|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
28.12.2015 13:54:05   
marchi

spored mene sekgas go prifakjam mislenjeto na predijatrite koi rabotat na detsko oddelenie odkolku na opstite maticni pedijatri.mislam deka tie na oddelenie mi se nekako postrucni.
e sega za problemot na hopeful mislam smesno e toa sto go kazala doktorkata. kiselo mleko da davas namesto AD??? mene mi e smesno.jas 4 godini sredno i plus 4 fakultet ne sum sretnala takva literatura nikade. pa zgora na toa deteto ima 7 meseci i nema nikakov problem.kaj da e spored vozrasta ke moze da pocne da pie i kravjo mleko.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tool

Hoppeful....Јас знам дека педијатрите се стручни лица за својата професија,но мислам дека не секогаш се во право...и знаат убаво да го извадат човек од памет,на моја пријателка дури и рече една дека ако го промени ад.млеко детето може и да и почине...страшна работа...јас мислам да си се водиш според желбите на дечињата па тие сами си кажуваат што сакаат...и колку пати е спомнато до сега дека не едно дете е пораснато на ад.млеко,ти до сега си ги дохранувала па после 7месец било проблем....јас нели те послушав не му дадов 5дена адаптирано и што се деси исто грчеви ужасни и плус преку ден не спие пак сака нон стоп да е на цицка а навечер не по 2-3пати туку на секој саат се будеше....и пак еве 3 дена му давам насабајле 100мл и навечер 100мл преку ден спие по 2-3 часа и навечер од 10 до 4 спие user posted image грчевите си ги има ама тоа е

i sosem se slozuvam so komentarot na tool.sledete gi potrebite na vaseto detence.decata imaat grcevi najdocna do 4ti mesec i toa e normalno dodeka se prilagodi orhanizmot na funkcioniranje.nase e samo da se potrudime da gi namalime grcevite

(Одговор на членот Tool)
Непосредна врска до пораките: 1501
   RE: Адаптирано млеко
28.12.2015 14:40:40   
Hopeful RR
Муабетот и беше дека наводно од АД се добивало холестерол, што мене ми е стварно чудно. Јас не се сомневам во стручноста на докторката, не сум јас доктор и не знам повеќе, но она од одма со став, цитирам - јас сум меѓународен експерт за доење, ова го работам 30 години!!! Си немала поддршка, затоа си дала АД!

Додека да ја разберам што сака да каже... инсистираше на кисело млеко, кое го давам, ок, но не на секој оброк, не секој ден, и не повеќе пати во денот, а таа тоа ми го препорача. Плус, моиве имаат се уште по два оброка дневно, полека се навикнаа на овој распоред, и сега од одма ли да почнам со сто оброци... ај па и во школо да ги запишам ако не па... Не знам, стварно. Делуваше многу убедливо и строго, а бидејќи АД е скапо, мм вика ај да пробаме да ја послушаме. Не знам, ај ќе пробам денес во вториот оброк кисело млеко, да видам како ќе го прифатат, но секако останува доење+АД, посебно за навечер.

Инаку, моиве имаа грчеви и по 6 месец, а знам и за случај до 9 месеци, така што се е индивидуално. Оваа тврдеше дека треба да се дава пробиотик од раѓање за да не се ни појавеле грчеви и дека затоа и треба кисело млеко. Аман, дај нека се соберат сите на еден симпозиум и нека се договорат, па не ни се децава заморчиња, секој различно мислење има...

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 28.12.2015 14:43:11 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1502
   RE: Адаптирано млеко
28.12.2015 16:53:02   
lolla RR
Докторка која на 7 м бебе става вакцина не би ја послушала ама баш за ништо. И јас не сум многу за АД млеко, но ако им даваш често кисело млеко можеш даим расипеш крвна слика од аспект што го оневозможува врзувањето на железото. Јас сум за тепање, многу ретко давам млечно 1-2 неделно бидејки не го ни сака многу и цица, а најмногу заради железото.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1503
   RE: Адаптирано млеко
28.12.2015 23:19:33   
Melanija RR
Lolla фино пиша многу млечни производи не се добри за задрување на железото,но се потребни по некоја количина.
Hopeful RR извини ама докторката е теле, ако мисли на пробиотик тогаш се форсира јогурт што и е ок ама не кисело млеко.Ад се дава и нас 2 год,конкретно такво има НАН.Мене ме правеа блесава што давав АД до 18м иако си сака и јаде млечни производи.Не сакав кравјо а АД пишее ради реда не сакаше,но сепак на некој начин подобро барем по малку да внесува.Сега на 28м нит му давам млеко само ,кисело,јогурт,урда,сирење кашкавал .
Во право си со к,млеко ќе бидат гладни.Мој совет бидејќи се мали и со два оброка ако сакаш нека се будат и мачат да цицаат, но ако стварно тоа не е доволно ,Јас би дала на заспивање полно шише АД и добра ноќ.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1504
   RE: Адаптирано млеко
29.12.2015 9:14:35   
blue_blue
Јас не би се замарала со советите на ценетата докторка. Прво, не знам дал била прашана за совет (претпоставувам дека не пошто децата сте ги носеле на вакцина а не на преглед зошто не напредуваат добро да речеме или зошто имаат проблеми со варење) а ако не била ондак нејзиното мислење скроз не е релевантно. Второ, ако сегашниот метод на исхрана и ноќно спиење/будење ти е ОК и сметаш дека така треба и ритамот на јадење/будење не ти пречи не гледам зошто би го менувала. Трето, прв пат слушам дека од АД се добивало холестерол, може точно е ама не сум чула никогаш дека деца на 7 месеци имаат холестерол или тоа може ќе имаат на 77 па ќе биде резултат од фактот што како мали пиеле АД? И за крај, сите овде сме израснале деца на АД (вклучувајќи ме и мене -доње плус АД до 9 месеци, после до 15 месеци само АД) и фала богу здрави прави се и ништо не им фали...Ќе се повторам себе си како генерален заклучок - мајки не се замарјет толку за јаделе/нејаделе дал биле на амарант/киноа/хељда и природни јаболки или на каша од тегла и леб и путер и кравјо млеко....децата секако ќе пораснат, а како раснат ви треба се повеќе и повеќе енергијата и нерви за правилно воспитување и насочување во овие ненормални времиња и тотално изместен свет во кој живееме и мој совет е да се чувате себе за периодот кој доаѓа - не џабе рекле мали деца мали проблеми

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1505
   RE: Адаптирано млеко
29.12.2015 11:13:23   
Milicka 30
Hopeful докторката е сигурно од тие од стара школа што не признаваат ништо освен доење. Се убаво е тоа кој не сака децата да се само на доење ама со фактот што штом се раѓаат им дават ад е ај да те видам одвикни ги, плус да доиш и да дохрануваш е исто како 3 деца да гледаш, ем шише молзено млеко , шише ад и плус доење, така да не е лесно. Мене една таква ме обвини дека сум го огбрала полесниот начин ама мене така ми беше се собрано , и да ти кажам и се развикав како може да обвинува без да ја знае ситуацијата. Башка многу тешко да ги навикнеш само на цицање тие се дечковци веќе и се навикнати на шише, па мојата уште од 2 месец се тепа по шише еве веќе и не сака да цица, и давам АД и немам веќе грижа на совест како што многу луѓе сакаа да ми наметнат. Демек ех ти неспособна се правиш, како можело здрава мајка да нема млеко ,..епа ете можело, се изнамачив ама што е тоа е. Затоа ум за второто user posted image одма цице , шише никако. И затоа мила не слушај никој како мислиш така, не мислам дека киселото млеко го заменува АД то ама вие си знаете. А веќе сите кисели млека, млека тетрапак се е од прашак , се е вештачко...ама барем да се избере помало зло.

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 29.12.2015 11:14:34 >

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1506
   RE: Адаптирано млеко
29.12.2015 15:20:46   
marchi
citajki spored posledniot komentar ke se nadovrzam so mojata prikazna,jas samo eden mesec go doev deteto i toa bese i na AD i na majcino mleko posle prviot mesec ostana samo na adaptirano.jas imav mali bradavici i dodeka deteto zavlece dodeka se nauci da cica ehehe...stanuvase se ponervozno i sega ajde da go ostavam gladn.potoa se molzev pravev cuda i nikako ne bivase,kupiv i silikonski bradavici ama se stvarase vakum ova ona i deteto goltase i vozduh pa sve bataliv i ostanav so izmolzuvanje na kraj i mlekoto mi se namali i nemav ama bas nikakva zelba da slusam mislenje od doktori za toa kako da go hranam deteto.na nepolni 4 meseci deteto pocna poslabo da piem mleko sto znaev deka e vreme za dohrana so gusta hrana,pa bez nikakov problem go namalivme adaptiranoto mleko i so kejf si jadese ovosje.
sovet e sekogas dobredojden ama od deteto zavisi dali ke go primenis ili ne

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1507
   RE: Адаптирано млеко
29.12.2015 18:49:49   
Hopeful RR
Фала ви на разбирањето и поддршката, мајки. Уште сум под импресии на муабетот и односот, и немав грижа на совест од раѓање за АД, ама она вчера ми ја наби, па еве сега си расчистувам сама со себе. Нормално дека никој не и бараше совет, и иако и јас сум фан на доење, сепак не би се осмелила некому да се мешам и да солам памет.

Ќе продолжам да терам како и досега, дечковците добро напредуваат (на мерењето вчера беа 7100 и 8100, на неполни 8 месеци), плус крвните слики им се одлични. Јас, како мајка со слаба крв, и нетолерантна на лактоза, не сакам да си играм играчки со млечни производи и не сакам секој можен ден, а не па повеќе пати во денот, да давам млечни производи. Не сум неедуцирана и неиформирана во однос на исхрана, и убедена сум дека подобро да јадат овошје и зеленчук отколку фамозно кисело млеко со непотврдено потекло. И во крајна линија, blue_blue е апсолутно во право кога вика дека вака или онака, ќе пораснат и ќе соочиме со поголеми проблеми од ова, така што да се поштедиме себе си.

Инаку, докторката не тераше да правиме сами дома кисело млеко, сирење и сурутка, седна и му објаснуваше на мм во детали, бидејќи со близнаци по дома и работа преку глава, уште и за тоа имаме време user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1508
   RE: Адаптирано млеко
29.12.2015 19:01:08   
lukajana RR
А да не треба и крава да си купите ?
Бог да чува што се нема да слушнеш.
К.млеко не може да даваш во шише значи треба со лажиче,јас го давам како додаток на оброкот ама еднаш или два пати во денот а не со секое јадење.
Терај си како до сега и не се секирај воопшто ,ти како мајка најдобро знаеш што им треба на твоите деца

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1509
   RE: Адаптирано млеко
29.12.2015 23:20:47   
gina
rr uste malu treba da mu davam na cucko AD2 ama se plasam dali ce go prifati dali odma da mu smenam ili pa da menuvam 1 pa 2
kako me sovetuvate

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1510
   RE: Адаптирано млеко
30.12.2015 13:58:04   
Melanija RR
Gina еден оброк 1 друг 2ка,така најизменичко додека порошиш 1ца ,ден-два после само 2ка.Нема зошто да неприфати,само во грамажа витамин плус друго се е исто,никаков проблем

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1511
   RE: Адаптирано млеко
21.1.2016 20:51:10   
Milicka 30
Мамички утре правиме 7 месеци, и веќе еден месец сме само на адаптирано и еден оброк со немлечна храна. Ќерка ми дневно пие околу 3 до 4 пати по 180мл и еден оброк со кашичка. Денес на конрола вевме и е само 100гр качена од претходниот месец. Др вика дека не евништо ама знам треба барем 200гр месечно да качува. Кажете ми колку АД пијат вашите бебиња?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1512
   RE: Адаптирано млеко
21.1.2016 22:11:13   
Hopeful RR
Моите пијат многу помалку количински, во текот на денот три пати по околу 100-150 (едното и другото бебе соодветно), навечер малку повеќе, по 150-200, а ноќе исто се будат за млекце, но не пијат многу, по околу 70-80мл на будење, ретко повеќе.

Во однос на напредувањето, не се замарај, тоа се статистики, башка што ќе ти е дебело бебе user posted image 140гр е супер, колку кг има лепотицата? Моите на 7 месеци беа 7100 и 8100.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1513
   RE: Адаптирано млеко
22.1.2016 8:55:06   
Milicka 30
Хехе Hopeful ме изнасмеја. Точно не ни требаат дебели туку здрави деца. Ќерка ми има 8,1кг. Крвната слика и е добра со хемоглобин на граница.

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 22.1.2016 8:57:58 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1514
   RE: Адаптирано млеко
22.1.2016 9:21:49   
Felly RR
Milicka килажата и е добра, ама сепак јас мислам може уште еден оброк да и вметнеш. Вака како што велиш кога пие само 3 пати, на колку саати и се оброците? Некако ми е мн време измеѓу. Пробај во тој немлечниот, ако ти е овошје, комбинирај со некоја житарица, барем тој да се рачуна како цел оброк.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1515
   RE: Адаптирано млеко
22.1.2016 10:05:03   
Milicka 30
Felly јаде на окилу 3,5 до 4 саати. Ја форсирав и почесто ама не сака. Инаку секогаш во немлечниот оброк и ставан житарица, дали просо , амарант и ориз .Денес ќе пробаме палента и ќе пробам да и давам почесто млеко па се надевам ќе јаде.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1516
   RE: Адаптирано млеко
22.1.2016 11:33:17   
Hopeful RR
Таков е периодот, кога ќе почнеш со втор оброк драстично ќе се намали количината на млеко, ќе видиш. Имавме и ние период во кој пиеја по еден тон млеко, кутијата Аптамил одеше за 3 дена... Еве сега со втор оброк се стабилизирани, плус и дека цицнуваат па помалку пијат, ги држи јадењето.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1517
   RE: Адаптирано млеко
3.2.2016 23:14:15   
gina
devojki dali HiPP 2 ima golemo pakovanje poveke mi se isplakase 1 bese golema pakovka ova 2,5 dena i tolku

ama denes odvaj go pieme sosila neznam stoe user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1518
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2016 14:19:14   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

devojki dali HiPP 2 ima golemo pakovanje poveke mi se isplakase 1 bese golema pakovka ova 2,5 dena i tolku

ama denes odvaj go pieme sosila neznam stoe user posted image

mislam deka ima nie koristevme golemo pakuvanje od 800 ml ama toa bese pred 2ipol godini sega ne znam dali ima

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1519
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2016 17:53:18   
gina
pa HIPP 1 koristevme golema pakovka od 800gr, a sega HIPP 2 300gr dosega prasav vo tri apteki mi rekoa nema golema pakovkauser posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1520
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2016 18:46:18   
marchi
nie ne koristevme hipp 2 od koja vozrast se dava ?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1521
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2016 21:13:45   
gina
od 6 meseci se dava 2

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1522
   RE: Адаптирано млеко
29.2.2016 12:28:04   
Kvisko
Ние дефинитвно ќе си останеме со доење и дохрана. За по дома си имаме ред ама некако ме буни дохранава ако трена некаде да излеземе (сега за сега уште сме ок со краткимпрошетки ама за понатаму). Како се организирате за шишенце кога сте надвор. Дали носите вода посебно во термос и посебно млечце па на лице место мешате или веќе растворено го носите?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1523
   RE: Адаптирано млеко
29.2.2016 13:06:43   
Gardenia
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Ние дефинитвно ќе си останеме со доење и дохрана. За по дома си имаме ред ама некако ме буни дохранава ако трена некаде да излеземе (сега за сега уште сме ок со краткимпрошетки ама за понатаму). Како се организирате за шишенце кога сте надвор. Дали носите вода посебно во термос и посебно млечце па на лице место мешате или веќе растворено го носите?

Јас носев загреана вода во термос и си имав купено такви дозери за млеко и само ставав вода во шишето,го истурав прашокот од дозерот и го правев,готово за 1 мин,и за навечер кога стануваше истоа така одма имаш млекце user posted image

< Поракaта ја уредил Gardenia -- 29.2.2016 13:07:11 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1524
   RE: Адаптирано млеко
29.2.2016 13:18:39   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

od 6 meseci se dava 2


epa zatoa ne sme davale dvojka user posted image od 6tiot mesec vovedovme kravjo mleko i nemase nikakov problem,dodusa ne se pridrzuvam 100 % do kniga i stvarno besmisleno e na dete od 1 godina da mu davas adaptirano mleko,ednas se osmeliv da se napijam da vidam kakvo e toa melko koe mu go davam na deteto i povrativ gadno mi bese pa si rekov zosto da prodolzam so toa?plus i kon krajot na 3tiot mesec pocna da ne mi go pie ama togas vovedov kasesta hrana

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1525
Страница:   <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?