|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тепање на детето
22.3.2009 8:03:06   
Еца
Дали се сложувате со она тепањето излезе од рајот или знаете понекогаш да му дадете на детето една воспитна по газето?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тепање на детето
16.4.2009 23:47:08   
niki
Tepanjeto e zastaren metod na vospituvanje na decata. So razgovor sekogas se postignuvaat podobri rezultati.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тепање на детето
16.4.2009 23:50:13   
Julie1
Се согласувам Ники со твоето размислување и би додал дека треба да се постават ригорозни закони за родителите кои со тепање сакаат да го воспитаат детето.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Тепање на детето
22.4.2009 19:54:14   
mis.
Тепањето прави се само не го решава проблемот.Има многу случаи кога родителот сака преку тепање да го воспита или казни своето дете а на крај добива само разлутено дете полно со гнев а не дете кој ја воочува својата грешка и се труди никогаш да не ја повтори.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Тепање на детето
22.4.2009 22:41:33   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Tepanjeto e zastaren metod na vospituvanje na decata. So razgovor sekogas se postignuvaat podobri rezultati.


se potpuno slažem sa nikiuser posted image  

tepanjeto e nasiljeuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Тепање на детето
22.4.2009 22:48:24   
Еца
user posted image па луге јас така сум ја плеснала неколку пати по газето ...и видов нема ефект па се сменив тактика,но иам периоди кога со ништо не можеме да се залажемеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Тепање на детето
12.5.2009 10:28:05   
niki
I jas ja imam plesnato 2-3 pati, ne deka ne, ama navistina nema rezultat. Toa e samo zatoa sto koga zivcite ke ni dojdat na crveno go praktikuvame ona sto nasite roditeli go praktikuvale i e dlaboko vkoreneto vo nas, za zal, a uste postoi i potsetuvanje od okolinata. Za senesto sto ke i se pozalam na majka mi ili svekrva mi za kerka mi nivniot sovet e da ja ispleskam po gazeto i nemalo da pravi pak, kako da ne... mizi da ti baam.
I maz mi mnogu me nervira po ova prasanje, sega se pocesto koga ke ja vidi da pravi nesto sto ne e dozvoleno stalno mi sugerira i zamera sto ne ja plesnuvam, ama toj ne go pominuva cel den so nea za da vidi deka nema rezultat.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Тепање на детето
12.5.2009 10:37:33   
mami
Лука добива по рачето мало плескање кога фака тоа што не треба и најчесто после еднаш до двапати така сфака дека е погрешно и не прави веќе така..а за друго нема шанси...колку и да сум нервозна гледам да се воздржам и да пробам со разговор и објаснување- колку е тоа можно кај 11 месечно бебеuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Тепање на детето
12.5.2009 17:06:38   
Палешка РР
Тепањето е сосема погрешен метод. Никогаш не сум го удрила својот син, и сум најголем поборник против тепање на децата. Детето ќе ве разбере се, иако е мало, знам дека можеби некогаш ќе ве извади од контакт но никогаш не кревајте рака.
Нашите пријатели секогаш ми велеа дека детето ќе ми биде разгалено кога ќе порасне, бидејќи не е тепано. Не е вистина ! Син ми има 13 години и е мноооооого повоспитан од истите деца кои беа тепани. Не рекле за џабе :"Убавиот збор железни врати отвора"

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Тепање на детето
12.5.2009 17:11:22   
Еца
user posted image user posted image user posted image Палешка и покрај тоа што пред некое време ќе и дадев една по газето, сфатив дека е погрешно,затоа потполно те подржувам со твојот пост ,како и оној на Ники,и откако сумј тука со вас и разменувам мислења,чувствувам дека се менувам во некои работи,како и ова,дека кога ќе ме извади од контакт не треба да ја удрам ,зошто нема да има ефект.Уште еднаш фала ви на сите за советите,што се надоплонуваме и трудиме, како правилно да ги воспитуваме нашите децаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Тепање на детето
12.5.2009 17:34:21   
Боцко
ми се случило 1-2 пати да го плеснам по рачето. еднаш случајно малку посилно, за жал. но немав намера да плеснам ниту беше во контекст туку повеќе како играчка-плачка. се случило и да подвикнам, но веднаш се соземам и почнуваме разговор. ќе го почекам да се смири па ќе продолжиме со разговор и ќе му објаснам зошто не чини. подобро е, дефинитивно. и дава резултат, наспроти тепањето. имено, тој се разбира и кога ќе го плеснеш се лути, ме избегнува, не ми зборува. тешко се издржува тоа. жм поминува повеќе време со него и има соодветно помалку трпение. често вели дека е размазен и ека да било по нејзино ќер си го знаел местото, демек, две воспитни и готово. но зошто, кога толку е умен, напреден и златен.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Тепање на детето
10.10.2009 22:12:09   
niki
Против тепање сум, против секакво удирање, против шлапкање по газ и овие методи скоро никогаш не ги применувам. Ја учиме дека удирањето не е убаво и боли и дека несмее никого да удира ниту пак некому ќе дозволиме да ја удира.
И се тоа фино, кога вчера ни дојде една пријателка со нејзиното синче кое е сега 15 месеци. Си играа и тој неа со играчката по глава. Таа ништо а јас и мајкава почнавме  да го караме детево, тој пак играчката и замавнува. Мајка му го исшлапка по газ, не силно да го здоболи, ама така демек воспитно. Мојава кога виде дека го удира бегање во друга соба и на кревет се склупчила исплашена. Морав да појдам да ја земам од таму и да ја донесам и и вели она на пријателкава, не е убаво да се удира тоа боли.
И ептен незгодна ситуацијава излезе, женава мораше да се правда, а ја бранеше ќерка ми. А и мене непријатно ем што детево ја удираше ќерка ми, ем што мајката него го удираше, ем што се исплаши па уште и лекција и држеше на женава.

Како реагираат вашите деца  ако некое друго дете е тепано во нивно присуство?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Тепање на детето
10.10.2009 22:47:04   
nadica
и јас сум против тепање ама знам да и подвикнам за да се смири по цел ден е со ммене па мислам дека мора малку за да ме слуша

а бабите и дедовците ми се дополнителен проблем ако се удри или падне или не и е по кеиф нешто тие одма викаат сега баба/дедо ќе го тепа и маваат а после јас кога викам НЕ таа сака по мене да мава па ми требаат 2 дена за да и укажам дека несмее да мава а тие истата песна

како нив да им докажам на керка ми полесно ми оди иако има 13 месеци user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Тепање на детето
11.10.2009 0:01:30   
Весна
Уаааа за тепањето!!!! user posted image
Порано до некаде го оправдував онаа шлапкање по газето или рачето, но сега ни за тоа не сум, дури ни за зборување со повисок тон кон детето. Сметам дека се' може да се постигне низ игра, децата и така преку играта најбрзо учат, па макар и беља да направат најлесен и најефикасен метод е низ смеа и шала да се објасни дека таму тоа нешто е жиш. Барем јас си имам некоја таква замисла дека ќе ја воспитувам ќеркичката ни.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Тепање на детето
11.10.2009 0:11:01   
ostoun
Не сум воопшто по тепањето, ама знам да се извадам од такт и да подвикнам. Ќерка ми е многу чуствителна и еднаш бевме на гости кои што имаат 3 деца и почнаа да си играат ама деца ко деца трчаат викаат, бабата се изнервира и почна да ги тепа а ќерка ми по тоа на сакаше вече да одиме кај нив и постојано прашуваше зошто ги тепала не и беше јасно.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Тепање на детето
11.10.2009 13:10:56   
profesorica
против тепањето сум дефинитивно а често гледам на улица или во парк како ги плескаат децатаuser posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 11:30:36   
mother 29
кој од вас не е тепан како дете(било од мајка,татко,дедо,баба....)?ајде нека се пријави,ама искрено?!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 11:47:04   
vezilka RR
па зависно од тоа што се подразбира под тепање..ако плескање по газе полно пелени е трепање...иако јас лично сум и против тоа бидејќи мислам дека има начин како да го „казниш“ детето и на друг начин..не мора тепање..

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 11:49:22   
arh_diz
Jas ne sum tepana od majka i baba a od tatko mi sum tepana samo ednas

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 11:50:50   
mother 29
не се мисли на млатење,на тепкање?!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 11:55:50   
arh_diz
da da te razbrav me nemaat nikogas tepani ni baba mi ni majka mi. Eve sega majka mi gi cuva decata od brat mi gi nema so raka dopreno takva si e zenata.A tatko mi ednas tepa za cel zivot :) se sekavam koga bevme mali so brat mi ne sovetuva nie si vikame sto ne ni udri po eden samar i gotovo koj ke slusa soveti user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 11:58:53   
mother 29
и мене еднаш татко ми како ме има тепано ,зашто пиев оцет и се криев...ама почнав по повеке да пијам,и моите се уплашиле АЛКХОЛЕН ОЦЕТuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 11:59:19   
profesorica
јас сум била тепана од татко миuser posted image .

а дамјан знае да добие по раче и газе кога претерува.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 12:17:32   
tereza
јас сум била тепана како мала,на пример дома малку требало да го запалам тепихот затоа сто сум си палела оганче на него и тоа се во една минута само што ме оставиле,инаку колку што ми е во сеќавање повеќето работи моите со разговор ми ги објаснувале што е во ред а што не.Денес има деца што си тераат инает и сакааат се да е по нивно и ни тепањето не им помага на родителитеuser posted image  

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Тепање на детето
3.12.2009 12:19:16   
delfinka
mene nikogas ama bas nikogas me nemaat tepano roditelite
karano da,ama kutek imam izedeno samo od bratmi.,iako e pomal i me istepa deka go kazav deka izbega od skolo koga bese 5odd
nitu pak brastmi nema jadeno kutek od niv,sekogas zborea so nas
dodusa da si kazam deka bevme retko mirni i poslusni deca
pa i nemavme so da pravime gluposti,od mali noze ne imaa zapisano de na igraorna,pa na hor,jas odev i na mandolina da sviram na vbremeto i taka da ni ostanuvase mnogu malce vreme da mozeme da praime nekoi marifeti...
inace spored mene ne e loso da go potcuknes deteto da znae deka ne treba da se pravi toa sto mu e zabraneto
ama mislam deka ima i mnogu deca koi i pokraj kutekceto pak si teraat po svoe
na primer mi teknuva bratucetmi ednas izede dobar samar od tetinmi i koga go prasa tatkomu ke pravis pak?on odgovori-da!
taka da ne e sekogas  kutekotr najpedagoski izlez
i  vnimavajte nikogas,ama bas nikogas ne gi udarajte decata po race nitu samar
bidejki podocna se javuvaat problemite za koi ne ste svesni sto moze da stane
dokazano deka deca koi se udirani cesto po race ili so samar po lice,oze da ima problem so nervite vo pozrelite godini
zatoa ako imate na um das gi potcuknete-samo po gazeto!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?