|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку чини градинката?
10.10.2015 11:36:50   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Тамам поминале годишни одмори, дојде Септември, и секако нови трошоци. Вчера ни дадоа уплатници за работни материјали во градинка - 650 денари за големата ќерка (група на возраст 4-5 години) и 300 денари за кај бебето, исто со цел на дознака- материјали.
Објаснување зошто и бебињата се обврзани со ваков трошок - ќе купувале играчки!

Да дополнам список - 210 денари за работни тетратки, плус Смешко 500 денари, факултативно - танц: 7 рати по 350 денари, плус барем 2 пати годишно фотографирање, и 2-3 пати годишно театарски претстави по 60 денари.
Кај бебето - наместо 1, сега бараат по 2 пакувања влажни марамчиња месечно (мислам во ред е, со оглед што има денови на зачестетно какање). Други трошоци за јасли не побарале.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Колку чини градинката?
10.10.2015 15:03:11   
Melanija RR
sandriana RR лани кај М се носеа и пластични чашки по 50. И да сега кај М во втора јасли рекоа 2 влажни за тие со пелена за другите по 1, чаши, 200ден за материјали, 100д.осигурување кој сака,Смешко 600ден читам кај вас sandriana RR 500д. user posted image , но кој сака, две сликање новогодишно 150д и завршно 60ден.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Колку чини градинката?
13.10.2015 9:04:21   
Snowhite RR
Еве ние оваа година за прибор дадовме 460 ден и за осигурување 100 досега тоа имаме, а влажни едни и бришач еден и пластични чаши
Е сега јас во трошоци за градинка би ги сместила и топлинките што ги купуваме само за во градинка, потоа нови убави тренерки неколку пара, чашка (за помалите)

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Колку чини градинката?
13.10.2015 10:31:55   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Тамам поминале годишни одмори, дојде Септември, и секако нови трошоци. Вчера ни дадоа уплатници за работни материјали во градинка - 650 денари за големата ќерка (група на возраст 4-5 години) и 300 денари за кај бебето, исто со цел на дознака- материјали.
Објаснување зошто и бебињата се обврзани со ваков трошок - ќе купувале играчки!

Да дополнам список - 210 денари за работни тетратки, плус Смешко 600 денари, факултативно - танц: 7 рати по 350 денари, плус барем 2 пати годишно фотографирање, и 2-3 пати годишно театарски претстави по 60 денари.
Кај бебето - наместо 1, сега бараат по 2 пакувања влажни марамчиња месечно (мислам во ред е, со оглед што има денови на зачестетно какање). Други трошоци за јасли не побарале.

Се корегирав, Melanija фала на забелешка - и кај нас е 600 денари Смешкото.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Колку чини градинката?
13.10.2015 15:36:18   
Gardenia
И мм сабајле платил 200,00 ден,незнам за што им се во јасли за бебиња и 100,00 ден за осигурување,а инаку и кај нас е две влажни и едно павловичева

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Колку чини градинката?
14.10.2015 8:26:59   
tincule
Аман бе луѓе што толку трошоци по градинкиве, сума сумара во месецот за помало дете од 4 години до 3000 сигурно ќе те фати а за поголемиве и повеќе. Треба да се преиспитам околу трошоциве дали ќе можам покрај другиве давачки и овие да ги издржам или да преговарам со моиве за чувањево. Негде еднаш прочитав и дека сами си носеле тоалет за децата од домаuser posted image

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Колку чини градинката?
1.3.2016 21:19:58   
marchi
Jas znam deka se plajka 1000-1500 den. A za trosoci ne sum slusnala deka se plakja niti kolku se plajka, a zn deka sekoe dete Treba da si ima svoja casa krpa.....

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Колку чини градинката?
2.3.2016 11:46:35   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Jas znam deka se plajka 1000-1500 den. A za trosoci ne sum slusnala deka se plakja niti kolku se plajka, a zn deka sekoe dete Treba da si ima svoja casa krpa.....

Секоја градинка си има начин на кој ги организира работите.Месечно е 1490 денари,плус некаде два пати годишно купуваме хигиенски материјали(тоалетна,бришачи,влажни марамици,течен сапун и пластични чаши ) и еднаш ,на почетокот на годината по 500 денари за материјали за работа.Кај нас се овие трошоци.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 208
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali so trcanjeto i pesacenjeto po lenta (sprava) se slabee?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!