|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Беби рецепти
9.3.2009 12:23:52   
vesna_kr
Тарана со павлака
од 12 месеци

 • 30 гр. тарана120 мл.вода
 • 20 гр.путер
 • 100 мл.павлака
  Во тенџере на оган се става водата и путерот и малку сол доколку тараната не е солена. Кога ќе зоврие водата со путерот се додава постепено тараната и постојано се меша.Потоа се остава да се вари 15 до 20 минути.Кога ќе биде готова тараната се става во тањирче и кога малку ќе се подизлади се додава павлаката
 • Непосредна врска до пораките: 1
     Беби рецепти
  9.3.2009 12:26:27   
  vesna_kr
  Каша од јаболко и банана
  (од 6 месеци)
  Потребни состојки:


 • едно јаболко
 • една банана
 • една супена лажица мелени плазма бисквити
 • малку вода или млеко
  Излупете го јаболкото,исечете го на парчиња и ставете го да се вари во претходно провриена вода.Варете околу 2-3 минути.Свареното јаболко и бананата, измиксирајте ги во блендер.Мелените плазма бисквите потопете ги во топло млеко или во водата во која се вареше јаболкото и додајте ги во овошната каша.

  (Одговор на членот vesna_kr)
 • Непосредна врска до пораките: 2
     Беби рецепти
  9.3.2009 12:27:02   
  vesna_kr
  Десерт од јаболка и крушка
  2 јаболка
  1 круша
  1 жолтка од јајце
  ½ кафено лажиче сок од лимун
  1 кафено лажиче кафеав шекер
  1 кафено лажиче вода
  Излупете, отстранете ја сршта и исецкајте ја на малечки коцкици јаболката и крушата . Додајте ги лимоновиот сок и водата . Крчкајте на тивок оган во мал сад додека не омекне овошјето, околу 20 минути.
  Згмечете или направете пире со посакуваната густина.Матете ги јајцето и шекерот додека не се изедначи смесата. Печете на 175 Целзиусови степени околу 15 минути..
  Јадењето се служи изладено.

  (Одговор на членот vesna_kr)
  Непосредна врска до пораките: 3
     RE: Беби рецепти
  10.4.2009 17:39:20   
  mama H
  Сте пробале ли банана и кисело млеко? Супер е бебето ептен го јаде.

  (Одговор на членот vesna_kr)
  Непосредна врска до пораките: 4
     RE: Беби рецепти
  28.4.2009 23:11:49   
  mama Sanja
   Zosto receptot so tarana e od 12 meseci?
  Taranata se dava i porano, kako i makaronite, spagetite i pavlakata.

  (Одговор на членот vesna_kr)
  Непосредна врска до пораките: 5
     RE: Беби рецепти
  29.4.2009 8:21:33   
  mami
  пити од зелечук:
  морков
  тиква
  компир
  пашканат
  брокула
  по желба пилешко
  од се ставате колку што мислите дека би сакале вашите најмили
  се убаво се сецка, тиквата се ренда и се става да се издинста убаво- брокулата посебно од останатите...кога ке биде се убаво разварено, се цеди остатокот од водата, се додава брокулата и се става во намачкани со малку путер калапи за мафинс и се пече 30мин во загреана рерна
  се сервира со што сакате...Лука ги сака со павлака
  а се дава откако бебушот ги пробал сите артиклиuser posted image

  (Одговор на членот mama Sanja)
  Непосредна врска до пораките: 6
     RE: Беби рецепти
  29.4.2009 9:04:25   
  mis.
  Тараната содржи млеко и може од тие прижини потребно е малку да се почека.А макароните и шпагетите нели содржат јајца или им давате без јајцаuser posted image user posted image user posted image а за клутен мозе и порано.

  (Одговор на членот mami)
  Непосредна врска до пораките: 7
     RE: Беби рецепти
  29.4.2009 22:54:38   
  mama Sanja
  Makaroni, spageti i davam od tie bez jajca sto se, jas i za nas gi koristime tie, ima i tarana od razni proizvoditeli, i od nea ima so jajca i bez jajca, so mleko ili bez mleko, zatoa me zbuni od 12 meseci.

  (Одговор на членот mis.)
  Непосредна врска до пораките: 8
     RE: Беби рецепти
  20.6.2009 19:03:55   
  Еца
  Мамички горе во содржина во рецепти ви напишав неколку рецепти за бебиња во Исхрана за бебе, видете дали ви се допаѓаат и дали сакате уштеuser posted image user posted image

  _____________________________

  Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

  (Одговор на членот mama Sanja)
  Непосредна врска до пораките: 9
     RE: Беби рецепти
  20.6.2009 20:19:33   
  mis.
  Елена рецептите се супер па ако знаеш уште сподели ги и со нас.Инаку не ми е јасно какви снегулки се става тие од виталија или оние на хипп,милупа...А оние што се прават со млеко со какво да го спремам пошто немам доволно за со него да спремам храна,адаптираното да го вријам?или кравјо за мали бебиња ???Имам 100 прашања па ајде појаснете ми ги дилемите.

  (Одговор на членот Еца)
  Непосредна врска до пораките: 10
     RE: Беби рецепти
  20.6.2009 20:36:25   
  Еца
  Мис, какво млеко во моментот пие?Со такво ќе му ги подготвуваш и оброците, инаку за житариците ако си му давала од хип и не ти направиле алергиска реакција тогаш можеш слободно и житариците на виталиа.Јас од 8 месеци директно почнав со корнфлекс и онаа мешавина на 4 типа житарици, убаво ќе ги сварам во нашиот случај со соино млеко (бидејќи потопени не можат да омекнат толку како за бебе)и со блендер ги пасирав, со тек на време почнав и непасирани да и ги давам.И фала богу досега ние не сме имале проблеми со крвта, и се си мислам дека житариците многу беа значајни во нејзината исхрана.

  _____________________________

  Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

  (Одговор на членот mis.)
  Непосредна врска до пораките: 11
     RE: Беби рецепти
  20.6.2009 20:39:04   
  Еца
  Инаку имам уште рецепти кои деновиве ќе ги поставам, денес нешто и времето ме омалаксаuser posted image user posted image

  _____________________________

  Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

  (Одговор на членот Еца)
  Непосредна врска до пораките: 12
     RE: Беби рецепти
  20.6.2009 20:43:24   
  mis.
  Елена ние уште се доиме а му давам млечни кашички на хипп.милупа и хумана кои се подготвуваат со вода и тие му ги мешам со овошје и зеленчук но ќе пробам и на виталија со адаптирано и да ги изблендирам.Но адаптираното ли да го варам?

  (Одговор на членот Еца)
  Непосредна врска до пораките: 13
     RE: Беби рецепти
  20.6.2009 20:58:36   
  Еца
  Мис искрено јас немам користено адаптирано млеко, но ќе видиш во упатството како се подготвува, јас пример кашичките и ги правев со вода и додека е топла и додавам лажиче соино млеко и мешав.Ако некоја од мамичките правела кашички со адаптирано млеко ќе ја замолам да ни пише и да ни објасни малку поубаво.user posted image

  _____________________________

  Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

  (Одговор на членот mis.)
  Непосредна врска до пораките: 14
     RE: Беби рецепти
  20.6.2009 21:21:37   
  mis.
  Елена фала ти многу навистина ми помогна.Ќе се обидам да ги најдам и ќе му понудам дали ќе сака но прво да се консултирам со педијатар.user posted image user posted image user posted image

  (Одговор на членот Еца)
  Непосредна врска до пораките: 15
     RE: Беби рецепти
  21.6.2009 9:26:55   
  mami
  mis не го вариш адаптираното...само го спремаш како и обично за пиење ког му го правиш и такво го ставаш...тој веќе наполни 6 мес така? можеш да пробаш со обично кравјо и малку водичка, јас така му ги правев и повеќе ги сакаше

  (Одговор на членот mis.)
  Непосредна врска до пораките: 16
     RE: Беби рецепти
  24.6.2009 7:49:22   
  Еца
  Мамички горе во содржина во рецепти ви напишав уште рецепти за бебиња во Исхрана за бебе,овој пат повеќе супи, и сакам само да ви кажам дека доколку сакате, телешките коски можете да ги сварите, да ја процедите водата, да ја оставите да се излади и да ја замрзнете во замрзнувач во садовите за лед што се, или во кеси како лед што мрзнеме.Така два до три пати неделно кога му правите солен оброк на детето да ставате по една коцка од телешките коски.Поздраво нешто , здравје!Јас редовно правев вака за малата,а и сега понекогаш.

  _____________________________

  Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

  (Одговор на членот mami)
  Непосредна врска до пораките: 17
     RE: Беби рецепти
  9.7.2009 4:51:25   
  bambi
  Aj pisete nekoj recept za so pcenkarno brasno?
  Pcenkata na lino ne ja saka pa sakav da probam nesto so pcenkarno brasno i jogurt na primer. Inaku se raboti za 7 mesecen bebus.user posted image

  (Одговор на членот Еца)
  Непосредна врска до пораките: 18
     RE: Беби рецепти
  9.7.2009 8:53:46   
  mami
  бамби и мојот не ја сакаше пченката сама како кашичка, па му ја мешав со оние овошните од лино или пак му рендав јаболко во неа и така проаѓаше

  (Одговор на членот bambi)
  Непосредна врска до пораките: 19
     RE: Беби рецепти
  9.7.2009 13:50:45   
  mis.
  Беби рецепти можете да најдете и во содржина/рецепти

  (Одговор на членот mami)
  Непосредна врска до пораките: 20
     RE: Беби рецепти
  14.7.2009 10:36:03   
  Еца
  Мамички поставив нови беби рецепти горе во содржина,рецепти.user posted image

  _____________________________

  Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

  (Одговор на членот mis.)
  Непосредна врска до пораките: 21
     RE: Беби рецепти
  2.8.2009 23:22:41   
  BEBICA
  Bambi a zasto mora gotovo pcenkarno brasno na lino mozes i sama da napravis od pravo pcenkarno brasno no ona fino, bas ko brasno a ona gruboto sto e za palenta.
  Moj predlog ti e ovakov
  Vo edno tendzerce stavi edno 120ml. voda i dodaj malku puter i stavi da provre.
  Vo meguvreme vo malo dlaboko tanjirce stavi 50ml.voa i stavi 2 lazicki pcenkarno brasno i rastvorigo kako da pravis puding.
  Koga vodata ke zovrie dodaj go rastvorenoto brasno i mesaj da ne se storat grudvicki, mesaj edno 2-3 minuti toa brzo se vari deka e bas ona fino brasno.
  Koga ke se svari stavi go vo tanjirce, a bidejki maliot ti ima 7 meseci mozes slobodno da dodades ili pavlaka edno lazice ili kiselo mleko.Pa pisimi dali ne bi go probal ava tvojoj mal sin.
  Pozdrav se nadevam deka ti pomognav


  (Одговор на членот mami)
  Непосредна врска до пораките: 22
     RE: Беби рецепти
  4.8.2009 14:13:42   
  bambi
  fala bebica ke probam, inaku imam kerka, Jana, a ne sin.

  (Одговор на членот BEBICA)
  Непосредна врска до пораките: 23
     RE: Беби рецепти
  4.8.2009 16:31:30   
  BEBICA
  iZVINI bambi ne e namerno no od brzanje sum zgresila i jas imam kerkabutre pravi 10 meseci.ako sakas ke ti pisam uste receptiimam okolu 100tina.A seto toa sum go probala na kerka mi
  Pozdrav

  (Одговор на членот bambi)
  Непосредна врска до пораките: 24
     RE: Беби рецепти
  4.8.2009 16:32:27   
  BEBICA
  vesna receptot so tarana ti e super


  (Одговор на членот vesna_kr)
  Непосредна врска до пораките: 25
  Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
  Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
  Оди на:


  Анкета

  Dali?
  Jana9

  Dali obozavate cips?

  Da (83%)

  Ne (17%)


  Број на сите гласови: 6

  Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!