvajki i Chlamidia trachomatis ne postari od 6 meseci
markeri za hepatit B i C ,Hiv za dvajcata partneri ne postari od 6 meseci
krvna slika,glikemija,sedimentacija ne posteri od 6 meseci
druga medicinska dokumentacija za izvrseni dijagnosticki ili operativni intervencii vo vrska so lekuvanje sterilitet i ostanato (ako ima)

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот vesnaveci)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.9.2011 23:54:41   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

suzeto и јас така го разбирам- дека сега за сега немаат право за второ дете, но као работат во иднина на проширување на правата

vo idnina ke bidam stara pa pak nema da imam pravouser posted image

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Информации за остварување на правото за И...
4.10.2011 23:04:25   
vesnaveci
zdravo bogdancanka rr ti blagodaram mnogu na informacijata jas gi imam site navedeni dokumenti samo sto od medicinskata dokumentacija imam hsg i i se drugo ostanato samo dali mi se potrebni i laparoskopija histeroskopija i laparotomija i dali bez niv go ostvaruvam pravoto na invitro preku fondot ti blagodaram odnpred

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.10.2011 13:59:23   
Bogdancanka
vesnavecimila stom imas HSG i toa e dovolno zosto dobro glasi vo pravilnikot HSG ili laparoskopija itn...poz mila ti posakuvam mnogu sreka

p.s i jas koga dostavuvav dokumenti priloziv samo HSG


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот vesnaveci)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Информации за остварување на правото за И...
14.10.2011 12:24:21   
verica p
Denes po vtor pat mi davaat negativen odgovor i samo baraat netso od fondot sto veke im e dostaveno. Kolku zalosno do koj stepen dojde nasata drzava a baraat sekoj da ima po 3 deca od niv coek nemoze ni edno da dobie. Na  podnesen histerolaparoskopija i   se drugo napraveno so nea prvo mi baraa i druga a sega mi baraat histeroskopija ovaa e vise nevideno . KOga i vo zdravstvoto e zamesena i politikata nemam zborovi i od nas ke bide drzava

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.11.2011 19:49:33   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

vesnavecimila stom imas HSG i toa e dovolno zosto dobro glasi vo pravilnikot HSG ili laparoskopija itn...poz mila ti posakuvam mnogu sreka

p.s i jas koga dostavuvav dokumenti priloziv samo HSG


Bogdancanka dali treba inseminacii....?????//jas imam nizok AMH I ne se preporacuvaat inseminacii....

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.11.2011 21:45:56   
cika
bela 80 zdravo i jas mislam ne ti trebaat inseminacii poso i jas imam nizok amh ama jas ke baram odobruvanje za so donator poso mn mi e nizok amh i hormonite ne mi se bas dobri  pozzz i sigurno ne ti treba inseminacii

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.11.2011 22:55:34   
bella80
Fala Cika,neznam bas...jas ne odam so donor jajce kletka...pa mislam deka ke mi trebaat...+na sajtot na FZO pisuva deka dokolku ti e nizok AMH nemam pravo na IFV sto ne e logicno bas ama mnogu raboti nemaat logika a se pravila...Vo sekoj slucaj fala:)

(Одговор на членот cika)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.5.2012 10:57:57   
@bebe
Ve molam za odgovor, jas imam praveno 4 inseminacii-neuspesni, no nemav pauza pomegu niv, tuku vo 4 redovni ciklusi, dali ga gi prilozam vo fondot ili ke mi napravat doplnitelen problem, i uste nesto me interesira, obrascite izjavi i slicno , jas gi poplniv, no istive treba i mojot maticen ginekolog da gi potpise ili kako?

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.5.2012 23:33:06   
mesecina83
da da sekako i tvojot maticen ginekolog treba da gi potpise so pecat i potpis od negobidejki treba pecat od negovata ordinacija eve i jas se spremam da gi dostavam dokumentite vo fondot mi zastareja dokumentite 7 meseci napravija ,bidejki morav da ja namlam sedimentacijata za da naprqavam hsg i sega opet nanovo za najskoro vreme ke zavrsam se nie ke odime na donator zdravje samo se ke si dojde na svoe mesto drzam sreka site da uspeeme da imame user posted image user posted image i konecno da drzime user posted image vo racete

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.5.2012 10:34:47   
@bebe
Mesecina83, fala za odgovorot, ti posakuvam brzo da zavrsis rabota i mnogu sreka vo istata, jas vikam stom se trudime ke upeeme i ke se raduvame na user posted image

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.5.2012 13:02:17   
mesecina83
zdravje samo i bez nervozi se ke postigneme jas 8 godini se boram bev eden period vo depresija,no sega veke ne napradna medicinata zdravje i nie kako drugite ke uspeeme kako sto velat starite trpenie spasenie i naseto ke dojde naskoro site da bideme roditeli ti drzam sreka na tebe i na site sto smecna forumov gospod bog ke ni pomogne i za nas ima negde nekoe slatko angelce samo ceka pogoden moment vo vistinsko vreme strkot da go doneseuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Информации за остварување на правото за И...
27.5.2012 18:30:49   
Nate76
Zenski ke ve molam ako nekoj moze da mi odgovori, sobirame dokumenti za ivf preku fondot pa treba da ispitame utre na infektivna klinika hiv hepatit, me interesira dali ima guzvi tamu posto utre sum i na rabota da ne e nekoj haos da se ceka so saati. dali se plaka nesto posebno, i dali se ceka mnogu za rezultati...I drugo nasiot ginekolog ni rece deka treba na infektivna klinika vo Drzavna pa planirame tamu da odime ama kako se sega virozi na sekoj cekor ic ne mi se stapnuva tamu , pa da ne ispituval nekoj i na drugo mesto nekade po poliklinikive???/ Bi vi bila mnogu blagodarna dokolku mi odgovorite user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?