|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.10.2010 14:00:09   
vesna1
Nie sme izgleda stvarno rasturi kuki ili e strasno skapo. Zaedno imame primanja od 60000 den. i pak dinar ne ni ostanuva. 10000 zena za cuvanje Marta, 13-14 iljedi smetki i angliski i kosarki za pogolemata kerka, kredit 7000 den.  i koga ke izracunam treba da mi ostanat okolu 30000 i nas pak ne ni stigaat. Vecito idam vo minus. Koga ve citam so kolku malce ziveete se zgaduvam od sebesi. Porano so MM bevme na edna plata i zidavme kuka i pak imavme pari. Ama od kako se rodija decava samo mi trebaat pari za ova, ona, pampersi i retko koga mozam da stavam denar na strana. Izgleda za nas vzi ona kolku imas tolku trosis, odnosno se naviknuvame da si go potpustime cergiceto i posle ni e tesko da se stegneme.

(Одговор на членот na.an)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.10.2010 14:08:23   
mama26
vesna ne sme site isto...i jas da gi imam tie pari sigurno bi gi potrosila odma user posted image user posted image ama ako imam krov.jas sega za toa se stiskam i trosam 16000 sekoj mesec.pod kirija sum so edno dete a i majkami e so mene....da imam kuka pa i jas kako tebe sve sto zemam trosam...uf kolku sakam taka..od stedenje preku glava mi e

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.10.2010 14:27:16   
antonie
a kolku mesecno vi e potrebno pari za bebence za peleni za maramici, kremcinja....?

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.10.2010 14:52:11   
strelec 8
abe strasna rabota.da ne mozes da do pomines mesecot.so mm primame zaedno okolu 35.000 denari.rata tamu,rata vamu,te rata za drva,te rata za laminat,struja voda ,telefoni,gradinka,kredit vo banka,dve deca na peleni...odvaj cekam da pomine mesecot oti mi se gadi od nego.ednata karticka izeden celiot minus,na kreditnata eve pak se nasobralo.samo se broi i prebrojuva.se mu velam na mojot za decata da ima te za nas ke preziveeme.stramota so dve plati da ne mozeme da go izvadime mesecot

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Како ги распределуваме парите?
7.4.2012 15:22:38   
mamicka77
nema sto da gi raspredelime tie uste pred da dojdat na smetka se raspredeleni najprvo za kreditot pa za smetkite (beleskite) za M za pampers i koga zememm plata kupam i od se po edno za jadenje za nea  za ponatamu se babite zadolzeni tie zimaat i ona sto ostane e da se tera KRPEN ZIVOT ama pak ne stasat

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Како ги распределуваме парите?
7.4.2012 15:53:01   
mamicki
Mesecno vo kukja mi vleguvaat okolu 60 000 denari, i sram mi e da kazam deka sum non-stop svorc user posted image Kredit- 10.000, smetki 10.000, drva, kasko, registracija, ushte 10.000 i na kraj, zivot na skrgi...

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 13:46:45   
Леон
Абе кој сака нека речи до нашата држава е, зборам за нас 90% што сме со просечни плати, за тие што земаат околу 1000 евра им не им стигаат, важи праилото колку повеке имаш толку повеке трошиш.Ние со мм двајцата зимаме околу 30000 од кои 15000 одат за киријаuser posted image а со другите што попрво, сега и на породилно сум од Јануар месец денар не сум зела user posted image а сакаат наталитетот да се крени, па уште капања за трето дете?!
Таа кирија живи не изеде, демек водат капања купи кука купи стан, само за џабе една голема превара, првите 5 години гарантираат камата од 4.99 после ко ке рипнат каматите на банките ке дојди како обичните стабени кредити, друго треба да имаш учество едно 10000 евра, е кај да ги најдимеuser posted image намесо да го градат проектот 2012 споменци низ цело Скопје нека направа проект за да изградат згради низ цела Македонија, и нека им дадат на младите брачни парови со мали деца, на социлајните случаеви,(како што е во повекето Европски држави) само кај нас и тоа да се деси, пак на таа раја што навистина им треба сето ова нема да го добие, се ке се даде со врски и на нивни луге.
САмо бегање од овааа држава, порано биле други времеиња, како што иде полошо е се прашувам и плашам што ке биде ко ке порасни син ми.user posted image
Извинете за изреволтираниот текст, ама искрнео сум крајно разочарана од моменталната ситуација во државава, да не бидам погрешно сватена, не сум портив мометалнава власт, исти се и овие и предходните, па и некој трет да биде.
Само знам дека тешки времиња се дојдени што е најстрашно не гледам ни светла индниа во државава.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 15:28:21   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Леон


Само знам дека тешки времиња се дојдени што е најстрашно не гледам ни светла индниа во државава.


Потпис
Нашава држава е за некого мајка а за повеќето маќеа.
Сега мм зема 19 000 и тоа 2000 на рака, е сега од нив вака ни одат:

2200 оставаме за осигурањето на мм и Мартин( кое изгледа ќе го прекинуваме)
2800 кредитна картичка
1600 пелени
300 влажни марамици
1500 а и повеќе за млеко и сок
околу 3000 за сметки
останатото за јадење,други потреби ( козметика помади шампони) иако минимално трошиме се.
Е сега денес е 26 а нема уште земено плата и којзнае кога ќе земе, за утре немаме пари за поклон на 16 јуни сме на крштевка и мииде да полудам.

А претходно земаше околу 40 000 ( некогаш и повеќе ) и беше нон стоп на работа( викенд празник, од 7 до 5 ) и супер ни беше ни стигаа пари и ни остануваа ( секако со помош на неговите ( тие купуваа јадење) .А работеше во грчка фирма,ни еднаш не му закаснија плата дури порано му пуштаа за празници и слично.Сега демек од 7 до 3 на работа и во секое време да се спремен на повик.
Сега пак дома не влага оти оди и приватно работи.
Во оваа наша “ мила“ држава мора да се жртвуваш за нешто.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Леон)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 15:54:03   
zapce
Ау на оваа тема сум деновиве посебно осетлива, какви пари да распределуваме, досега заеднички со сопругот имавме 32 000 ден. и не можам да се жала, врзувавме некако, ама отсега не знам, ако сопругот не најде брзо работа не знам како ке поминуваме со моите 12 000 денари.
Денеска петок му е последниот ден на работа, а тоа официјалноп му го соопштија во средата. Па дали постојат овде закони и работнички права, ако го напушташ работното место треба да се најавиш еден месец унапред, а ако ти дадат отказ зата што фирмата веке тоне во долгови можат да те отпуштат еден ден пред тоа.
Сега да ми е пред нос таа генералната што ке и направам ке ја нокаутирам ееј, си игра со човечка судбина, семеен човек со дете и туку така наеднаш.user posted image

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 15:54:30   
Ikana
Бебе:

3000 за пелени
3000 за АД млеко
400 за крема
400 за влажни марамици
230 за капки Д3
210 за памук
200 за шампон
1000 за каши и сокови
Плус за облека, лигавчиња, лажички, цуцли, шишиња, итн итн.....

За Дома:

9000 за храна, козметика
5000 за сметки (интернет, телефон, струја, вода)
2000 за бензин

МЕСЕЧНО

Вкупно:

24.440 денари ОСНОВЕН ТРОШОК!!!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 25.5.2012 16:07:10 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 16:05:04   
Ikana
Не знам зошто само кај нас оваа сума е астрономска, 400 евра месечно, во странство е смешна сума....

Прво, во странство само за јадење ќе давам околу 50 евра неделно, за пелени, млеко и бебешки работи околу 30 евра неделно, кирија околу 300 или 400 евра неделно, сметки месечно околу 200 евра нека се.....
Значи неделно ќе давам пари колку за 1 месец тука па и повеќе...ама тука треба да се превртам преку себе за да видам 1000 евра на едно место....

< Поракaта ја уредил Ikana -- 25.5.2012 16:06:20 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 16:21:47   
Calypso
Леле Икана, ако ви се сметките 5000 ден. месечно, на коњ си!
Ние, уф, па само платата од мм ни е приход... само на сметки одат 200 евра (две домаќинства сме на еден струјомер, водомер и тел. линија, плус мобилни, од почеток мм рече дека тој ќе ги плаќа сметките)
За храна месечно имаме околу 180-200 евра (порано помалку трошевме бидејќи свеки готвеше за сите, ама сега јас готвам само за нас тројца), а трошоците за малиот и неговите потреби ни се некаде плус 100-150 евра, а трошоците за гориво некаде околу 100 евра.
Посебни луксузи не си дозволуваме... тоа што останува од платата (а останува и покрај сето горенаведено) го чуваме ако не дај Боже се јават непредвидени трошоци во месецот (а многу често ни се јавуваат), и фала му на Бога, сме немале проблеми со заглавување во минус. А мм е голем противник на кредити, и немаме ниеден, иако можеби добро ќе беше да земеме едно кредитче да го досредиме делот од куќата што чека да биде среден, но никако да дојде на ред...

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 16:29:47   
Ikana
Калипсо штедиме сега зошто зимоска по 200 евра за струја дававмеuser posted image
Сега сметкава стигна 4000...
За бензин, гледаме што помалку да трошиме, а и колата е таква не троши многу...
Заокружи еве на 25.000 денари основен трошок.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 25.5.2012 16:36:36 >

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 16:56:36   
bari2
ova ni e cuvstvitelna tema na site.Vrti,suci toa se parite.Ikana zabelezav na tvojot spisok nekoi 230 den. za kapki D3,pa sakav da ti kazam deka niv mozesh da gi zemash so recepta,taka se 20 den. ne deka neshto ke pomognat tie pari,nozoshto da ne koga veke odat na recepta.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 17:01:30   
Annet
haha kaj nas se raspredeluvaat sami hahaha,ispadni otide 1000 ce,za smetki baska ...uf uf ....ne mi se pravi muabet.poarno doma da sedime da ne ispagame oti nema za so ne trebaat..

(Одговор на членот bari2)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.5.2012 18:13:19   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Бебе:

3000 за пелени
3000 за АД млеко
400 за крема
400 за влажни марамици
230 за капки Д3
210 за памук
200 за шампон
1000 за каши и сокови
Плус за облека, лигавчиња, лажички, цуцли, шишиња, итн итн.....

За Дома:

9000 за храна, козметика
5000 за сметки (интернет, телефон, струја, вода)
2000 за бензин

МЕСЕЧНО

Вкупно:

24.440 денари ОСНОВЕН ТРОШОК!!!


Gore dole i kaj nas e vaka...so islucok na smetkite koi kaj nas se 10 000...ama zaradi stvari sto se zemeni na rati user posted image

ama ova za nafta...kaj nas 2000 e nedelno !!!!

< Поракaта ја уредил Andriance -- 25.5.2012 18:14:45 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.5.2012 14:31:23   
vezilka RR
Како и да ги распределам на крај на месец ми зафалува за нешто, и се ќе си речам ај ќе го оставам ова за „после плата“. Туку како поминува времето, ова зафалувањето некако ко да ми се зголемува, а ова на крај месец како да ми бега по насреде месец user posted image ..

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.5.2012 14:43:13   
Felly RR
Какво распределување! Уште кога ќе стигнат, веќе се потрошени.user posted image Само сметките што чекаат да се платат, и толку.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.5.2012 14:58:04   
Octavia
Мах ТВ 4000
парно 2600
струја 3000
мобилни (со се рата за тел) 4000
вода 600 (просек)
пелени 2000
кошарка 1000
бензин 3000 (мислам дека толку е просек)
рати (на картичка) 3500
средства за хигиена (вл. марамчиња, прашок, омекнувач, т. хартија, течен сапун итн итн) 1500 (најмалку)

Ова ни се 25 000 без НИШТО за јадење и пиење, за облека да не зборувам. user posted image
Мала утеха е што Мах ТВ од мај поевтини и преку лето нема кошарка и ужинки и сл..., може ќе имаме едно 2000 помалку трошок.

< Поракaта ја уредил Octavia -- 28.5.2012 14:59:42 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.5.2012 15:00:28   
Mihaela 2010
Zimava mojata plata idese na zenava i na smetkata za struja...uzasvekje prestanav da i se raduvam na platava za razlika od nekad..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.5.2012 12:54:09   
Elce
Михаела 2010 молим те ај пиши ми пп,колку ја плаќаш жената и колкав период од денот ти го гледа детето,за да знам оти јас сега барам жена.

Кирија 8000 ден
Влез 500 ден
Сметки5000 ден(парно,струја вода)
Мобилни 1000 ден(два броја)
Интернет 330 ден
Слободна 1500 ден.
Пелени 2000 ден
Влажни 300 ден.
Рати од два кредити 8000 ден (од јуни месец )
Храна за на работа 4000 ден за двајцата(дневно по 100 ден минимум,по 9 саати сме на работа).
Ова е без храна за дома,козметика,каши и сокчиња за бебушот,а тек ке барам и жена за чување.Повеке расходи него приходи,како ке живееме незнам.Ке мора на се да штедам.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Како ги распределуваме парите?
2.6.2012 17:13:43   
MacenceEna
lleele tesko situacijata vo makedonija
da se formira semejstvo e skapa rabota
Jas ziveam vo stranstvo
Koga se vencavme sso soprugot mu ja pokacija platata od rabota. togas ziveevme so negovite i nemavme nikakvi trosoci osven za nas za nase zadovolstvo . A soprugot zema dobra plata od 1800 evra.
Sega sme pod kirija plakjame mesecno 600 evra so se smetkite i plus dodatni trosoci internet , i dr..
Od Koga se rodi kerkami drzavata ni isplakja mesecno roditelski nadomestok od 300 evra edna godina . i plus mesecno dobivame 180 evra za deteto do 18 godina na deteto
Sto e sekako od golema pomos
Za peleni i vlazni maramici ni odat nekade do 50 evra mesecno
Za jadenje i kupuvanje ni odat 50 evra nedelno
Se na se ni ostanuvaat nekoi paricki so koi gledame da si sredime doma
Bi sakala i vo Mk drzavata da pomogne barem na mladite ama toa e user posted image user posted image

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Како ги распределуваме парите?
2.6.2012 17:29:19   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: MacenceEna

Za jadenje i kupuvanje ni odat 50 evra nedelno



овде повеќе трошиме на јадење и за некои средства за лична хигена и нешто за по дома неделно. А платите се каде каде помали!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.6.2012 22:42:20   
boni25
Dosta osetliva tema , ne znam sto da kazam, so mm zaednicki primanja 45.000 od koi 9 .000 kredit sto znaci 35 iljadi, smetkite ni se plakaat od moite bidejki ne mozemne nikako da go pomineme mesecot. Kako sakas raspredeluvaj gi nisto ne ostanuva i pak baras i se molis posledni denovi od mesecot, moze sum trosela poranop poveke ali veke ne i pak ne stigaat, ne sakam da presmetuvam ali garantiram deka 10 iljadi mi odat na malata koja sto e 3 meseci, pampers, ad, vlazni maramici, pavlovicevi, kupku, sisinja,cucli........ nema kraj. A kade se onie netekovni bebeski raboti, transpoter, sediste za vola. stolce za hranenje uste malku ke ni treba, pa kolicka, relaksator........... i da ne prodolzam da nabrojuvam posto nema kraj, kade e pokraj hranata i osnovna higiena, sampon, dezodorans, bricevi, pa posle domakinstvo, sredstva za cistenje, detergenti i ne znam veke uste kolkuy da nabrojuvam. Da ne zboram za se poretkiopt socijalen zivot sto sekoj saka da si go pripusti , ne zboram za skapi restorani ali za kafe so prijateli, a na toa koga ke dodades godisen odmor ako mozes a sakas da si go dozvolis, rodendeni, krstevski ,svadbi na prijateli, a dal gospod so mm imame mnogu prijateli i se toa ti se nepresmetani trosoci vo mesecot, e plus pa ako ti se raspie nesto doma toa e druga prikazna, setop toa se trosoci a site zaboravame da gi spomneme i posle kade odat parite, plus menuvanje na sijalici po dom, pari za odrzuvanje na vlez, ....... spisokot nema kraj, zalosno e dvajcata da rabotat a da ne se moze i so stedenje mesecot da se pomine, a kade e neli zastedata za crni dani sto vikaat, nie ja nemame user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.6.2012 12:29:47   
vezilka RR
Мислам дека овде муабетов е како ги трошиме парите, плански, по однапред одредена „маршута“ на трошење, хе, хе или така наречените списоци на приоритети а не колку трошиме и на што трошиме. Секој троши за тоа што сака и може, тоа и не е толку битно. Јас на пример пред да се роди Никола никогаш не правев списоци што се ми треба месецов па да распределувам толку за ова, толку за ова. Си трошев тогаш кога ќе ми текнеше и за што ќе ми текнеше. Е сега пошто имам повеќе трошоци, а иста плата, ми треба поголема организација. Сега без списокот, условно кажано оти го немам на хартија, ама го имам во глава, не би ми стигнала платата ни до пола месец.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?