|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку пари се доволни?
12.3.2013 0:52:41   
Snowhite RR
Не знам точно колку се доволно, веројатно колку што имаш толку, ама знам дека се трипати повеќе пари потребни за да се помине месецот од пред 3 години, зашто тогаш мм земаше помала плата, живеевме под кирија и моето породилно остануваше не чепнато, а сега двете плати мојата и од мм, кои се повисоки оттогаш, едвај ни стигнуваат, а и не плаќаме кирија повеќе. Жално, ама виситнито

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Кона)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Колку пари се доволни?
22.5.2014 12:47:08   
bucko mal
Pari nikogash dosta.Za mene licno dovolno pari se koga covek ke moze da si plati smetki bes problem,da moze da se kupat osnovni raboti za normalen zivot,da moze da se ima odmorce I nekoj vikend po moznostuser posted image
So eden zbor kazano da se zivee normalno a ne nikogas da ne sme zadovoli I se poveke I poveke da posakuvame.


Postovite za cistenje vo domot se prefrleni vo soodvetna tema TUKA.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.5.2014 13:03:46 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Колку пари се доволни?
23.5.2014 0:05:57   
Defne90 RR
Точно така буцко мал.Било колку да имаш секогаш ќе бараш повеќе и повеќе.И тоа важи буквално за сите.Е сега колку е доволно и колку всушност имаме на располагање тоа е сосема различно.Едноставно секој се труди она што го има да му биде доволно.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 0:49:25   
Dilina
Eве јас ќе го пишам одприлика буџетот наш што го направив како би требало да изгледа

кредити, струја, вода, бензин итн 30000
храна 12000
бебе 6000

се заедно околу 48000

А каде се средства за л хигиена, каде е одморот, каде е да се подновиш да излезеш еднаш неделно на ручек......

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 8:47:16   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Eве јас ќе го пишам одприлика буџетот наш што го направив како би требало да изгледа

кредити, струја, вода, бензин итн 30000
храна 12000
бебе 6000

се заедно околу 48000

А каде се средства за л хигиена, каде е одморот, каде е да се подновиш да излезеш еднаш неделно на ручек......


Лелеее, за тројца луѓе храна за 12.000 денари, абе многу е тоа, што јадете вие?user posted image user posted image

Јас отприлика вака:

сметки 5000 денари
храна 3000-5000 денари
одржување 1000 денари
други трошоци 3000-5000 денари

Но ова последното секогаш варира, зависно од месецот какви потреби излегуваат, облека, свадба некоја, крштевка, детски роденден, кафе со пријатели, излегување на ручек понекогаш и сл.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 8:52:35   
Mihaela 2010
Kolku povekje imam tolku povekje trosam toa e fakt...za hrana bidejki pazaram nedelno gledam okolu 1500-2000 da mi otidat taka sto vo mesecot 7-8000 mi idat za hrana..smetkite mi se razlicni zavisno od godisnite vreminjauser posted image ..ama otprilika bi mozela so se podmireno da zastedam nekoi si 7-8000 den.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 10:26:29   
Kvisko
Кај нас на сметки одат околу 10000, кредит 14000, бензин е околу 3000, храна немам точно увид ама секако одат околу 10000 месечно за двајца (вчера за 350 денари купив пилешко месо, печурки, две краставици, две павлаки и толку). За други потреби одат околу 5000-6000 месечно сигурно.
Е сега ако се земе во предвид дека според мене доволно пари се ако имаш и за одмор и за викенди да си дозволиш значи месечно би требало да се слеат во домашен буџет околу 50000.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 17.9.2014 10:27:28 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 10:52:52   
ostoun
Mnogu povekje otkolku sto imame. Samo za smetki odat 10000, za hrana uste 10000, plus benzin, nekoj rodenden, svadba, krstevka, ucilishte, kursevi, muzicko, obleka.....
Ne ostanuva nisto ni za izleguvanje ni za vikend, i za odmor da se zadolzis. Pred 5 godini samo mojata plata ja trosevme, od mm ostanuvase cela, a imavme i za izleguvanje i za vikendi.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 10:58:00   
Hopeful RR
Kvisko, и кај нас нешто слично.

Кредити 15.000
Сметки 7.000
Храна 12.000 (само на пазар одат 3.000 месечно)
Гориво 2-3.000 (кога возиме точаци доволни се и 1.000)
Одржување 1000
Други трошоци - којзнае, секогаш различно user posted image

Вака не делува многу, ама не стига и не стига. Штедиме манијакално, и за одмор и за што се не, и во последно време се помалку работи си купуваме за себе, или чекаме попусти. Во трката за бебе редовно ни оди огромна сума за витамини, додатоци, лекови, терапии и слично што не оди на рецепт. Најмногу не кине кога доаѓаат оние месеци во кои сите имаат родендени и свадби (мај, јуни, септември), па ни се фаќа и по 4-5.000 ден месечно да дадеме на подароци. Не дека не ни е ќеиф, ама што е многу - многу е.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 19:17:25   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Eве јас ќе го пишам одприлика буџетот наш што го направив како би требало да изгледа

кредити, струја, вода, бензин итн 30000
храна 12000
бебе 6000

се заедно околу 48000

А каде се средства за л хигиена, каде е одморот, каде е да се подновиш да излезеш еднаш неделно на ручек......


Лелеее, за тројца луѓе храна за 12.000 денари, абе многу е тоа, што јадете вие?user posted image user posted image

Јас отприлика вака:

сметки 5000 денари
храна 3000-5000 денари
одржување 1000 денари
други трошоци 3000-5000 денари

Но ова последното секогаш варира, зависно од месецот какви потреби излегуваат, облека, свадба некоја, крштевка, детски роденден, кафе со пријатели, излегување на ручек понекогаш и сл.


Незнам зашто е чудно, да ме прашаш мене и јас сакам да дадеме 5000, ама свекрва ми готви секој ден, и тоа никогаш не не оставила без доручек ручек... за вечера се јаде било што (што ќе остане или некој сендвич) а инаку стално се готви... и тоа жената е 70 години, не е научена на денешниве мениа, макарони шпагети.. она ако денес не направи манџичка или месо или пунети пиперки итн не е жива... а прави количински мн и така идат парите....

ММ е месар и не седнува на маса без месо а живееме во град и нема свинче минче да си купиш или да си исчуваш па да имаш, а јас салатарка, без салата не сум жива било насабајле било навечер....

Една порција месо на пример печено 200 грама се нормални ми се чини, 3ца по 200 гр, тоа се 600, свинското месо е скоро 300д, 600 гр околу 150, салата 50д (патлиџан сирење краставица) еден леб 20 д. компир незнам колку ама еве одприлика ручекот 250/300денари.. 300 денари по 30 дена во месецот искача 9000 ... а кај е зејтин шекер сол итн итн....еднаш да излезеш на ручек, па пица да нарачаме или да направиме....



(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Колку пари се доволни?
17.9.2014 22:31:18   
Felly RR
Пари никогаш доволноuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Колку пари се доволни?
23.9.2014 12:47:55   
scared RR
Pari sekogas falat eve kolku za eden mesec nie trosime.
Smetkite ne ni se visoki, zatoa sto jas najcesto gotvam na plin, a zimno vreme bidejki se greeme na kamin na drva skoro se tamu gotvam. Imame solaren boljer taka da se dodeka ima sonce nie boljer voopsto ne uklucuvame. Smetkite za struja ni se vo prosek okolu 1200 denari.
Za fiksen telefon i internet plakame po 850 denari. Voda i komunalii 1000 nekogas i poveke ( e voda moram da priznaam mnogu trosam, mm vika ko vodna zaba sum bila user posted image ) Mobilnite telefoni ni se od firmata i imame 500 denari plateno od niv, sto precekorime nie si doplakame ama retko se slucuva toa. user posted image Maz mi ne trosi za prevoz zatoa sto rabotata vsusnost mu e patuvanje. Mene ne mi e daleku epten rabotnoto mesto najcesto odam peski, no ako me mrzi ili ne mi e denot idam so avtobus kupuvam karticka od 10 vozenja za 250 denari i nekogas znam da iskoristam i dve takvi vo mesecot.
Za hrana ni idat okolu 10.000 mesecno. Nekogas i pomalce. Vo odnos na sredstvata za higiena, prasaci i sl. sekogas kupuvam jumbo pakuvanje doaga mnogu poevtino i poveke vreme mi trae , a i ne mu ja mislam sekoj mesec za toa user posted image
Krediti nemame sega za sega user posted image

< Поракaта ја уредил scared -- 23.9.2014 12:50:48 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Колку пари се доволни?
24.9.2014 12:05:54   
Snowhite RR
Јас од овој месец почнав да си пишувам и да ги чувам фискалните па баш да видам колку за што трошам, па ќе ви пишам колку се доволно
Инаку за штедење не остануваат за жал, тоа одма можам да го кажам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Колку пари се доволни?
24.9.2014 12:46:24   
Mihaela 2010
Snow jas vekje podolg period si imam eden tefter i za sekoj mesec vodam evidencija ,za smetki kolku e dadeno,za pazaruvanje,sega nemozam bas bas sekoe sitno pazaruvanje da go zapisuvam ama gore dole pokrupnite raboti da,primer i ako se kupi nesto za doma,garderoba,se e napisanouser posted image
i da ti kazam fina rabota e,onaka bas se vodi evidencija i znaes kaj i za sto ti otisle parite
Inaku ovaa postapka ja pravel mojot pokoen svekor,duri mu imam naogano stari tefterista kade sto bukvalno zapisuval ama bas se,od stavanje benzin,do kupuvanje leb...epten domakin covek

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Колку пари се доволни?
24.9.2014 12:51:33   
Snowhite RR
Михаела да ти кажам и јас водев евиденција пред едно 4 години, кога за прв пат да речам станавме сами домаќини и пишував баш се, ама после некое време што знам повеќе обврски, помалку време и реков не пишувам повеќе, само во ексел си имав направено еден преглед за сметките и некои др. поголеми трошоци, на пример регистрација на кола, животно осигурување и сл., ама оваа година и тој список го запоставив и да ти кажам само се расправаме со мм кај ни појдоа парите и затоа сега почнав повторно да пишувам и да правам распоред најпрво за најбитните работи одделувам, после другите ги распоредувам за остантатите споредни работи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Колку пари се доволни?
24.9.2014 13:18:16   
scared RR
Da vi kazam i jas planiram da pocnam so spisoci user posted image ne retko se cudime sme imale 1000ka primer ni ostanale 200 pa se cudime kade ni otisle parite , vaka spisoce edno i mirna glava :D
Datum koga sum kupila, sto sum kupila i cena sekako. Fiskalni nema da sobiram zasto mnogu cesto ne gi ni zimam user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колку пари се доволни?
24.9.2014 13:31:54   
LoveableMe RR
MM почна да прави списоци, многу пари почнаа да му летаат лево десно и потоа одма си направи распоред што-како за трошење и сега вика се доволноuser posted image ..никогаш не се доволно де, стално има издатоци, но барем знае каде отприлика одат парите за трошење....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колку пари се доволни?
24.9.2014 13:41:45   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

MM почна да прави списоци, многу пари почнаа да му летаат лево десно и потоа одма си направи распоред што-како за трошење и сега вика се доволноuser posted image ..никогаш не се доволно де, стално има издатоци, но барем знае каде отприлика одат парите за трошење....

Pa i jas toa vikam,porano koga pazaruvavme dva pati mesecno i bez vodenje nikaoov red na krajot od mesecot se imase mnogu cesto slucuvano da treba od moite da pozajmuvam pari za da isterame mesecot,sega duri i ni ostanuvaat user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колку пари се доволни?
29.11.2014 8:52:34   
caciana
Pari nikogas dosta.Navistina ima luge koi imaat golemi primanja,no ima luge koi ziveat so minimalna plata.Lesno e da se raspredelat poveke pari,no sto so malku?Tie za kade pobrguuser posted image Jas momentano Ne vodam griza okolu fiansiite,majka mi I tatko mi raspredeluvaat.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Колку пари се доволни?
27.12.2014 16:06:56   
sonc90
so soprugot ziveeme vo zaednica i megju nas dvajca samo on raboti,znaci samo 1 plata,jas idam na fax(sega vo miruvanje zaradi bebeto),soprugot mi go plaka faxot po pola so moite,plata 15000 i uspevame i smetki i kredit da platame,i za jadenje(oddelno jademe) i baska za kerka mi pari...a trgame i pari za faxot i za rodenden za malata pa sme na nula do sledna plata...ama sepak uspevame,malce se,ne velam ne...pa ako zivees sam ili pod kirija,ohoooo kaj ti e krajot...togas ni 2 plati ne stigaat ama pa kako velat-ke si gi ispruzis nozete kolku sto ti e cergata...mn lugje imaat i nerealni trosoci,ne trosat zaso nemaat pa trebalo da se kupi tuku od azdis...kako i da e spored mene za site potrebi da se zadovolat potrebni se 2 plati koi najmalku ke iznesuvaat 500eu(zaedno 250+250)

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 15:54:53   
scared RR
sonc90 Како тоа со 15 000 и јадете и трошоци за бебе и кредити, и сметки и факултет плаќате и тргате на страна ? Дај кажи каде живееш user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 16:21:04   
sonc90
skopje.ete taka...5.500 smetki i kredit,3000-4000 jadenje,3000 bebe,i po 1000 za fax i za rodendenot sto treba da go slavime na leto za malata...ko sto rekov skroz na nula...ama sto da pravime?da umreme za jadenje ili da ne plakjame davacki?toa e!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 17:33:57   
scared RR
Алал да ви е тогаш и ние сме Скопје, ама 15.000 тешко да ни стигнат за се. Иако сме доста економични погоре пишував баш дека готвам на плин, имаме соларно за топла вода и сл. Ама нас во месецот само 12.000 ни одат на храна, бензин и некои ситници што ќе ги купам јас од облека, козметика .

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 17:44:45   
sonc90
obleka za nas kupuvame retko i obicno od parite sto ni gi davaat za nasite rodendeni i eve sega za N.Godina...za benzin ne davame mn pari zaso soprugot e so obezbeden prevoz od rabota taka da samo koga ideme nekade stavame benzin a i kolata ni e ekonomicna...vidi,realno kako sto rekov,ke si gi ispruzis nozete kolku sto ti e cergata...na prethodnoto rabotno mesto mm zemase 25000-30000 den pa pak bevme na nula ama togas mn se kurnazevme a sega si kutime...koga nemas taka e...najvazno site potrebi i nas i na kerkata ni se zadovoleni a tuka se i nasite koi ne mnogu no sepak ni pomagaat...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Колку пари се доволни?
28.12.2014 17:59:48   
Mihaela 2010
3-4000 za hrana??? Mesecno?? Citam i se cudam..nas 12000 ni idat mesecno za hrana..prvo teravme so otprilika 10.000 ama nema sansii
Ja ne sum domakinka ili????

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku dena ostanavte vo bolnica po poroduvanje?

2 (43%)

3 (43%)

1 nedela (14%)

2 nedeli (0%)

3 nedeli (0%)

Poveke (0%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!