|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
2.5.2011 18:39:12   
bombica
Kaj nas vo bolnica ne e dozvoleno nosenje cveke, mecinja i sl zatoa sekogas nosam sok i nesto gricki.
A jas koga se porodiv nemav poseti posto bese ekot na svinski grip, portirot mi nosese sto poracuvav po mm.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
10.5.2011 14:21:05   
anebebe
Jas koga bev pred tri nedeli vo poseta i odnesov sok i gricki na rodilkata i mu pustiv paricka na bebeto,dodusa i se javaiv da ja prasam da ne i treba nesto posebno posto sekako ke odam kaj nea no ne poraca nisto i za toa i toa i go odnesov user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
10.5.2011 14:28:51   
blue_blue
Јогурт и (ако си некоја ко мене user posted image  ) ЧОКОЛАДО...

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
10.5.2011 14:30:17   
anedespo
Nema potreba da se odi kaj rodilka na poseta. Posledno nesto sto i treba se virusi i bakterii sto mozat rsum da i napravat na istosteniot od porod oslaben organizam. Se sto i treba maz i ke i odnese (bez direkten kontakt). Mene mi se vlecea vo poseta i bratucedki iako strogo narediv nikoj da ne doagja, se sto mi treba maz mi ke mi nosi (od carskiot edvaj stanuvav od krevet). Rekov i na telefon da ne mi zvrckaat, se sto treba da znaat ke bidat informirani (ili jas ke se javam ili ke bidat informirani preku maz mi). Telefonot mi bese staven na vibracii i uzasno me nervirase cestoto zvrckanje na ostanatite rodilki koi bese staveno na maksimum i me budese koga trebase najveke da odmaram. 

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
20.8.2011 14:14:37   
Merka5
Neznam,mene ova mi e malku bez veze sto se slucuva kaj nas po ginekolosko-akuserskive kliniki, no imajki predvid kulturata na narodot i uslovite,moze e i podobro da ne pustaat poseti na rodilkite i bebinjata. Iako dokolku se reorganiziraat rabotite (se nadevam so pustanje na novata klinika) ke se smenat rabotite i taka ako trgnala majka mi da dojde da me vidi ili soprugot ili jas ako trgnam da vidam nekoja bliska licnost sto se porodila,deka nema da ima problem,kako sto e vo privatnite kliniki i segde na zapad.Sto se odnesuva do virusite i uopste higienata,sekako deka toj sto ide na poseta bez razlika bolnica/doma deka prvo treba da bide svesen deka odi kaj bebe i deka treba da bide 'zdrav' no sepak so ubavo izmieni race,so maska,izbanjati :))) moze da dojdat na poseta i bez hamburgerite i slicnite mirizlivi jadenja user posted image .

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
20.8.2011 16:09:48   
Maca25
Во приватните болници нема потреба да се носи не знам вода, сок, храна и сл. затоа што се е обезбедено. Пред да се влезе во просторијата каде што е родилката, а и воопшто во ходникот каде што се болничките соби, мора да се дезинфицираат рацете. Во државните болници тоа правило го нема. На родилката и се носи се и сешто, само затоа што таа побарала или пак сирота ненајадена е (мајки, свекрви тоа мислат). Мислам од хамбурегери мрсни со мајонези и пржани компири па и не мора, еден ден да се стршат па дома нека јадат што сакаат.....(јас ова го доживевав бо ГАК, една во собата јадеше).

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Merka5)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
20.8.2011 16:33:52   
Merka5
Zatoa i zboram t.e se zezam bidejki po sekoja poseta bolnickite oddeli mirisaat na 7ca user posted image . Da e ziva i zdrava Plazmata jas ke baram samo toa i mleko cokoladno user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
31.3.2013 20:02:30   
Nadia
Првиот ден моите не ми донесоа ништо за јадење зашто во Гак пишуваше дека не смее внесување на храна, али после кога видоа дека на сите им носат за јадење и пиење, наредниот ден и мене ме опремијаuser posted image зашто јадењето таму ретко да се погоди асално за да го изедеш цело user posted image

(Одговор на членот Merka5)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
1.4.2013 12:08:37   
masa
Мене,зошто се породив во привата болница,ми носеа букети цвеќе кои стоеа во холот (тоа е многу убаво цел хол со цвежо цвеќе) и после мм ги однесе дома и вода.Бев многу жедна а таму даваа само сокови и ладен чај кои несмеев многу да ги пијам зошто имав многу млеко,па пиев и по 3л вода на ден и кој ќе ми се јави да ме праша да не ми треба нешто си порачував вода user posted image ми донесоа и некој сок и бонбоњери и нешто дома пратив нешто им оставив на сестрите.Инаку мислам дека во тие први денови најдобро е да не се јаде сува храна,чоколадо и банани (што најчесто се ностан на посета) зошто првото празнење на цревата после пораѓај е тешко а оваа храна само отежнува.Јас би однела само сок или ладен чај и нешто ако ми порачаат(Одговор на членот Nadia)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
9.9.2014 18:26:11   
Dilina
Мене цело време моите ми носеа сокови и храна, а додуша не даваа ни посети мн мн па маж ми едвај се шмугнуваше да ми пушти нешто за мцкање зашто бев мртва гладна цело време а ххраната од ГАК катастрофа user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 14:54:35   
blond
Samo ednas imam otideno vo bolnica,kaj ne mnogu bliska, odnesov mecence. Slucajno se pogodi da otidam user posted image pa aj da ne sum so prazni race. Mene mi nosea sokovi i leden caj, biskviti i mleko. Ja nistgo ne jadev, ne se ni sekavam deka vo bolnicata mi ponudija hrana tie tri dena user posted image
Za sleden poragaj bi sakala barem nekoj da mi donese svezo cveke user posted image user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 15:02:02   
Melanija RR
blond свежо цвеќе мислам само во приватна болница а исто и посетаuser posted image се надевам ќе ти се исполни желбатаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 15:07:40   
caciana
Свежо цвеќе мора да биде забрането! Заради поленот но и заради бактерии... Исто така кај нас не е дозволено и мечиња да се носат, само ако се завиткани во целофан тогаш е ок. Најчесто кај родилки носам чоколадно млеко и овошје, а мечињата и цвеќињата ги носам кога одам да ги посетам дома( затоа што ги посетувам родилките кои ми се многу блиски , останатите ги контактирам по телефон user posted image )

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 15:20:37   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

blond свежо цвеќе мислам само во приватна болница а исто и посетаuser posted image се надевам ќе ти се исполни желбатаuser posted image

A be makar preku prozor da go vidam cveketo. Eve neka e bambus ajde, kako ogromen ljubitel na bambusi, zar i toa ne bi go dozvolile? user posted image user posted image
A tamu kade sto planiram da se poragam, znam deka i svezo cveke bi mi dozvolile (na drzavno)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 15:23:01   
caciana
Epa ajde nie od RR ke ti ispratime bambus user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 15:58:33   
Mihaela 2010
Jas koga se porodiv vo poseta mi dojde majka mi i mm taa kupila cvekje ama ne i dozvolija da go vnese pa i rekov doma da go odnese.vo drzavna se porodiv.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 16:58:34   
AneLav RR
Јас кога се породив ми донесоа една полна кошница со овошје и сокчиња. Тоа им дозволиле. А раѓав во новата гинекологија во државна во Скопје.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
24.11.2014 22:44:46   
Defne90 RR
Jas do sega ne sum odela vo poseta na rodilka vo bolnica.Ama jas koga se porodiv mene mi donesoa mleko,ovosje i sok.I jas isto smetam deka ne treba da se nosat nikakvi podaroci od tipot cvekinja,plisani igracki i drugi slicni raboti.Seto toa moze da se odnese doma.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
25.11.2014 11:48:37   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Epa ajde nie od RR ke ti ispratime bambus user posted image

user posted image user posted image user posted image ahhahaha dogovoreno user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 44
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?