|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Беби рецепти
9.8.2009 21:40:41   
mia
ke pocekam uste eden mes. ako ne da ne napravam nekoja belja,a do kolku mes. e najdobro da se doi elena

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Беби рецепти
9.8.2009 21:56:55   
mia
zdravo bebica i jas mislev isto taka da brobam ama vikam aj da ne napravam nekoja belja pa ke vidam sto ke resam

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Беби рецепти
9.8.2009 22:05:01   
Еца
До шест месеци е најубаво ако имаш доволно млеко, ниту вода, ниту чаеви, и нормално ако добро напредува бебето (препорака од Светска здравствена организација)а до кога тоа е личен избор, јас на пример Мартина ја доев до 2,5 години и мислам дека не сум згрешила.Можеби затоа што не работев, бев дома, па се решив на тој чекор, а и имавме проблеми со алергија, па...user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mia)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Беби рецепти
9.8.2009 22:17:15   
BEBICA
sto mozes podolgo toa poubavo.Ja se slozuvam so elena i ovaa godina jas bev prisutna vo belgrad na odrzavanje na svetskata nedela na doenje i super si pominav.iskreno steta sto nema takva manifestacija kaj nas


(Одговор на членот mia)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Беби рецепти
9.8.2009 22:19:19   
BEBICA
Inaku mia ne mozes da napravis belja samo ke vidis dali ke jade ili ne, a ako ima i nus pojava edinsteno sto moze da se sluci e da povrati i da vrati sve nazad.
Izborot e tvoj no za bilo sto nie majkite sme tuka ne za da nametneme mislenje tuku da go podelime so drugite.

(Одговор на членот mia)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Беби рецепти
10.8.2009 0:52:51   
Twins
  Бебица , ме збуни ова со адаптираното млеко.... Да го варам?  Па нели тоа не се вари само се разредува .Не ми е јасно , дали воопшто чини да се вари адаптирано млеко, јас мислам дека не .
Инаку за гриз ја поцнав сега да им давам на 7и пол месеци и си го јадат за чудоuser posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Беби рецепти
10.8.2009 9:45:26   
BEBICA
Twins najiskreno jas imam prasuvano majki za grizot so adaptirano mleko.A verovatno ti go pravis so kravje mleko.Ti sto me prasa jas ti odgovoriv.jas nekoristam adaptirano mleko posto malata uste ja dojam a i koga pravam griz pravam so kravje mleko po preporaka na pedijatarot.pozdrav

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Беби рецепти
10.8.2009 9:53:26   
Iva
Јас ќе ви кажам, Тео само што наполни 6 месеци, а тоа беше пред 10-тина дена, престанав да му давам адаптирано млеко и почнав со кравјо. Проблеми нема никакви. А вчера баш му дадов гриз со кравјо млеко и тоа беше доста густ и му ставив едно мало парченце животинско царство и малку шеќерче. Го направив со 200мл млеко и го изеде со сласт, да имаше уште уште ќе јадеше. Истото го правев и со поголемото дете кое сега е 3 години и фала богу до сега ми се нема ниту разболено. Треба да се проба, секое дете е различно. 

(Одговор на членот mia)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Беби рецепти
10.8.2009 10:18:34   
Еца
user posted image user posted image user posted image Ива браво за Тео, само мила еден добронамерен совет, секаде каде што пишува за исхрана на бебиња, па и самите педијатри не препорачуваат да се додава шеќер ниту сол кај бебињата на кои почнува да им се воведува нова храна, а уште чоколадце, подобро во иднина немој, барем до 8 месец(мислам тоа е мој совет)не поради страв дека ќе покаже алергија, туку ќе се навикне на слаткиот вкус и можеби ќе имаш проблем со солените зеленчукови кашички на кои не смееш да додадеш многу сол, нема да му бидат вкусни, и ке одбива да ги јаде.Сепак секоја мајка најдобро чувствува што е најдобро за своето дете, поздрав и едвај чекам да ве видамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Беби рецепти
10.8.2009 14:57:58   
Twins
  Гризот го варам во вода а од после додавам адаптирано млеко кое претходно го разредувам со дел од вкупната вода што е потребна за цел гриз. Инаку во последните 2 недели Јана никакао не сака повеке да го пие адаптираното млеко па гледам да и го дадам кога е заспана само така ке се поднапаие.А за кравјо уште немаат пробано , им немам дадено затоа што ми е страв од проливи сега во жештините, да подзалади малку ке  морам да пробам да им дадам оти вака мака мачиме со адаптираното(па и грозно е  user posted image ептем),јас и самата се цудев како го пиеа до сега ама душички до пред 2 месеци не имаа пробано нешто друго па да знаат дека тоа е гадно. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Беби рецепти
10.8.2009 15:02:26   
Twins
  А а и прочитав  животинско царство , вие девојки од кога почнавте да им давате на вашите деца?Јас сеуште немем пробано. Поздрав

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Беби рецепти
11.8.2009 16:51:51   
bambi
Jana ima 8 meseci i poradi glutenot jas cekav do 8 meseci za da i davam griz, po malku lepce i druga hrana so sodrzi gluten.
Jas ne i varam griz tuku i davam grisolino na lino i mnogu go saka, ima miris na vanila i odlicno e, a go podgotvuvam so adaptirano mleko, adaptiranoto mleko NESMEE da se vari bidejki se unistuvaat korisnite bakterii. Koristam adaptirano mleko na hipp i mislam deka e odlicno, probav nan2 ama mnogu smrdi na riba, znam deka e korisno ama kasickite gubat na vkus, a hipp e super.Probav da i dadam da pie adaptirano ama ne go saka, inaku e na cicanje.
Se nadevam pomognav, ne imenuvav nikogo za da sovetuvam bidejki imase podolga diskusija pa pisav za moeto mislenje, a vam sto vi treba ke si izvlecete, pozdravce do site, super ste, ve sakam site.

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Беби рецепти
11.8.2009 17:33:57   
Iva
Па и јас му немам дадено да јаде животинско царство, туку една минијатурна коцкичка му ставив во гризот за поубав вкус. Инаку пред некој ден му купив кашичка за добра ноќ на HIPP, која беше од 6 месеци и беше од чоколадо па си викам зошто да не.

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Беби рецепти
12.8.2009 9:58:28   
Twins
  Баш поради таа кашичка на ХИПП размислував да им дадам чоколадце  малку во гризот. Инаку јас во гризот обавезно им ставам некое овошје пасирано. И да ве прашам до кога почнавте да им давата сирово овошје , не варено?

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Беби рецепти
12.8.2009 10:00:11   
Twins
  Грешка,мислев од кога ?user posted image user posted image user posted image не до кога?

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Беби рецепти
12.8.2009 10:05:56   
mami
ауу не се секавам кога точно беше, ама знам дека беше јаболко..мислам 6-7 месеци, сега веке јаде се (14мес.)

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Беби рецепти
12.8.2009 10:10:12   
Iva
Бананата нормално не можешда ја вариш, значи му ја давам свежа од 5-от месец, праска исто така му давам свежа, јаболка свежа уште не сум дала, му ја давам печена, многу ја сака.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Беби рецепти
12.8.2009 10:19:16   
mami
Ива дај му го и јаболкот свежо, Лука го обожава рендано и некоја плазма мелена помешано, најубав оброк му е тоа

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Беби рецепти
12.8.2009 10:32:09   
Iva
Баш дене ќе му дадам, и онака нема идеја што, секој ден се тоа па тоа.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Беби рецепти
12.8.2009 10:35:11   
mami
ако случајно му е суво, ако јаболкото не е доволно сочно, додај му малко сокче од јаболко

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Беби рецепти
27.8.2009 10:24:58   
mother 29
Кашичка од мешан зеленчукuser posted image

Објавено: 07/05/2009 год.

Потребни состојки:

 • 100 грама Репа
 • 100 грама Моркови
 • 300 милилитри Млеко
 • 100 грама Компир
 • Време за подготовка: 10 мин.
 • Време за готвење: 15 мин.
  Краток текст:
  Кога се готви јадење од зеленчук за бебето, треба да се употребуваат свежи намирници, бидејќи имаат подобар вкус и мирис, наместо предходно припремениот оброк.

  Исто така ако правилно се спремаат ќе бидат побогати со минерали и витамини.

  Кога на бебето ќе се започне да му се дава цврста храна, како жто е свежото овошје, најдобро е да се започне со коренест зеленчук, како на пример морковот, затоа што е природно сладок.
  Подготвување:
  Се лупат морковот, репата и компиритите, и компирите.
  Потоа се сецкаат на крукциња и се варат 15 минути.
  Се пасираат и се помешуваат со 300 грама млеко.

  (Одговор на членот BEBICA)
 • Непосредна врска до пораките: 71
     RE: Беби рецепти
  27.8.2009 10:26:59   
  mother 29
  Компот од суви сливиuser posted image  Потребни состојки:

 • 100 грама Суви сливи
 • 50 грама Портокал
 • 250 милилитри Вода
 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

  Краток текст:
  За бебиња после 6-тиот месец.
  Подготвување:
  Водата зовријте ја со лимонот па ставете ја да се олади. Сувите сливи и измијте ги и потопете ги во сирупот да постојат 2 часа. Потоа варете ги 20 минути покриени, на тивок оган. Оставете ги да се оладат.

  Пред да му ги сервирате на детето отстранете ги семките, испасирајте ги со миксер или вилушка.

  Напомена: Сувите сливи се многу калорични(затоа во компотите не се додава шеќер) и ја омекнуваат столицата. Им се препорачува на деца кои имаат цврста столица.

  (Одговор на членот mother 29)
 • Непосредна врска до пораките: 72
     RE: Беби рецепти
  27.8.2009 20:52:01   
  nutelizza
  шеќер, чоколади, сол, кексови, смоки, чипс, грицки, мед, засладени чаеви.....одбегнувајте

  барем до 1 година

  (Одговор на членот mother 29)
  Непосредна врска до пораките: 73
     RE: Беби рецепти
  27.8.2009 20:57:54   
  BEBICA
  vo potpolnost se slozuvam so tebe nitelizza

  (Одговор на членот nutelizza)
  Непосредна врска до пораките: 74
     RE: Беби рецепти
  2.9.2009 12:01:39   
  Maca25
  дДали имате некаде пишувано за тоа кој месец што се дава на бебето. Јас читам по разни книги и сајтови и секаде е различно. Сакам да знам кога се почнува со месо, јајце, кисело млеко и павлаки.


  Мојата ќерка има 6 месеци и 3 недели и до сега има пробано само од овошје:банана, јаболка, крушка, слива и праска, а од зеленчук: морков, компир, тиквичка и грашок (неколку зрнца). Во овошните кашички и имам ставено мелена плазма.

  (Одговор на членот BEBICA)
  Непосредна врска до пораките: 75
  Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
  Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
  Оди на:


  Анкета

  Dali?
  Jana9

  Dali poset_uvate kozmeticar?

  Da (0%)

  Ne (100%)

  Ponekogas (0%)


  Број на сите гласови: 3

  Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!