|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку пари се доволни?
28.1.2011 22:26:06   
Nadezna
Porodilnoto kasni pa trosime od parite za mebel...
So nekoj 45000 bo bila ok, ama nie maksimum 35000 bi imale...
Ke se zgura de......user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 0:48:19   
blond
Со мм имаме вкупни примања околу 60,000 ден, ама си имаме и доста трошоци (стамбен кредит, потрошувачки кредит, + останати сметки). Живееме заедно со свекор ми и свекрва ми, но немаме којзнае колку голема парична помош од нив (бидејќи не се многу финансиски моќни).
Сепак како и да е, вака ние двајца сами, супер поминуваме со овие примања, но за понатаму кога ќе дојде малово на свет, ќе видиме.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 9:26:48   
skorpijana
mnogu tesko e se se pokacuva a platite ne se tolku golemi za vakov standart sreka sto zemame za treto dete pa taka tie pari gi trosime na user posted image user posted image a za nas porodilnoto i na mm platata

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 9:50:55   
mama26
vcera na vesti kazaa deka i platite ke se zgolemuvaat kako rastat cenite,pa ajde dajboze da e taka

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 17:00:29   
Snowhite RR
Абе мама26 што ако кажеле на тв, мислиш дека приватнициве ќе ги покачат? Додека има дупки во законот ќе се користат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 17:03:30   
Snowhite RR
Инаку на темата да си пишам, ние сме со две плати, не кој знае колку високи, но не ни прениски, плус понекогаш мм и од приватно нешто зема, ама тоа е поретко, со добра организација засега стасуваат за секојдневните потреби, плус и кирија плаќаме, а и нешто на страна тргаме, затоа што пролетва планираме да го правиме спратот од куќата, за да се вратиме пак таму, да не плаќаме кирија, и заради тоа не можеме многу да се луксузираме, живееме нормално како и секое семејство

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 18:38:13   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Абе мама26 што ако кажеле на тв, мислиш дека приватнициве ќе ги покачат? Додека има дупки во законот ќе се користат
AH znam deka e taka,jas rabotam od 95 god [privatno i mnogu mi se jasni tie raboti,no neli?se nadevame site pa i jasuser posted image ..koj mi e kriv da si odev fakultet kako tebe nemase tolku rano da rabotam,ke si sedev doma i ke si ucev.no ne se zalam..user posted image si ja sakam rabotatauser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 21:02:19   
ben10
kolku poveke tolku podobrouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 22:27:10   
Pepelaska *
Пари никогаш не се доволни user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Колку пари се доволни?
23.2.2011 23:07:40   
suzeto
nie sme so edna plata no neredovna bideki mm raboti privatno i koga ima koga nema ke zemam prosek od 250evra mesecno .....site ste pisale dve palti se dovolni no kolkavi dve plati moze nekoj edna plata ima ama e poveke od dve ,ili obratno,zatoa e podobro da se pisuva vrednosta, .....mnogu e tesko stvarno nie sme trocleno semejstvo od svekormi i svekrvami nemame pomos iako svekormi i mm zaedno rabotaat i svekrvami raboti zema plata od 250 evra i na kraj koga ke mi pobaraat na zaem mi se kreva kosata,kako moze jas so edna plata od mm i plus dete da imam poveke tie so dve plati i se samo tie dvajca,od smetki samo struja sami plajkame drugo tie plajkaat do skoro vreme plajkavme sve po pola neznam sto stana pa ne pobarale i za drugite smetki za voda kablovska i dzubre....

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 13:55:37   
kuklica
user posted image user posted image user posted image temava me ubiva nie sne se uste sami so dve plati vkupno 23000 i edvaj ama edvaj vrzuvame kraj so kraj a kakoli uste user posted image da imame lele ke poludam pa sto ke pravam togas dali ke mozam barem hrana da mu obezbedam pa doktori ova ona ufff se ezam pa se zapnale site ajde so cekate so cekate pa kako so cekame vie li ke mi go rastite breeejuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 16:04:20   
Pepelaska *
Погоре сум напишала пари никогаш не се доволни, тоа е само фигуративно

Сум растела во семејство со една плата, едвај сме врзувале крај со крај,со кредити за факултетите мојот и на сестра ми, сум јадела што било , леб и маргарин некогаш ама бев среќна,па после се направија две плати ама вкупно околу 25 000 со два кредити и две деца на факултет на страна, па секогаш сме седнувале сите на ручек кога сме биле дома, сме гледале филмови, сме пиеле кафе, сме се смееле и секогаш имало топлина во домот... Сега живеам во семејство со 3 плати, на мм на свекрва ми и свекор ми, цел ден сум дома сама со user posted image  немам кафе со кој да се напијам, заедничките ручеци со мм се бројат на прсти а кафе со него двапати имам пиено откако се мажив, се некој тука брза негде, се се има работа, е не не треба секој ден месо ,не ми треба луксузи, ми треба само топлината од мојот дом која и денес ја има кога ќе појдам иако е истата ситуација.Сите што сакате user posted image а мислите дека никогаш не е доволно размислете малку на децата повеќе им е потребна вашата љубов и внимание а не скапите патики и најновите пц игри

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 16:08:59   
aleksandra90
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

.Сите што сакате user posted image а мислите дека никогаш не е доволно размислете малку на децата повеќе им е потребна вашата љубов и внимание а не скапите патики и најновите пц игри


Bravo Pepelaska### potpolno se slozuvam so tebe.. Pari sekogas trebat ali decata se najgolemoto bogatstvo i oni treba da ni bidat na prvo mesto.. pozdrav

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 19:56:31   
anedespo
da ama koga veke si gi sttvoril treba i da im pruzis i soodvetni uslovi. Ne zboram za brendirana obleka, tuku za eden normalen zivot. A koga nema dovolno pari, ete karanici, pa potoa patat i decata (ti trosis na ova, ti pusis cigari, ti odis so kola na rabota a mozes so avtobus i red drugi gluposti). Mislam deka za edno 4 cleno semejstvo za normalen zivot (znaci dfa imas da jades, da se obleces kolku da ne odis skinat i smetkite redovno da gi plakas) trebaat edno 60000 denari minimum da ima semejstvoto. 

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 21:41:40   
aleksandra90
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

da ama koga veke si gi sttvoril treba i da im pruzis i soodvetni uslovi. Ne zboram za brendirana obleka, tuku za eden normalen zivot. A koga nema dovolno pari, ete karanici, pa potoa patat i decata (ti trosis na ova, ti pusis cigari, ti odis so kola na rabota a mozes so avtobus i red drugi gluposti). Mislam deka za edno 4 cleno semejstvo za normalen zivot (znaci dfa imas da jades, da se obleces kolku da ne odis skinat i smetkite redovno da gi plakas) trebaat edno 60000 denari minimum da ima semejstvoto. 


user posted image da imas pravo vo toa se soglasuvam deka ako nemas dovolno finansii, i koga ke zaglavis vo zivotot poradi finansiski problemi doagja do karanici i svashta. Zatoa i sekoj si ja planira idninata so, bez deca, so 2-3 ili poveke deca.. znaci koj kako. Decata se najgolemoto bogatstvo ali ipak treba da imas da im ovozmozis barem ona najpotrebnoto. A za toa sto vikas deka trebat minimalno 60 000 den mesecno za da funkcionira eden normalen zivot? Toa neznam bas.. Bi kazala DA vo slucaj da se ima krediti, dolgovi za vrakjanje mesecno.. Toa da. Ali za normalen zivot bez luksuzi i takvi raboti bogami moze i so pomalku da se pomine. Toa e barem moe mislenje a site razlicno razmisluvame user posted image pozdrav

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 22:09:37   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

da ama koga veke si gi sttvoril treba i da im pruzis i soodvetni uslovi. Ne zboram za brendirana obleka, tuku za eden normalen zivot. A koga nema dovolno pari, ete karanici, pa potoa patat i decata (ti trosis na ova, ti pusis cigari, ti odis so kola na rabota a mozes so avtobus i red drugi gluposti). Mislam deka za edno 4 cleno semejstvo za normalen zivot (znaci dfa imas da jades, da se obleces kolku da ne odis skinat i smetkite redovno da gi plakas) trebaat edno 60000 denari minimum da ima semejstvoto. 
pecat user posted image a ako mi ostanat nesto od tie 60000 ke imam ekstra za eden ubav odmor user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 22:36:13   
vodickata

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Погоре сум напишала пари никогаш не се доволни, тоа е само фигуративно

Сум растела во семејство со една плата, едвај сме врзувале крај со крај,со кредити за факултетите мојот и на сестра ми, сум јадела што било , леб и маргарин некогаш ама бев среќна,па после се направија две плати ама вкупно околу 25 000 со два кредити и две деца на факултет на страна, па секогаш сме седнувале сите на ручек кога сме биле дома, сме гледале филмови, сме пиеле кафе, сме се смееле и секогаш имало топлина во домот... Сега живеам во семејство со 3 плати, на мм на свекрва ми и свекор ми, цел ден сум дома сама со user posted image  немам кафе со кој да се напијам, заедничките ручеци со мм се бројат на прсти а кафе со него двапати имам пиено откако се мажив, се некој тука брза негде, се се има работа, е не не треба секој ден месо ,не ми треба луксузи, ми треба само топлината од мојот дом која и денес ја има кога ќе појдам иако е истата ситуација.Сите што сакате user posted image а мислите дека никогаш не е доволно размислете малку на децата повеќе им е потребна вашата љубов и внимание а не скапите патики и најновите пц игри



pepelaska bas taka se custvuvam vo momentov me pogodi postov jas sum od struga i mazena vo skopje niedni pari nama da mi ja dadat toplinata sto si ja imav i nikoj nema da mi ja nadopolni prazninava sto si ja imam...ahh kolku samo mi nedostigaat... te pozdravuvam

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Колку пари се доволни?
6.4.2011 22:48:25   
veckasr
nie so mm sme na  edna plata i toa od 200 evra  pa ne ni se dovolni iako sveki i svekorot ni plakat se na mm platata odi samo za troskovi po bolnici   i za jadenje   si mislam ako i jas rabotam i zemam tolku plata kako mm ke ni bide dovolno za nas dvajcata   a za cetircleno semejstvo neznam dali bi bilo dovolno bidejki seuste nemame deca 

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Колку пари се доволни?
13.6.2011 19:16:17   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

nie so mm sme na  edna plata i toa od 200 evra  pa ne ni se dovolni iako sveki i svekorot ni plakat se na mm platata odi samo za troskovi po bolnici   i za jadenje   si mislam ako i jas rabotam i zemam tolku plata kako mm ke ni bide dovolno za nas dvajcata   a za cetircleno semejstvo neznam dali bi bilo dovolno bidejki seuste nemame deca 



Vecka, probaj pobaraj rabota, ako nisto drugo kolku da izlezes od doma....

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Колку пари се доволни?
3.12.2011 20:27:46   
kuklicka26
Pa nie  jas mm i user posted image imame mesecni primanja od 35000
zatoa sto sum na bolovanje jas od 5000den (mojata plata skoro cela odese na raka ne preku karticka) ama ne se zalam mi stasuvaat sega za sega zasto kolklu tolku i majka mi i sveki ni pomagaat.Pa zdravje uste malku na rabota podrugo ke bide dve plati.Inaku samo na edna dve plati mnogu tesko bez nikakva pomos.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Колку пари се доволни?
3.12.2011 21:18:41   
miana
Jas mislam deka kolku ti e cergata tolju gi pustame nozete...Kolku i da imame sekogas ni se malce bidejki koga imame poveke i si dozvoluvame poveke...So mm sum 5 godini  vo brak i pominavme razni periodi..Prvo od zaednicki primanja od 500 evra pa 200 evra pa 250 pa 450 i sega imame 1300 evra mesecni primanja..Arno ama i tie ni e se malku...ziveeme vo zaednica i ne davame mnogu pari za trosoci ( davame po 5000 denmesecno za po nekoja smetka ) ama pa imame eden kup rati za plakanje, i nekoi novi investicii koi gi pokrivame so ovie plati...Faksot moj,maticnite kletki,bela tehika,detska soba i sl... Letoto si dozvolivme ubav i luksuzen odmor a pred toa mozevme da sonuvame za istiot..Takada mislam deka kolku imame - tolku torsime i si dopustame...Inaku za normalen zivot dovolni se okoli 500 evra minimum

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Колку пари се доволни?
4.1.2012 14:01:00   
Winit
Nasite mesecni primanja zaednicki se okolu 60000 den.
Da ne se razbereme pogresno apsolutno e tocno toa deka ljubovta i toplinata vo domot se najvazni, ama parite doagaat na vtoro i ne pomalku bitno mesto.
Kvalitetot na zivot vo nasta zemja e na mnogu nisko nivo.
Smetam deka za kvaliteten zivot tuka kaj nas potrebni bi bile okolu 120000 den. So ovaa suma mozebi i bi imalo da se trgne nesto na strana i drugoto da se trosi za sekojdnevni potrebi...
Moze da se zivee i so pomalku, i toa so mnogu pomalku, ama toa ne e dovolno da se podmirat site potrebi...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Колку пари се доволни?
4.1.2012 17:59:58   
temjana
Никогаш доволно, но за среќа ние македонците сме прилагодлив народ па можеме да излеземе на крај и со 200 евра и со 2000евраuser posted image Ние со мм бидејќи сме заглавени со кредит одкога живееме сами, што ќе рече баш и не сме виделе незнам колку од убавините да живееш сам со партнерот (мислам финансиски нормално). Но и не се жалиме кога ќе им кажеме на пријателите со колку живееме во месецот ни се чудат како успеваме и притоа да не се примети по нас дека нешто ни фали. Е сега ние знаеме како ни е кога неможеш едно кафе да си приуштиш кога ќе посакаш, или пак недај боже на вечера во ресторан ама пак штом финансиската криза можеме да ја преживееме без да се скараме за друго веќе се имаме испробано и функционираме безпрекорноuser posted image

(Одговор на членот Winit)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Колку пари се доволни?
22.12.2012 4:15:38   
Ummu_Ajna
jas ziveam sama so maz mi ama o edna kuka so sme so deveri i svekor, svekrva. dever mi raoti jatrvami raboti, drugit
dever raboti, svekrvami i svekor mi nemaat penzika uste im e rano. se ceka samo od maz mi na drugite ic ne gi intresira parite su gi trgaat na strana, i cekaat od maz mi toa me ubiva 1500 evra mesecno trosime 1000 evra samo mm i jas i 500 evra om dava na starite, ovie drugite
konji sve na gotovo uzivaat se jadam ziva ama nemam sto da pravam

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот MAKMUZIKA)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Колку пари се доволни?
11.3.2013 23:44:53   
Кона
Што мислите колку ќе ни бидат месечните трошоци за живот со едно бебе со оглед на тоа што сметките ни се околу 7000 денари?

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?