|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку пари се доволни?
28.1.2010 15:08:12   
srcence_25
ja citam temata i pokraj toa sto mi bese tesko mi stanuva uste potesko!user posted image
jas sum diplomiran pravnik, kako takva ne mozev da najdam rabota, pocnav so staziranje vo advokatska kancelarija normalno bez nikakov paricen nadomest...nezadovolstvoto od seto toa me navede da se zapisam na postdiplomski studii koi vo 2009 godina uspesno gi zavrsiv so odbrana na magisterskiot trud, nadevajki se deka toa mozebi ke mi gi zgolemi sansite za vrabotuvanje.....za celata sitoacija da bide potragicna na nekolku mesta, kade sto imav razgovarano za rabota mi velea samo uste da go zemam dokumentot deka sum magister po pravni nauki i odma ke me vrabotat, koga go imav vrace toj dokument se vadea deka e kriza, neka ne se vo sitoacija za novi vrabotuvanja i slicno.....kako pravnik ne moze, kako magister po pravni nauki pak ne moze, pa zdravje za godina dena ke treba da polagam pravosuden pa ke vidime so ke bide! a neznam kade se nemam konkurirano, i so e najtesko od nikade nikakov odgovor!:( So soprugot poinaku planiravme, da sme dvajcata na rabota ke bide polesno....no kako mi trnalo mene ako cekav da najdam rabota neznam dali ke stanev majka nekogas! izgleda sum ja promasila strukata koja najmalu 7 godini ti odzema od zivotot (4 studii, 2 staziranje za gratis i 1 za polaganje pravosuden...da ostaris ucejci) ama toa e, kaj nas nekoi raboti odat taka...ne e bitno da si kvaliteten, tuku kolku debeli vrski imas pozadi sebe:((( (ne velam deka toa e slucaj so site no so najgolem del znam deka e taka) kako i da e!
Jas i soprugot izveeme so edna plata koja ne e dovolna za nas dvajca a kamoli za naseto detence koe doprva treba da dojde na svet:(((( neznam so ke bide no soprugot uste sega pocna da bara alternativni resenija i da razmiluva ako e potrebno da raboti i 3 smeni....mene mi e zal i navitina neznam kako ke bide! znam deka troskovite za bebe se mnogu golemi zatoa sto toa si ima svoi potrebi no ke kratime za nas i ke barame alternativni resenija! Majkami me ostavala na baba mi bebence od 4 nedeli i pocnala na rabota zato sto bile potrebni pari, tie na tatkomi ne bile dovolni....izlgeda i mene nesto slicno me ceka...user posted image

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Колку пари се доволни?
4.3.2010 12:53:35   
aleksandra panevska
nie sme so 2 plati i 2kredita  i so edno dete  sega planirame vtoro i neznam kako ke bide

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Колку пари се доволни?
4.3.2010 13:15:23   
Medo
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

... треба да си ги спростреме нозете колку што ни е долго чергичето. Па сега има периоди у животот кога имаш повеќе и кога имаш помалку, битно е да знаеш да менаџираш со тоа што го имаш за да не заглавиш до гуша..


Потполно се сложувам!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 13:03:41   
Cacko
kolku i da zarabotuva covek uvek ke mu bide malce,posto koga imas poise poise i se opustas,taka da veruj te jas i koga imavme 2 plati i sea so 1 isto mi e,pak nisto na strana neameuser posted image

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 13:13:29   
profesorica
nikad nisto ne e dovolno, kolku povekje imas tolku povekje sakas da trosis i ednostavno se naviknuvas na pari- i koga ke vidish stalno ti falatuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 17:05:04   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

nikad nisto ne e dovolno, kolku povekje imas tolku povekje sakas da trosis i ednostavno se naviknuvas na pari- i koga ke vidish stalno ti falatuser posted image


точно!!
ние мислевме дека ќе ни биде доволна само платата на мм, ама не е така. сега јас да дипломирам и одма барам работа за да може да излеземе од кризава.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 18:34:45   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Pari nikogas ne se dovolni kolku i da imame . Kolku poveke pari poveke zelbi .


Токму така user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 20:08:34   
dragana_vane
Kolku poveke mislis na niv tolku popotrebni ti stanuvaat, bez niv ne se moze, a i so niv isto... ( te zbudaluvaat).Da gi ima dovolno za eden normalen zivot, za poveke navistina ne mi pravat nekoe golemo zadovolstvo. Semejstvoto i zdravjeto mi se na prvo mesto!!!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 20:32:16   
BILE.F


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

... треба да си ги спростреме нозете колку што ни е долго чергичето. Па сега има периоди у животот кога имаш повеќе и кога имаш помалку, битно е да знаеш да менаџираш со тоа што го имаш за да не заглавиш до гуша..


Уф, тешка тема за мене! Од каде да почнам: До пред две години, мм работеше како раководител, а потоа си се оддели самостојно (работата е многу профитабилна, зашто е без конкуренција), мојата плата, која ни најмалку не е за замерување во овие услови, ја трошев чисто за мое задоволство, буквално целата ја давав за гардероба и козметика .... Колите,џиповите,моторите ми беа најнормалбна работа, ваква кола, за неколку месеци друга....
Но кога се случи несреќата ( да не се навраќам на тоа) остана само мојата плата,работев и хонорарно дома,и трошковите по болници, што претпоставувам некој може да ги замисли! Е добро имаше пари на сметка, но знаете како, готови пари брзо се трошат!
Додека се вратиме во нормала, јас знам како се поминуваше!
Затоа, парите се релативна работа, ги имаш многу, може за вечер да дојдат на минимум! Но од искуство знам дека најбитно е здравјето!Кога е здрав човек, може да работи и колку толку да печали за живот!



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 22:22:37   
BEBICA
Novac je dobar kao sluga, al' je los kao gospodar.


Mislam deka nepotrebno e da komentiram.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Колку пари се доволни?
19.4.2010 22:23:33   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Novac je dobar kao sluga, al' je los kao gospodar.


Mislam deka nepotrebno e da komentiram.



user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Колку пари се доволни?
20.4.2010 10:33:36   
Adrijana
Сум осетила неколку пати како е да се живее со повеќе пари, ама повеќе сум навикната на живот со помалку пари. Кога се имало било супер, ама и кога се немало било супер.Сите среќни сме јаделе маргарин за доручек, ручек и вечера. Не им давам многу важност на парите, некогаш и кога сме во криза, сите ѓи трошиме за некоја екскурзија на мозокот, за патување или концерт, или излегување. Моите ме научиле да живеам денес, и да не мислам многу на утре, дека животот е толку краток, и треба да се изживее максимално.Сега со бебушка сме малку постегнати, односно си тргаме пари за да има за неа за јадење и пелени, а другото пак оди за задоволство. Еве на една плата сме и ќе кажам дека имаме пари само до десеттти, а мм ја зема платата на петти. Не очајувам, зашто знам дека еден ден пак ке имаме, оти сама се уверив дека час сме горе, час сме долу, така да тоа е, најважно е да сме живи и здрави, а се друго е минливо.

< Поракaта ја уредил Adrijana -- 20.4.2010 10:34:58 >


_____________________________



(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Колку пари се доволни?
20.4.2010 14:58:49   
Палешка РР
Ние сме со две плати и доволно ни се..мм работи и нешто приватно, па тоа е екстра помош. Е сега, знам дека со две плати никогаш нема да заработиме за куќа, оти тесно ни е во станот..па тоа ме убива малку. Инаку добро живееме, не се луксузираме.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Колку пари се доволни?
23.8.2010 14:09:57   
mama26
kolku poveke imas poveke trosis toa e tocno.ziveam so plata ipol jas majkami deteto.od koi plakam i kirija.imam mnooogu poveke da trosam ama stiskam sega za kuka.inaku slobodno mozam da si zemam sega kolku sakam....nesakam.ke stedam.ete vi moj primer sega.znaci pred nos da imas pari i da ne gi cepnes.a?koj e skrzav sega da vidam?user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Колку пари се доволни?
23.8.2010 15:17:21   
Тања РР
Aх, ние во моментот живееме со две половини плати. Скоро едната половина од платата на мм оди на станбениот кредит а мене породилното ми е половина од актуелната плата (бидејќи сум осигурана на минималецuser posted image ). Со она што останува не можам да кажам дека живееме сиромашно но не се ни луксузираме премногу.  Главно парите ги трошиме на Јана, за секојдневните потреби и на скапи таканаречени експертиuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Колку пари се доволни?
5.10.2010 13:55:20   
mosa
i cenite na artiklite se nerealni nie seuste sme na edna plata ama posto sme so edno dete pak se malce ama ne smeeme i da se pozalime i se nadevame deka ke si go zavrsam faksot pa e se vrabotam togas  bi bilo supper

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Колку пари се доволни?
5.10.2010 15:39:34   
Anushka
парите никогаш не се доволни, сепак за реално пристоен живот во РМ, едно четири-члено семејство треба да приходува околу 80.000 МКД. Тоа е далеку под сегашните примања во едно семејство. Жалосно. Најжалосно е тоа што оваа немаштија се „крши“ врз грбот на жената....user posted image

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Колку пари се доволни?
5.10.2010 15:45:58   
AnnaMolly RR
Ние 3 месеци бевме со пола плата од мм. Моето породилно прв пати ми стигна пред две недели. Пола плата на мм оди за рата за колата, а другата половина за пелени, млеко и други потреби за Филип. Среќа што свеки е одговорна за јадење, па тоа не му ја мислам. Кај мм на работа веќе цела година им даваат пола плата, односно толку колку што е пријавен. Од септември 2009 така. Чат пат им дава по некој денар од тоа што им должи газдата, па тоа малку не спасува. А инаку со две плати ни е таман. Ама цели :) Само треба човек да знае како да ги испланира, па ќе има доволно за се.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Колку пари се доволни?
5.10.2010 15:51:55   
Anushka
па јас не зборам за „егзистирање“, туку за нормален живот, плус - Сандрин, ако свеки се грижи за храна, тоа е голем, гооолем дел од буџет

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Колку пари се доволни?
5.10.2010 15:52:16   
amelbebe
nikogas dovolni,kolku i da sakam da gi isplaniram sekogas nesto izlaga neplanirano

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Колку пари се доволни?
5.10.2010 15:55:41   
Anushka
ups, Sandrin- Anamoli mislev - ne spiev nokeska od kerka mi

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Колку пари се доволни?
5.10.2010 18:59:16   
niki
Nikogas ne se dovolni, kolku i da imas....

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Колку пари се доволни?
6.10.2010 8:27:06   
Felly RR
И до сега бевме со една плата, па некако поминувавме. Ама сегаuser posted image .....уф....пак една плата, ама од овој месец ќе земам само третина од тоа што го земав до сега. Ама ајде се тешам, може па тоа ќе биде поголем мотив за мм да најде некаква работаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Колку пари се доволни?
5.1.2011 22:38:46   
mamicki
Ех, тешка тема... Од многу мислење дури сега сум бремена со второ, а првото дете има 14 години! А додека чекав којзнае што, времето си помина и ништо не се промени... Мизерно е, работиме и двајцата, и двајцата сме со факултет и соодветни на тоа работни места, и пак чувствувам дека само од шупливо во празно претураме... А од кредити, аман веќе! уплав имам,ама ајде, здравје само нека има...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Колку пари се доволни?
5.1.2011 22:48:52   
mama26
kosa mi se kreva..ama se trudam da stedam za da i jas planiram vtoro zdravje.ako ne ne se nafakam kolku i da mmzbori user posted image

ke si zemam apoi poevtino mi e...lele kolku loso zvucam no mene mnogu mi e strav.se povisoki ceni.plati dve pa ne stigaat neznam starv mi e..mm mi se smee koga vaka zboruvam..ama jas ja zboruvam vistinata pa on neka se smee


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?