|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
3.2.2010 12:31:37   
Adrijana
Ne slavime ni nie, odime kaj majka mi na "ime" se vika Valentina, i ke ispieme po nekoja casa vino, i ete ti gi dvata praznika odbelezaniuser posted image a so pokloni ne se zamarameuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
10.2.2010 9:38:14   
penelopa
Генерално погледнато, мажите и жените имаат различно сфаќање за Св. Валентин. Најчесто мажите се противници на спектакуларно празнување на денот на вљубените, а жените уживаат во посветеното внимание и покажувањето на љубов. Се разбира, има исклучоци и од двете страни. Па, кои се аргументите кои ги поттикнуваат луѓето да бидат за или против прославувањето на Св. Валентин?

Аргументи „за"

На луѓето им е потребно да добиваат двојна доза љубов

Поради големата еуфорија која се создава, сите влегуваат во романтично расположение. Едноставно тогаш е дозволено и препорачливо секој да ја искаже и покаже својата љубов. Така секој ги добива посакуваните комплименти, прегратки и бакнежи. Луѓето добиваат двојна доза љубов на Св. Валентин, а тоа ги прави посреќни.

Секој сака да се чувствува специјално

Св. Валентин е ден кога и мажите и жените се обидуваат да направат нешто специјално за својата половинка. Дали тоа ќе биде романтична вечера дома или во ресторан, викенд надвор од населено место, рачно изработен подарок или стриптиз, не е важно. Посветеното време и внимание во избирањето и презентирањето на подарокот ги прави и мажите и жените да се чувствуваат посебно убаво.

Св. Валентин е причина луѓето да се опуштат и да си дозволат малку луксуз

Не секој може да си дозволи кога ќе посака да избега од градот и да помине романтичен викенд во убава вила, хотел или романтична вечера во полуксузен ресторан. Св. Валентин е ден кога многу парови си го пружат тоа задоволство. Повеќето си го резервираат денот 14-ти февруари, а некои цел викенд само за релаксација и љубов.

 Аргументи „против"

Љубовта треба да се прославува 365 дена во годината

Противниците на Св. Валентин сметаат дека романтиката, искажувањето на чувствата, подарувањето на рози или подароци треба да биде секојдневие. Не треба да има еден ден во годината кога сите ќе ги празнат џебовите купувајќи скапи подароци или плаќајќи високи цени за вечера во ресторан.

Св. Валентин е католички празник, треба да се прославува Св. Трифун

На 14-ти февруари православните христијани го празнуваат денот на лозарите и градините, Св. Трифун. Денот на вљубените е католички празник, па затоа многу луѓе сметаат дека не треба да станува дел од нашата традиција и култура.

Преголемиот притисок за спектакуларна прослава ја уништува романтиката

И мажите и жени чувствуваат притисок дека треба да направат нешто интересно и креативно преку кое што ќе ја покажат својата љубов. Токму тој стремеж да се направи нешто посебно, ја уништува спонтаноста и романтиката. Преголемите очекувања за овој ден можат да доведат до големо разочарување.


Izvor: femina.com.mk

< Поракaта ја уредил penelopa -- 10.2.2010 9:41:38 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
10.2.2010 10:36:13   
mother 29
ни Трифун ,нит Валентајн......туку Прочкаuser posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
10.2.2010 10:46:21   
Enika
Оваа година е 3 во 1...за кого како...а Прочка барем за мене е најбитно бидејки Валентајн не славам, одамна не сум по алкохолот, а за Прочка од тој што бараш прошка ти дава пари( така е кај нас) така да...user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
10.2.2010 16:57:22   
ripce
Аууу мм сега ми вика Што ми спремаш за денот на вљубените? И јас му викам е што ти нешто ми спремаш... и тој ми вика... Епа што мислиш ти? user posted image user posted image user posted image Што му текнало можеби и стварно нешто спрема... а не славиме Валентин, барем досега не сме славеле...

Лани после работа го чекав, купив Милка срценца и шетавме низ чаршија... не дека го славам Валентин, тогаш бев неколку дена пред породување, па настојував да се движам што е можно повеќе, па ајде да шетаме, а дека ми се јадеше благо купив да јадеме Милка срценцаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
10.2.2010 18:43:14   
penelopa
Epa Ripče bravo, malite nešta go pravat životot ubavuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
10.2.2010 19:07:20   
Bitolcanka
Да, баш така е. Големите работи одат во мали пакувања user posted image user posted image рипче, без разлика дали е празник и има некој повод или не, убаво е да се изненади саканиот/та со нешто интересно, мало, но слатко user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
1.2.2011 13:40:03   
skorpijana
gi slavam i dvata obicno sekoja godina odeme kaj starejkoto na ime se vika trajce pa pieme vino a za podaroci si kupime po nekoja sitnica lani mi gi skrsi fuldzanite pa mi kupil novi vo kupija srce user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
1.2.2011 15:04:26   
penelopa
Давајте идеиии: доста ми е од чоколадца и срцкасти мечиња....нешто оригинално сакам да му направам на мажулеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
1.2.2011 15:07:00   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Давајте идеиии: доста ми е од чоколадца и срцкасти мечиња....нешто оригинално сакам да му направам на мажулеuser posted image


А пица во форма на срцеuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
1.2.2011 15:15:49   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Давајте идеиии: доста ми е од чоколадца и срцкасти мечиња....нешто оригинално сакам да му направам на мажулеuser posted image


А пица во форма на срцеuser posted image



Можебиuser posted image ако син ми биде добар и расположен тој ден, па да ме остави да готвам user posted image

< Поракaта ја уредил penelopa -- 1.2.2011 15:17:43 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
1.2.2011 23:58:18   
ikki
jas ovaa godina ke slavam sv. trifun; sv. valentin i godisnina <3

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
2.2.2011 8:18:46   
bliznaci29
ни Трифун ,нит Валентајн, дa Прочка,Велигден и Бадник а не се што прифакаме да славиме,туку наши празнициuser posted image

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
7.2.2011 2:17:43   
ikki
pa sv. trifun e prvoslaven praznik

(Одговор на членот bliznaci29)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
21.2.2011 18:01:22   
mosa
Ne slavam Valentin,no moeto since se vika Valentino,pa taka im pravam na sin mi i mm pa nesto blago(ili si kupuvam).Samo kolku da se odbelezi denot.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
21.2.2011 18:36:36   
mama26
ako go slavam haloween user posted image so drugarki,i sv trifun i sv valentin

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
4.2.2012 9:39:25   
Pepelaska *
Знам дека многу од нас не го слават Св Валентин но како што тргнало можеби е добро да се покаже малку љубов во ова лудо време, еве неколку идеи за подарок за вашиот сакан:
user posted image

Може да ги направите сами со шиење на срценца или да си купите.

user posted image
топли папучи , само украсете ги со некој купен украс во форма на срце или сошијте од некој материјал



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
4.2.2012 9:46:07   
Pepelaska *
user posted image

ставете прскалица во форма на срце на десертот

user posted image

user posted image
napraveni se od star dzemper a napolneti so oriz , moze da gi stavite vo mikrobranova pecka i da mu gi stavite vo dzeb na vasiot sakan za toplenje na racete

user posted image

napolnete edna tegla so kolacinja, bomboni ili bilo sto i ukrasete ja so racno izrabotena karticka ili srce

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
4.2.2012 13:25:55   
penelopa
Баш се убави идеиве Пепелашка само годинава решивме јас и маж ми да одиме на масжа и тоа кинеска- оддамна сакам да пробам.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
4.2.2012 15:04:00   
Melanija RR
Годишнина од брак user posted image со љубов и вино.
Супер ни се погоди,ама тој ден изгледаме како да славиме баш Валентајн а не годишнина user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
4.2.2012 22:13:41   
temjana
Ќе си легнам рано бидејќи од наредниот ден почнувам со работа, ми завршува распустот аххххх со душа го чекам летотоuser posted image Знам дека сум многу романтичнаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
6.2.2012 11:31:52   
vezilka RR
Му викам јас на мажле, што ќе ми дадеш за Валентин, тој ми вика, бакнеж..ете ти, со годините нема веќе ни поклончиња user posted image ....Туку penelopa ова со масажите не тио лоша идеа. Може треба да тркнеме до Катлановска бања на релаксација user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
14.2.2012 12:11:48   
Luci
Женски, абе што ќе славите денес? Или што славите веќе? Јас ни едното ни друготоuser posted image Пошто сме кај моите на гости а маж ми е трета смена, немав време ништо да му купам, нити па имав идеја, ама затоа сабајле до креветот тој ми оставил Playboy колекција парфем со гел за туширањеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
14.2.2012 13:27:46   
kikicka
Денес со др малди мамици ке си испаднеме во кафич попладне и планирам да си пијам вино и да купам милка срце бомбоњера и така лаф муабет и сите по дома а ВАЛЕНТИН незнам што е тоа никогаш не сум славела!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Св. Валентин или Св. Трифун
14.2.2012 13:44:58   
Mihaela 2010
Pa ni toa ni toa...Moze da napravam nesto blagicko za vecera,vince imame taka da moze i ke iskoci nesto od seto toa user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?