|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 18:05:11   
Mihaela 2010
Da tocno kolku ti e cergata tolku nozete ke gi ispruzis.nie so dve solidni plati sme pa pak knap.moze da ne se luksuziram so obleka, iskacanja i sl.ama edno paxaruvanje ispod 1500 za hrana i toa za nedelno zboram pazarenje ne mi e.daj kazi recepta kako da isterame so 4000 mesecno user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 18:44:47   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

so soprugot ziveeme vo zaednica i megju nas dvajca samo on raboti,znaci samo 1 plata,jas idam na fax(sega vo miruvanje zaradi bebeto),soprugot mi go plaka faxot po pola so moite,plata 15000 i uspevame i smetki i kredit da platame,i za jadenje(oddelno jademe) i baska za kerka mi pari...a trgame i pari za faxot i za rodenden za malata pa sme na nula do sledna plata...ama sepak uspevame,malce se,ne velam ne...pa ako zivees sam ili pod kirija,ohoooo kaj ti e krajot...togas ni 2 plati ne stigaat ama pa kako velat-ke si gi ispruzis nozete kolku sto ti e cergata...mn lugje imaat i nerealni trosoci,ne trosat zaso nemaat pa trebalo da se kupi tuku od azdis...kako i da e spored mene za site potrebi da se zadovolat potrebni se 2 plati koi najmalku ke iznesuvaat 500eu(zaedno 250+250)

алал да ви е навистина како успевате да се справите со трошоците и тоа само со 15000 во скопје.И ние исто само маж ми работи минимум 20 000 приходи месечно,ставаме бензин на автомобилот,за храна,за децата.Козметика нешто,облека и други ситни работи и непланирани трошоци најчесто околу автомобилот.Сметки не плаќаме освен телефон и интернет.И ни се случувало на крај на месец да останеме со 100 денари.А ние живееме во берово,мал град не плаѓаш ни кирија ни ништо.Дали не знаеме да штедиме или пак се е премногу скапо еве не знам.Ама да сепак се согласувам со вас колку ти е шергата толку и ќе се испружиш.А се случува да се претера со некои луксузирања и трошоци.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 19:35:39   
lolla RR
И ние трошиме околу 10000 денари месечно за храна, а двајца сме. И тоа зборам за храна за готвење а не купечки готови јадења.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 19:53:21   
Bethany
Lele, na hrana najmnogu odi.
Nie mesecno 15 000 najmalku na hrana trosime.
na pazar odime na sekoi tri dena za ovosje i zelencuk po najmalku 300-400 denari i tuka gi racunam samo sezonskite raboti. Toa e veke 3000 mesecno samo za toa. I drugo koga se racunavme tolku ispagja. A ne odime po restorani, epten retko i toa hrana sto kupuvame smetam pak deka e nesto osnovno, ne luksuziranje i frlanje.
Za drugo podobro da ne zboruvam user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 20:59:37   
scared RR
Јас сепак мислам дека има помош од родителите башка живот во заедница ако не повеќе 2-3 пати неделно има ручек од свекрвата. Не знам ама не ми е верно 3000 месечно за храна, секој ден готвам манџи правам па пак сме кнап со пари.Само за леб месечно иде 1000. Па каде се тука шампони прашаци хартија и други ситници за хигиена во домот.

< Поракaта ја уредил scared -- 28.12.2014 21:03:36 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 21:05:13   
Malecka23
pari nikogas dosta ama pa zavisi i kade zivees.Mm zima solidna plata samo toj e vraboten ama imame mn krediti i takvi stvari i bukvalno pola plata e za toa.Smetki 5000,za hrana mesecno 6000 a za mm na rab za jadenje i prevoz za M posebno mleko peleni ova ona uste 4000 i na kraj ne ni ostanuva ic duri moram i od mojte da pozajmuvam vo poslednata nedela od mesecot.Ova go zboram epten so stedenje so malku setanje bez kafici restorani itn.E sea koa ke ispadnat neplanirani trosoci toa e plus.Na nas mn ne zeza toa sto sme vo Sk ama i ne sme i za gorivo epten se trosi ili za mm za bus pa koga glavi na rab nema prevoz mora so taxi i taka.AMa toa e kolku ti e cergata tolku pa ke se snaogas nekako.Se nadevam ete utre koga bi se vrabotila i min plata da zemam ke bideme ok za normalen zivot.Da ne ni se kredite inie i vaka ke bideme extra so tolku stedenje ama toa e

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 21:21:01   
kapina
jas fala bogu od taa strana maka si nemam sega za sega oti sveki i svekorot ni plakat beleski za kupuvanje hrana i tie raboti inie kupuvame i oni internet i mobilnite si gi plakame nie jas zemam 7500 den plata i si kupuvam samo hrana za rab blisku mi e rabotata za 20 min sum tamu mm ni jadenje ne kupuva a zema od 12 i pol do 13 i pol iljadi plata i prevoz ima obezbedeno no nas ne macat bolnickite trosoci kontroli na sekoj 2 ,3 meseci za tiroidni ivf pak isto

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 21:23:35   
kapina
obezbedeni sme i jas i mm i so pokriv nad glavata jas imam od majka mi pola stan stanot ni e podelen na pola so sestra mi a ovoj stan kade sto ziveeme ke go naslede mm

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 21:55:24   
Hopeful RR
Мислам дека голема врска има и тоа кој што јаде, сега искрено да правиме муабет. Здрава храна не е евтина работа, и факт е дека се поминува поевтино ако човек се храни со неквалитетни работи. Ние со мм многу внимаваме на тоа и искрено, месечно ни одат по околу 3000 ден на пазар (свежо и сушено овошје, јаткасто овошје, семки и зеленчук), плус сигурно некои 9-10.000 ден во маркети и слично. Тука не сметам кафани, ручеци, кафиња и слично, што е многу ретко кај нас. Олеснување имаме еднаш неделно кога одиме кај моите на ручек, и еднаш неделно кај на мм неговите, а другите денови готвиме сами, и тоа се трудиме да е тоа здрава храна. Сметките ни се 6000 ден, плус гориво. Шопинг се поретко во последно време, и тие пари сега ги даваме по лекари и аптеки, реално - и пред ивф-то, и за време, а и сега, страв ми е да пресметам дури колку ни оди на лекови, витамини и други терапии, но тоа е, само нека е за арно. Пари никогаш доста, ама работиме и двајцата многу, па ете, се снаоѓаме.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 23:25:36   
kapina
mene mi e cudno ke trpam ke se skratuvam a pak nema da rabotam abe ajde ke cekam mazot da mi dade pari i da me gleda toa nema sansi da sedam doma ne fala ako saka neka sede on se zalite krediti neznam sto a cekate samo na taa edna plata sto ako zadocni ili se zavlece davanjeto i na taa edna plata jas rabotam za minimalna plata ama sepak za mene mi se dovolno kolku tolku da sedam doma ni tie 7 i pol iljadi nema da gi imam sedev 5 god doma i sega se kaam zaradi toa nemam ni staz ni nisto ke treba na 40 god da napolnam 15 god staz

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 8:45:01   
Defne90 RR
абе јас би работела и со мојата плата би придонесувала за фамилијата,ама што знам додека и малото не потпорасне барем уште една две години ќе си поседам дома.Е сега друг е муабетот да сум одела на работа пред да останам бремена секако дека сега ќе морам да продолжам.А вака уште една две години не го сметам за многу страшно.Толку време дома па за тие две години.А и релано во мал град баш и не е лесно да се најде работа па сакал или неќел мора да бараш од маж ти.Не можам да речам навистина имаме помош и од старите долу.Настрана што ги плаѓаат сметките и за намирници за јадење секогаш е отворено така да навистина и со тоа многу не спасуваат.А секако човек секогаш мора да си се прилагодува спрема буџетот,колку имаш толку и ќе трошиш.Ама сепак без барем 15 000 мислам навистина е тешко за една четиричлена фамилија да опстане.Ќе опстане де,ама ќе скрата на многу работи и ќе остане на тоа да се купи само најнеопходното.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 8:49:59   
Mihaela 2010
Znaci hranata e skapa i toa e toa...nedelno pazaruvame,i obavezno kupuvam meso bar za tri pati vo nedelata,sekoj den skoro gotvam mandjicki,ako snema pa prasaci omeksivaci,samponi eheee otide 50 evra, baska sekoj den mora da ima ovosje, zelencuk ,mleko,gore dole tie se parite,sum probuvala i da svedam kolku mozam najmalku ama vtri suci pak e taa matematika...baska ke ti dojde nekoj,ajde moras da dokupis,nesto za grickanje,nesto blagicko,gricki micki

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 11:55:34   
Hopeful RR
Не се работи за тоа дали се мои парите или на мм, и дали се има една плата или две, туку дали сумата на пари стига или не стига. Мене ми е битна работата, апсолутно, но побитно е колку пари се има дома, не дали јас ги носам или мм.

Откази, промени на работно место и што се не се случуваат секој ден, и тоа е подеднаков ризик и за двајцата. Ако јас останам без работа, да не ќе останам гладна и боса? Тоа не го гледам како барање од мм, туку тоа се заеднички пари. Исто и обратно - досега се случувало цел месец да поминеме само со мојата плата, и да не ќе го ставам мм во ситуација да бара пари од мене? Нема шанси. Тоа е живот во заедница, нема мое-твое. Секој придонесува колку може, и секој има разбирање за другиот и секојдневните потреби на сите во семејството.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 12:36:30   
Malecka23
Moram da odgovoram na postov nekako se najdov megu redovi ili taka mi se cini?!
Sekoj si ja znae svojata domasna sostojba kakva mu e i koj kako moze da rab ili ne znam ti sto.Nikoj ne moze vaka da sudi koga ne ja znae celinata,I voopsto ne praavime muabet deka nekoj ne saka da rab prebira.Odlicno za tebe sto rab imas staz i sve ostalo ama nemoj da komentiras za dr sto ne rab i cekaat pari od mazot.Vo brak se e zaednicko nema tvoe moe.Sekoj doprinesuva na ovoj ili onoj nacin.
A da se slagam mn e i bitno koj kako se hrani.fakt e zdravata ishrana kosta.Jas mozam da recam fala bogu ete sto seuste svekor mi rab po bavca pa ete obezbedeni sme so zelencuk ima i ovoski pa letno vreme si zamrznuvam a zimno samo prikuvam sezonski.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 15:47:19   
sonc90
znaci jas si se oglasiv deka imame pomos,ne finansiska ama sigurno mesecno 2-3 pati majka mi ne vika na rucek,od svekrva mi i pokraj toa sto ziveeme zaedno nemam ni uzinka od nea a ne pa rucek...vo vrska so toa dali cekame na 1 plata,tocno,da cekam i sto da pravam?mm vika-nema da rabotis dodeka studiras,baska godinava se porodiv i faxot mi e vo miruvanje...taka da nz za vas ama jas so pravo ne rabotam...probav da rabotam dodeka studirav i pocnaa da mi stradaat studiite i mm bese toj sto mi zabrani...kako uspevam so 3000...eve ke bidam iskrena iako mi e toa najtesko-meso jas gledam samo kaj moite,moze doma malce neso pilesko ili meleno...svinsko,nemam videno a za dr mesa muabet da ne praime...znaci doma so mm sme ko vegetarijanci...sirenje od najevtinoto,duri i pravime kombinacija,malce kravjo,malce rastitelno...ne sakav da razgovaram na ovaa tema ama se napnav pa zatoa vi kazav...imam uste primeri ama ne mi se zbori poveke...pak na kratko-ke si gi ispruzis nozete kolku sto ti e cergata...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 15:57:25   
Hopeful RR
sonc90, ич не треба да се правдаш или да се објаснуваш. Што се случува во рамки на вашето семејство е ваша работа, и нема што кој било друг од надвор да сугерира, коментира или критикува. И да не сакаш да работиш, тоа е твое право. Секој си има различни приоритети во животот и крај - не е ни мое, ни ничие да се меша и да соли памет.

Ако така, јас повеќе имам проблем со тоа вработен пар да дозволува свекор и свекрва или мајка и татко да им плаќаат сметки, но тоа е мое мислење. Едно е помош за ручек неколку пати во месецот, друго е да им се дава кеш кога и двајцата работат, но ајде, разбирам дека понекогаш, за некои мора и така, и не мрчам. Секој си знае за себе.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 16:36:22   
kapina
Abe neli se bunete nema pari kre diti neznam sto pa zosto togas sedite doma ili imate edna plata no dobra plata

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 16:45:07   
Malecka23
Kapina Sekoj so Svoeto!Te molam ne izigruvaj sudija i ne soli pamet tamu kade sto ne ti e mestoto.Komentarite voopsto ne ti se na mesto.Nikogas na forumov ne sum bila vaka gruba ama sega sum krajno revoltirana!! Te molam vo znak na dobra volja gledaj si ja tvojata cerga a nie nasata pa sekoj si znae na koga kade mu e mestoto.Poz

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 16:53:19   
Mihaela 2010
Kapina site onie sto zele kredit ne go zele tuku taka.toj kredit e so namena zemen, utre i tebe da ti zatreba nekoja pogolema suma sigurno ke zemes, zatoa mnogu ne komentiraj za toa.si kaza kolku i kaj ti odat parite, kolku i za sto ti plakjaat starite i ne ripaj za nesto sto ne znaes.





_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 17:00:22   
Hopeful RR
Никој не зема кредити од аздис. Како да живееме, инаку? Пари никогаш доволно, мислам дека сите го утврдивме тоа - сепак, живееме во Македонија, каде што животните трошоци се се поголеми и ретко кој има удобен и лагоден живот. Капина, да не ти се мешам, но ме чуди како пак ти можеш да си задоволна со 7.500 ден, ама ај, секој со своето, има право Malecka23, тоа е твоја работа.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 17:18:17   
Bethany
Malecka23 abe ti na Kapina komentarite se revoltiras?
Ajde ne se zezaj i nema potreba nikoj nikomu tuka da se pravda, najmalku na takvi komentari.

I mene mi e cudno ako odime taka, dvajca vraboteni, a svekor i svekrva gi izdrzuvaat? He, Kapina ti sto sebicna si bila, samo za sebesi si rabotis user posted image



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 18:11:03   
lukajana RR
Abe zeni ne se nervirajte sekoj si odlucuva za sebe dali ke raboti ili nema I zosto raboti zosto ne.Jas najiskreno za 7500 ne rabotam sto vikaat ako bide neka bide.Ete ne rabotam ama ne zasto ne sakam,se porodiv vo maj I se vodev na trudnecko I firmata otide pod stecaj ama ne e kraj na svetot ,maz mi zima ubava plata I ne planiram so malo bebe da baram nova rabota neka porasne malku.I sto sega maz mi me rani.Vo brakot se e zaednicko barem kaj nas nema moe tvoe

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 19:53:57   
sonc90
znaci vo pravo se drugite kapina...kako ti so 2 plati zemas pomos od starite?jas so edna plata pa nemam nikakva paricna pomos,mislam 2-3 ruceka mesecno za mene se pomos megjutoa sporedeno so pomosta koja ti ja dobivas-mojata e nisto...vtoro JAS SUM GORDA sto so edna plata krpam kraj so kraj i nikoj ovde ne se zalese sto zivee so edna plata,site si kazuvaat koi im se davackite i kolku bi im bilo dovolno,treta rabota sekoj si ima pricina zasto raboti a zasto ne....vo mojot slucaj jas ucam fax,i toj fax jas ne go ucam za sebe,pak e za moeto dete i za soprugot...da e samo za mene,kakov fax be,ke si rabotam negde za 150 evra...za mene se dovolno,ama vo moeto semejstvo nema moja-tvoja plata,se e zaednicko...pa zatoa i ucam fax,za da doprinesam poveke...ako vo tvoeto semestvo e taka ima mnogu semejstva kade finansiite se zaednicki...ti tvoite pari ako ne gi davas i gi pikas u dzeb za sebe,drugi gi davaat,ti ako si gotovan drugi ne se...tebe ako soprugot ne ti daval od negovata plata a ti si cekala od nego pa sega si ogorcena i zatoa rabotis za 7500 drugite ne se...moze ispadna kako site da te napagjame ama ti sama si se zezna,sakajki nas da ne ocrnis se ocrni sama sebe...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Колку пари се доволни?
29.12.2014 21:38:17   
Палешка РР
Мене ми требаат 13-15.000 само за студирање (кирија, струја, вода, парно, храна, градски автобус, враќање дома) на син ми месечно + 2 пати годишно х 200 евра за партиципација + спремање по некој предмет.
Е сега колку остануваат за нас тројцата, многу е дискутабилно user posted image


Затоа можам да констатирам дека: Парите се отепувачка user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Колку пари се доволни?
30.12.2014 0:44:47   
elenak
Пари никогаш доволно, ама сепак мислам дека човек се навикнува да живее онака како што мора, а за трошење колку повеќе имаш и повеќе трошиш. Инаку моја проценка е дека за една фамилија, брачен пар со мали деца, за просечен живвот би биле доволни околу 1000 евра месечно, се разбира доколку немаат големи задолжувања по банки (кредити и сл.) Ама пак зависи и од местото на живеење, за во Ск можеби и не е доволно со оглед на трошоците кои се поголеми за разлика од провинција во однос на кирии,превоз...

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?