|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Беби рецепти
12.9.2010 13:23:48   
mama26
jas duri i za vkus dodavav malku sol...ama ne mnogu..kolku da ne e bljantavo kako sto gi prodavaat kasickite

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Беби рецепти
12.9.2010 16:01:34   
Felly RR
Јас супа и правам од 6- 6,5 месеци. Ќе ставам морков, компир... да се вари, па ставам фиде што е без јајца. И кога ќе се свари и го блендирам, а за подобар вкус додавам путер.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Беби рецепти
12.9.2010 18:22:36   
*miki mami*
фала ви многу user posted image сте утре правиме супа за ручекuser posted image
а кое е тоа фиде без јајцаuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Беби рецепти
12.9.2010 18:33:23   
Felly RR
Па има многу мики мами, Ќе видиш во составот дали има јајце или не. Јас не знам точно какво беше тоа што го имам. Ај да видам па да ти пишамuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Беби рецепти
12.9.2010 21:00:54   
mama26
mislam se vikase sremska testenina.so vitamin a i c. i pcenkaren griz.sostavot bese bez jajca.go imas vo kam marketite.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Беби рецепти
20.9.2010 12:01:37   
emma1
kakov vi e raspored na obroci za bebe od 6ti do 7mi mesec. sega za sega mu davam 2 pati dnevno kasicka, ovosna od sabajle okolu 9-10 zavisno koga ke stane i koga posleden pat cical, i zelencukova okolu 2-3. osven toa e samo na cicanje, ne pie mleko od sise. za nekoi 2 nedeli ke vovedam i 3 obrok kasicka po sovet na nasiot pedijatar. dali rucekot, odnosno zelencukovata kasa treba nesto porano od 2h. da mu ja davam user posted image  eh neiskusna majka milion prasanje mi se vrtat vo glava, sto e pravilno sto ne e user posted image  vajda site se slicni a?

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Беби рецепти
20.9.2010 12:12:07   
lukas
ema jas mu davam aptamil,koga stanuva mu davam kasicka ovosna,od prilika stanva 8-9-10h,posle vo 12 satot za spienje mu davam mleko ,koga stanuva a spie od prilika 2- ipol sati,koga stanva mu davam zelencukovi sega pocnav i so pilesko,posle kaj 18 h  mu davam vestacko pak i kaj 20h satot malku ovosna kasicka pak,i posle kaj 22 h pak vestacko za spienje,mislam deka pravis ubavo,obicno zelencukovite se davat za rucek kako sto jas imam citano ovde site taka davaat,dobro pravis i mojot sin e skoro 7 meseci,sto ti treba prasaj belkim ke znam da ti kazam i jas se od od iskusnite mamicki nauciv ovde..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Беби рецепти
20.9.2010 12:32:57   
emma1
fala lukas mnogu. sekoj sovet i tugo iskustvo dobro doaga, aj uste malku i tret obrok ke pocneme pa ke vidam kako ke bide.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 8:51:09   
baby mama
Vcera kupiv tikva i eve sabajlevo i davam varena tikva,vareno jabolce i edna plazma biskvita i edna lazicka seker. Koj saka neka proba mnogu e vkusno, eve i Jana so slast si jadeuser posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 8:55:13   
Палешка РР
Супер и јас ќе купам, од кога чекам да узреат user posted image

Инаку јас вчера испеков круша во фолија и ја комбинирав со малку печено јаболко и ориз, многу беше вкусноuser posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 10:46:27   
lukas
moevo ne jade ni pecena ispekov pred nekolku dena,a apk ni od teglicka ama ic pa ne mi tekna da mu ja izmesam so nesto,aj drugiot pat,ama cista ne ja jadese se grozese na mama i toj ne jade tikva ..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 11:03:30   
Anushka
за бебе од годинка: палентата ја варам во млеко, додавам малку маслиново масло, а на крај кефир.
Исто така, скоро во секоја солена кашичка додавам свежо лукче и кефир.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 12:19:03   
baby mama
Jas ednas kupiv kasicka od tikva i ja frliv, mnogu gadno  mirisase. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 12:21:29   
baby mama
Vcera i pravev boranija mislev nema da ja jade ama pogresiv. Boranija, morkovce i piperka svariv i dodadov malce puter.Kako mandzicka ja napraviv i lepce nadrobiv.Se iznajade Jana user posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 13:39:10   
lukas
aj ako mozi nekoj da mi kazi dali mozi na sin mi da mu dadam so testenini i sirence od nie sto jadime od zravje mesano sirenje,ili pak abc da kupvam?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 13:46:40   
Anushka
Лукас, порано по шестиот месец се` беше дозволено да се воведува во исхраната на бебињата. Но, со оглед на зголемените алергиски реакции кај новата популација (21ви век е век на алергии), не се препорачува ништо индустриско до годинка-две. Значи, ниту АБЦ ниту мешано сирење. Или домашно направен кефир, кравјо сиренце (под услов да не е алергичен бебушот на лактоза) или ептен ако мора - јогуртче. Тестенините после 7ми, 8ми месец може, ама внимавај од реакција на глутенот.
Значи, преферирај мајчино млеко, гриз, ориз, кефир, домашна тарана и сл. Сепак, ова не значи дека твоето малецко нема супер да ги прифати и тие производи кои ти ги споменуваш, ама на покасна возраст може да јави алергии.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 13:51:37   
lukas
anishka imame probano gluten a testenini mu davam od onie bez jajce zvezdici od firmata dami,ama da ne bidat taka samo testo zatoa sakav da mu stavam ili abc ili sirence malku kolku da ne se blantavi,taka cisti mu gi nemam daeno testeninite samo mesani so zelencuk,uste nekolku dena pravime 7 meseci!zatoa prasuvav dali mozi da mu dadam namesto abc sirence od zdravje?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 13:58:53   
Anushka
на бебињата не им требаат силни вкусови како нам (солено, благо). На бебето не му е блантаво ако ти е тебе. Додај малку лукче или сваренко кромитче (изблендирано) - наместо зачин, или малку јогуртче, на врв на лажиче маслинов зејтин и сл. Сирењето чувај го за после 1 год. Не брзај, цел живот ќе го јаде, хи, хи.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 14:00:36   
Тања РР
Леле немој сирење од Здравје, тоа е пола млеко пола прашоци (адитиви).

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 14:26:36   
lukas
fala anushka fala tanja..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 14:51:37   
emma1
dali ste ja mesale tikvata so nekoj drug zelencuk, mislam na portokalovata tikva ne na tikvica, i dali moze da se dava kako solen zelencukov obrok i pokraj toa sto e blagunjava.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 14:56:46   
Anushka
може со компир, магдоносче, лукче, варена жолчка или/и кефир/јогурт...

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 14:58:06   
Палешка РР
Јас тиквата би ја направила вака:

Тиквата ќе ја сварам, испасирам, ќе изматкам една жолчка со малку шеќер и млеко, ќе ја измешам со тиквата и ќе ја ставам во сад во рерна.
Ова се прави со цело јајце но бебушките до првата година не смеат да јадат белка.
Многу е вкусно, пробајте._____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Беби рецепти
21.9.2010 15:49:05   
emma1
fala mal e uste za jajce, ama moze so kompir. a magdonos od koga se dava?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Беби рецепти
24.9.2010 13:11:31   
Martins mom
купив палента....само не знам како да му ја приготвам на моето user posted image . со што може да ја комбинирам ???user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Во што живеете?
Jana9

Во што живеете???

Куќа (49%)

Стан (49%)

Барака (0%)

Нешто друго (2%)


Број на сите гласови: 49

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!