|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку чини градинката?
25.9.2011 9:35:01   
penelopa
Јас годинава не го запишав user posted image во градинка уште е мало ама за догодина ќе треба сериозно да размислиме. Тука во СЛО. државата финансира но и се доплаќа во зависност од приходите на семејството така да не можам да кажам колку точно чини. Е приватните се доста скапи. Јас гледав за Монтесори од 200- 480€ на месец што мислам дека е премногу. Се разбира тоа е сосема поинаков начин на воспитување, малки групи, осамостојување на детето е на прво место и ред други работи ама неможе секој да си дозволи. Ве секој случај за едно семејство градинка е прилично голем издаток.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 13:25:28   
miana
1490 denari + ednokratniot trosok -boicki,blokcinja,plastelin i sl...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 14:22:45   
Marija_L
Pozdravce do siteuser posted image
Miana mislam deka gi zaboravi i rosicite:))
Inaku privatnite gradinki se preskapi, cenata bez potereba e nabiena, sigurno od zlatni tanjircinja jadat:))) Cisto informativno si bev vo edna privatna gradinka, ama se iznaslusav sve i svasta...mislis baltazar ke gi cuva i ke gi ucat atomska fizika.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 14:32:45   
miana
aaa da i rosica 500 godisno i plus 100 den osiguranje user posted image

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 14:39:54   
Maca25
nie nikogas do sega ne sme platile osiguruvanje. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 14:47:15   
AnnaMolly RR
1490 денари. Кога отсуствуваше 2 недели најавено поради операција ни намалија на 1250 денари.  

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 14:55:33   
Marija_L
Nie denes treta sreka vo gradinka. Po tret pat trgame :) ama do sega nikogas ne ni pobarale za osiguruvanje. A od sto gi osiguruvaat decata ako ne e tajna?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 15:36:58   
blue_blue
осигурување и Росица не сме платиле до сега. Само 1490 денари од дете, ако не идат во градинка повеќе од 5 дена сразмерно намалуваат, ако не се цел месец во градинка мислам дека плакам околу 600 денари. И секако, на почеток на година се по список - боици, блокчиња, тоалет харија, итд...тоа некаде околу 1000 денари по дете. За приредба обавезно еднаш месечно 50 денари, за пакетче 250, за слика со дедо мраз 50 денари, мислам не заборавив нешто...

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 15:39:24   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Nie denes treta sreka vo gradinka. Po tret pat trgame :) ama do sega nikogas ne ni pobarale za osiguruvanje. A od sto gi osiguruvaat decata ako ne e tajna?


Od povreda ' za nedaj boze..Ne e zadolzitelno,koj kolku saka

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 15:43:54   
Marija_L
Ne daj boze povreda:)) Ama bitno za prv den super sme pominali, igral Luka so decata a najmnogu se druzel so Anastazija :))) Na mama svalerceuser posted image
Prvo mu bese po telefon deka mockal tamu:))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 15:47:30   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Nie denes treta sreka vo gradinka. Po tret pat trgame :) ama do sega nikogas ne ni pobarale za osiguruvanje. A od sto gi osiguruvaat decata ako ne e tajna?


Od povreda ' za nedaj boze..Ne e zadolzitelno,koj kolku saka

како тоа кој колку сака?!?!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 15:55:22   
miana
Pa zavisi ..Imas za 100 den za 150 i za 200..Vo zavisnost od sumata  sto ja ispkakaat od osiguranjeto vo slucaj ako ima povreda-nedaj boze...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 16:01:57   
Maca25
ах да. Ние плаќавме вакво осигурување во основно и во средно.
До сега никој не ни спомнал за осигурување во градинка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 17:34:39   
nadica
кај нас оваа година 500д за потрошен материјал(блок, боици, пластелин, фломастери, ...) 100д за осигурување и секој месец 50д за росица

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2011 20:01:05   
Snowhite RR
Гледам дека овде сите зборувате за тоа колку се плаќа за во градинка, а никој не ги спомнува трошоците за превоз, сопствен или такси за да го однесеш детето, потоа секој ден треба да го облечиш во нови алишта, па влажни марами и крем за таму(макар што овие и дома посекако ги трошиш). Значи колку од прилика трошите за превоз, онака ориентационо, еве ако некоја сака да спореди градинка со домашна негователка?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Колку чини градинката?
27.9.2011 9:22:10   
Felly RR
Среќа што градинката ни на 2 минути, па барем за превоз не трошиме пари.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Колку чини градинката?
27.9.2011 9:42:13   
Marija_L
Gradinkata e poefrina vo sekoj slucaj. Zenata doma sto ke go cuva maliot/malata ke treba da jade, znaci obezbeduvas dorucek,rucek za nea, a nedaj boze da ti se pogodi go mojava ke ti jade i ovosje, pa kupuvam ovosje sekoja nedela po tri pati i zivci iskoranav. Na maliot mu odgovara i zatoa ne ja smeni do sea, ova mi bese vtora zena, prvata epten mi bese pogodena. Edvaj cekav maliot da trgne vo gradinka i se nadevam deka se ke bide vo red:)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Колку чини градинката?
27.9.2011 10:11:52   
vesna1
Od zena sekako poeftino, gradinkata e 1500 den a zenata e 10000 den+ jadenje kaj tebe doma. Vlazni maramici i krem sekako se trosat dali doma ili vo gradinka. Mene prevozot mi e pluc no prevozot jas ionaka idam so kola na rabota i ja nosam pogolemata kerka vo skolo taka da site tri ideme na eden trosok.

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Колку чини градинката?
27.9.2011 10:17:33   
Mihaela 2010
Mene vcera od gradinka mi dadoa ziro smetka od 1065 den za mesec septevmri,pa se zaprasav zosto tolku mnogu bidejki ideme samo 8 dena i toa po kratok period,od saat do dva bidejki se adaptirame.Denes mm prasal mu rekle deka toa bilo celokupniot iznos koj moral da se plati a pokasno ke ni kratele,pa mi dojde nekako eftino bidejki kolku sto znam se plakja po 1500 den.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Колку чини градинката?
18.10.2011 21:01:20   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Мене вчера ми тутнале уплатница во чантата од Михаил на 1490 ден за септември, а почна да оди на 19 септември, што значи 10 дена, а ќе платам за цел месец. Не прашав, зашто не ми ја дадоа на рака, ја видов дома, а заборавив да ја прашам свекрва ми зошто така


А грешка направиле и ми ја сменија, ми дадоа нова на 680 ден
И кажав на свекрва ми и таа веднаш другиот ден паники, се јавувала по телефони, па како така рекле, мора да е грешка, ќе ја исправиме, ми се јавува да ми кажи, па зошто реков веднаш си се јавувала, сега за срамота ќе испадни дека јас одма сум се жалела, ќе си платев колку што треба и толку, ама не вика зошто толку да платиш бла, бла и така


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Колку чини градинката?
19.10.2011 18:39:20   
Felly RR
И нас ни дадоа прво со целосната сума, ама кога прашавме, ни ја сменија. Ни рекоа дека тоа се пресметува по деновите што одела, ама обично првата уплатница е со цела сума, за да си имаш однапред платено, зошто се случувало да престане детето да оди, а родителите да не го плати последниот месец, вака да си имаш платено предвремеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Колку чини градинката?
25.10.2011 23:32:23   
Џесика
Вака сеа... како што ни се фатија болештииве, Борјан во Октомври воопшто не е отиден во градинка. Во меѓувреме кога се слушнав со воспитувачката, ми рече дека треба да ја земам уплатницата за Окт. месец. Јас овие 3 дена до крајов на месецов не планирам да го носам, да се фати Октомври непосетен месец. Ме интересира, пошто нели уплатницата е укуцана со полн износ, дали треба да нагласам дека цел месец не бил за да ни одбијат од следната уплатница, или тие си водат евиденција па по автоматизам ќе одбијат?

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Колку чини градинката?
25.10.2011 23:52:22   
Maca25
Ќе ви одбијат од следната. Ама ти во секој случај кажи си. Ако ти ја дадат и следната на полн износ, не ја плаќај ( како мене user posted image ) туку одма однеси им ја да ти ја сменат.
Јас на упис на Нина ја платив целата сума иако Нина тргна на 18 април. Ми рекоа дека ќе се изедначело со последната уплатница...пази да не се изедначи после 4-5 години градника._____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Колку чини градинката?
26.10.2011 9:35:47   
miana
Kerkami ne bese edna nedela vo gradinka..Vcera svekrvami mi dade uplatnica,ama bez iznos...Neznam deka treba da odbijat ama vo sekoj slucaj citajki gi vasite muabeti denes ke prasam kolku treba da platam.MOze pravat finta - mi ja dava prazna pa ke si kuti da vidi kolku ke platam pa ako im upali-im upali..Denes ke i recam na svekrvami da prasa.user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Колку чини градинката?
26.10.2011 11:05:39   
vesna1
Nas na roditelska ni rekoa ako e otsuno 5-6 dena vo mesecot se plaka polna suma,a ako ne odi poveke neznam kolku posto se odbivalo. Najdobro e da se prasa vo gradinkata.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Maksim ili Pavel
SandricMaksim (41%)

Pavel (59%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!