|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 51 [52] 53   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
9.12.2015 14:40:00   
Kvisko
Не знам. Тие информации се едно на терен е друго.

Денес на транзфузиологија не платив ништо и си пишаа ослобдена од партиципација трудница на пресметката. Снаа ми исто во ПОнеделник на ГАК ништо не платила за Приска. Така што во дрѓавните институции очигледно не се плаќа, приватните се плаќа. Тоа е тоа.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1276
   RE: Испитувања во бременоста
9.12.2015 19:09:42   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dziv_88

Site laboratoriski, mikrobioloski ispituvanja i skrininzi. Jas rabotam vo zdravstvena ustanova i vcera dobivme takvo izvestuvanje.

bidejki vie ste vrabotena vo zdravstvena ustanova go citirav vasiot komentar. imate li nekakvi in formacii za onie zeni koi nemaat zdravstveno osiguruvanje?bratuceda mi samo visi po interneti i televizii,nema zdravstveno osiguruvanje no ova i dojde ko "kec na desetka" zasto saka vtoro dete. prvoto vekje ima 6ipol god pa smeta deka sega i e sansata.

(Одговор на членот Dziv_88)
Непосредна врска до пораките: 1277
   RE: Испитувања во бременоста
11.12.2015 21:26:55   
Dziv_88
Zasega se oslobodeni od participacija samo bremenite koi imaat zdravstveno osiguruvanje a od januari 2016 i onie koi nemaat. Poveke informacii mozete da najdete na web stranata na ministerstvoto za zdravstvo. Pozz

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1278
   RE: Испитувања во бременоста
11.12.2015 22:35:49   
Melanija RR
Сега е веќе јасно кој и од кога има бесплатни прегледи user posted image Фала Dziv_88

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dziv_88)
Непосредна врска до пораките: 1279
   RE: Испитувања во бременоста
16.12.2015 10:06:10   
Bea
Еве и јас да потврдам, денес бев на трансфузилогија и не платив ништо.

Дали може резултатите попладне да се подигнат?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1280
   RE: Испитувања во бременоста
16.12.2015 10:29:08   
Bea
Да си одговорам сама на себе - се јавив, може до 19h да се подигаат резултати.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1281
   RE: Испитувања во бременоста
16.12.2015 11:48:44   
bitolcanka82
Bea pishi obavezno za rezultati.Jas gi napraviv analizite minata nedela hemostzata(vreme krvarenje i koagulacija) mi e na dolna granica a d dimerite 981.Gi ispitvam 3 pat vo sekoe tromesecje po ednash i se dvizat megu 950 i 990..Pozz

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1282
   RE: Испитувања во бременоста
16.12.2015 21:09:43   
Bea
Еве ме и мене во друштвото на клексан :(
Ги добив резултатите од трансфузилогија - димерите ми се покачени бајаги 1063 и актвирано парцијално време ми е ниско 21.05, а минимумот е 27.9 сек. Останатите параметри се ок.
Имам терапија клексан 0,4 еднаш на ден, 10 инекции, па по 2 недели контрола со ехо наод.
Се видов и со докторката, она не ми даде нешто повод за загриженост, меѓутоа јас некако целата сум во паника бидејќи не сум информирана за состојбава и последиците.
Утре одам кај матичната да ми препише, да се потпишувам во некои дневници треба (веројатно после за рефундирање од фондот) и со господ напред да почнам со боцкам.
Освен терапијата, можам ли нешто плус да направам за подобрување на состојбата? Треба ли на нешто да внимавам дополнително?

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 1283
   RE: Испитувања во бременоста
17.12.2015 0:20:11   
Kvisko
Bea welcome to the club. Не без зезање тоа е што е што се мора се мора. Иам и тема клексан во бременост па таму има повеќе инфо. Како и да е д-димерите не ти се страшни во бременост се толерира до 1900 во трет триместар така што за тоа немаш гајле. Протромбинските времиња ти се ниски затоа ти дале клексан. За жал со исхрана или што и да е друго не се средува само со клексан тоа е тоа. Само треба пешачење за да се раздвижува крвта и толку и треба редовно следење на протоците. Ништо друго.
Клексаните не ги орепишува матичниог лекар туку ги купуваш со извештајот од трансфузиолог и обавезно земаш сметкопотврда. Потоа откако ќе испримаш одреден број обично после прва контрол земаш извештај од матичниот за бројот на применк клексани па со сите извештау потврди фискални одиш во фонд и чекаш да ти врата пари. Не враќаат се туку само дел.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1284
   RE: Испитувања во бременоста
17.12.2015 9:11:10   
Bea
Имам извештај од трансфузиолог, него сестрата вчера ми рече дека и докторката требала да ми напише и рецепта, да ме заведе во некоја книга/дневник и со секое примање да се потпишам јас и сестрата што ме боцнала дека сум примила терапија. После тоа со извештајот од трансфузилогија, потврдата за примена терапија, фискална од аптеката и копија од трансакциска сметка се одело во фонд за рефундирање.
Од постовите на форумов гледам дека горе-долу тоа е процедурата.
Како и да е, денес одам да ја почнам процедурата и да се боцнам.

Иначе да појаснам :) Бременоста ми ја следи Черепналковска, која нема склучено договор со фондот, а матичен ми е докторката што е исто во Промедика, кај неа одам само за упати и рецепти.
Вчера се видов со мојава докторка (приватнава) и не беше многу загрижена, дури и се размислуваше дали ми даде клексан. На последниот преглед бебушот си беше супер, напреднат според неделата и скоро дупло од пред 4 недели (од 880 на 1560 грама), но се видоа почетни калцификати на постелката.

И така вчера се изнаплакав (иначе сум станала лигавеш прва класа), па мм ме одмкна во City Mall и му купивме количка и транспортер на бебушко, ама за тоа ќе пишам во соодветната тема :)


(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1285
   RE: Испитувања во бременоста
17.12.2015 10:17:14   
Kvisko
немај гајле сега ќе бидеш покриена со клексан и се ќе биде добро. Сите сме лигавици хормоните си го прават своето.

Инаку јас земам потврда од матичен лекар не од матичен гинеколог за примени клексани така ми рекоа во Фондот дека им треба. Е сега за да не одам два пати дневно ме научија како да се боцкам сама т.е да ме боцка маж ми и од кај нив одам само по извештај. Извештајот е едно ливче на кое пишува од кога до кога си примала терапија и колку вкупно клексани имаш примено. Толку. Нема секој ден потпишување и слично. Знам дека некои лекари инсистираат на тоа ама тоа е повеќе правење паметен од се друго. Јас на пример примам во 8:30 сабајле и навечер а матичните не работат толку касно па треба да примам во дежурна служба и ај како ќе им се потпишам во тој дневникот за секое примање.

Се што ти треба е да ти се поклопат бројот на инекции што ги препишал транзфузиологот со бројот на инекции што си ги купила и примила. Толку. Е сега кога ќе ти вратат од Фондот е прашање. Летоска одма ми вратија сега чекам повеќе од месец дена зашто нели Буџетот ни е огромна црна дупка.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1286
   RE: Испитувања во бременоста
20.12.2015 12:30:53   
Dziv_88
Za da si nemate trcanje do fondot, vamu-tamu, od transfuziologija eden upat do interno kade se prepusuvaat clexane i za 150 den pet dena terapija. Ni da gi kupuvate od apteka ni nisto. Vo Bitola taka funkcionirame, za vo drugite gradovi ne znam.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1287
   RE: Испитувања во бременоста
20.12.2015 16:42:22   
Kvisko
Во Скопје не е така. Плус мене ми е полесно еднаш месечно да одам до Фонд отколку секои 5 дена да молам од Транзфузиологија да ме препраќаат на интерно. А и каква гужва е на Трансфузиологија и на закажано се чека по саат време минимум поголемо малтретирање е да одиш таму отколку кај матичниот и до Фонд. Во другите места можеби е супер решение.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 20.12.2015 16:44:15 >

(Одговор на членот Dziv_88)
Непосредна врска до пораките: 1288
   RE: Испитувања во бременоста
29.12.2015 18:01:09   
malobebe
Мамички ме интересира дали некоја од вас има правено хорионбиопсија во 11 недела, на клиника како оди постапката околу документи и сл.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1289
   RE: Испитувања во бременоста
10.2.2016 12:05:33   
caculence
Zdravo devojki.
Ova samo kaj nas go ima, zosto da bide ednostavno koga moze da bide komplicirano. Se e taka pa i so ovie cleksanive. Mene seuste mi e rano za takvi ispituvanja ama znam moja koleska istat maka ja macese i tuka vo Tetovo.
Inaku sakav da ve prasam ispituvanjata a daunov sindrom vo koja nedela se pravat?? Nekoj mi spomena deka e vo 12 nedela a nekoj duri vo 18? Jas imam detence od prv bratuced so danow sindrom, znam deka toa ne e nasledno ama ete taka bi sakal da napravam. Inaku imam zakazano scrinig , prvata nedela vo Mart vo Remedika kaj dr. Petrova. Ima nekoj kaj nea odeno??
Pozdravceee

(Одговор на членот malobebe)
Непосредна врска до пораките: 1290
   RE: Испитувања во бременоста
11.2.2016 8:57:52   
Neurotoxin RR
Caculence, здраво,

Првото испитување е од 12-14 недела, со скрининг на кој ја мерат нухалната транслуценција, тоа е делот од рбетот позади на вратчето, тоа е еден показател дека треба да се направат испитувања за хромозомски нарушувања. Но ако си го поминала овој термин, на следниот скрининг може да го видат тоа, а и ти на следната контрола прашај си.

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 1291
   RE: Испитувања во бременоста
11.2.2016 13:32:04   
scared RR
Ајде и тука да прашам торч дали правевте?

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1292
   RE: Испитувања во бременоста
11.2.2016 13:55:02   
mommy_angels RR
prvata nedela vo Mart vo Remedika kaj dr. Petrova. Ima nekoj kaj nea odeno??

Прекрасен доктор,ќе ти каже се што треба да знаеш.

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 1293
   RE: Испитувања во бременоста
22.2.2016 10:39:20   
sttefi
preporacaj te mi lekar za 4D 20 nedela sum

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1294
   RE: Испитувања во бременоста
22.2.2016 13:16:31   
Kvisko
Стефи што ќе ти е 4д ехо?
Обично на вториот скрининг сите лекари ќе ти пуштат 4Д да го видиш бебето и ќе ти испринтаат 3д сликк(ова во приватните на државно не знам како е).
Јас имам позитивно искуство со Петрова во Ремедика и Адамова во Санте.

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 1295
   RE: Испитувања во бременоста
22.2.2016 14:09:04   
scared RR
Јас бев денес правав ОГТТ резултатите се добри, 6.33 шеќерот после 2 часа од 8.5 максимум, уште да испитам во среда гликолизиран хемоглобин, и да видам со еднокринологот ама најверојатно нема да пијам повеке метформин.
Треба да направам и на трансфузиологија д-димери, хемостаза, афа, комбсов тест и да здивнам веке user posted image
После ке си ја чекам на раат контролата. user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1296
   RE: Испитувања во бременоста
22.2.2016 17:23:10   
SOLE
Мене матичниот ми рече дека во 25та недела се испитува скриен шеќер и јас тогаш го испитував, тебе не ти е рано? која недела си?

caculence, јас бев на скрининг кај Елена Петрова во Ремедика и сум задоволна од пристапот и објаснувањето на докторката, Со срека user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1297
   RE: Испитувања во бременоста
22.2.2016 22:03:07   
scared RR
Кај мене мораше порано да се испита заради метформинот, дали да се продолжи или не. user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1298
   RE: Испитувања во бременоста
29.2.2016 6:31:22   
*devojce*
Treba da odam da ispitam hemostaza i d dimeri. Dali treba da sum gladna ili ne?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1299
   RE: Испитувања во бременоста
29.2.2016 20:01:18   
SOLE
Devojce за хемостаза со д-димери немора да бидеш гладна и жедна и може во било кој период од денот.

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 3.3.2016 7:48:07 >

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1300
Страница:   <<   < Претходна страница  49 50 51 [52] 53   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 51 [52] 53   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?