|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
5.2.2010 17:43:12   
Еца
Искрено мое мислење е да побараш совет од друг доктор, без да го кажеш она што ти кажале во мајчин дом. Оди и во Букурешт се работи со закажување, со сини картони и да видиш друго мислење. Јас Мила ја носев сега баш кога полнеше 6 месеци, др. ми рече формирани и се јадренца, нема потреба од широк повој, кој јас го извадив на 4 месеци.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Ортопед
5.2.2010 17:45:37   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Искрено мое мислење е да побараш совет од друг доктор, без да го кажеш она што ти кажале во мајчин дом.


Потпис!!!И ние сега кога бевме на пет месеци во Мајчин дом ни рекоа дека е се во ред,ама пак да си продолжиме со широк повој уште еден месец...Јас прекинав,затоа што мислам дека доста му беше до 5 месеци...Побарај си уште едно мислење...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Ортопед
6.2.2010 11:30:02   
mis.
Дефинитивно второ мислење.И јас ти преорачувам да го носиш во поликлиниката Букурешт.ЈАс и двете деца на 2 ипол месеци ги носев на ортопед и двајцата на таа возраст имаа формирани јадра.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Ортопед
8.2.2010 19:19:09   
Палешка РР
Миа е ооодлично развиенаuser posted image , денес ја прегледаа и гледаа на ехо.
Тууукууу, докторот ме прашува:"Мајка, колку пелени ставаш", - велам - памперс, две пелени и шведска. "Одлично е вика, само така продолжи"
И јас продолжив да и ставам памперс, една пелена и шведска user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Ортопед
8.2.2010 23:31:12   
lidijas
Nie bevme na ortoped pred edna nedela so polni 4 meseci i jadrata se veke oformeni i se e vo red.
Sledniot pregled ni e vo mart so polni 6 meseci, a doktorot rece deka veke nema potreba od eho.
Sirok povoj ne stavam posle prviot pregled kaj ortoped koga imase 1 mesec. Inaku odime kaj Dr.Vidoevski.
Tanjicka pobaraj si i vtoro mislenje. Mozes da odis i vo Re-Medika doktorkata bila mnogu dobra i ne se ceka mnogu za termin.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Ортопед
9.2.2010 4:32:29   
Annabel
Ако е истата докторка во Ремедика што работеше пред 2,5 години, можам да кажам дека ние воопшто не сме задоволни. Бевме еднаш, една минута ги гледаше колкчињата на ехо, ни покажа една вежба за ноџињата (што подоцна д-р Видоевски ни кажа дека е грешна). Се на се, за 5 минути ни зеде 1000 денари и не ни обрати многу внимание.

Д-р Видоевски е друга приказна, минимум 15 минути ни се посветуваше....и од него научив многу работи....,могу вежби и корисни совети...

< Поракaта ја уредил Annabel -- 9.2.2010 4:38:45 >

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Ортопед
20.2.2010 8:45:09   
Cacko
Vcera bevme so Elena na ortoped vo Ortomedika,i doktorkata ni rece deka Elena e pet plususer posted image vika ova ne vi go kazuvam kako ortoped nego kako doktor,znaci i fizicki i psihicki e super.Elena ko so ja dal gospod i se gazese od smeenje,i praese muabet.Me prasa da ne sum od tie majki sto bebeto zimovo 3 pati go iznele nadvoruser posted image user posted image user posted image normalno deka ne,se ubivame od setanje,epa rece zatoa vi e detevo vakvo,a ne vika maka imam drugi da gi pregledam od so se nauceni doma samo so domasnite
inace Elena stomacni i praveseuser posted image se ubivme od smeenje

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Ортопед
20.2.2010 8:51:47   
BILJANA_G
Lele jas za karanje prvpat bevme koga Angela imase 7,8 meseci i mi rekoa da otidam koga ke proodi.A ona e veke 2 godini i jas ja nemam odneseno.Vo najskoro vreme odam.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Ортопед
20.2.2010 8:58:34   
Cacko
Aaaa sram da ti euser posted image user posted image user posted image ,ne sala na strana mislam deka treba po azuren pristap kon ortoped da imaat roditelite

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Ортопед
20.2.2010 9:02:04   
natasha
Lele,i jas sum za kotek...treba da go odnesam Leon na ortoped.Prethodnite kontroli bea redovni i uredni i ni ostana samo taa koga ke proodi..Vo mart obavezno odime kaj Dr.Vidoevski

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Ортопед
20.2.2010 14:49:30   
nadica
бевме во вторникот и ни рекоа се е ок да пие капки Д3 по 4 до мај јуни,јули,август пауза од септември додаток рибино масло за каква форма да биде ми рече се е исто како сакам јас

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Ортопед
20.2.2010 23:18:56   
Bile
Nie bevme vo vtornik na ortoped kaj dr. Vidoevski i super pominavme.
Bebeto e super, jadrenca ima, moze da sedi vo polozba na 45 stepeni.
Inaku ova ni e kontrola narednata na 8 polni meseci.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Ортопед
20.2.2010 23:32:44   
Тања РР
Ние денес ја носевме Јана на ортопед. Д-р рече дека има лабаи колкчиња и дека едното колкче е малку повеќе заоблено но со оглед дека е предвреме родена очекува дека ситуацијата сама по себе ќе се подобри. Рече да ставаме широк повој од една пелена додека не наполни 3,5 кг па да поминеме на две. Контрола за три месеци.
Да ви кажам искрено не сум многу задоволна од прегледот. Траеше две минути и при тоа не ни покажа ни какви вежбички да правиме ни ништо а на крај ни наплати 1200 денари и фала пријатно.

Загрижена сум за заобленоста на колкчето.user posted image Има ли некој со слично искуство?

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Ортопед
1.3.2010 1:05:09   
franc09
Nie imame zakazano na 04.03.(cetvrtok),kaj Dr.Dzoleva vo Majcin Dom..........Bidejki sme od Kumanovo i prv pat poagame na ortoped so Teodor(2,5 meseci),kakvo iskustvo imate od tamu?!/user posted image

_____________________________

Marijana Trpkovska

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Ортопед
12.3.2010 10:27:54   
baby mama
Јас ја однесов Јана првпат во Мајчин Дом. Внатре кај сто ги прегледуваат дечињата имаше 2 мајки и со мене 3 user posted image . Незнам како се викаше докторката, ама така беше многу ладна ништо не ми кажа. А јас со прво дете па не ми текнува што да прашам user posted image . Ми рече до 7 месеци да носи Јана широк повој. Сакав уште едно мислење да видам, зашто не сакав да ја мачам до 7 месеци со пелени. Па си викав Јана дотогаш ќе почне да седи user posted image Пред еден месец ја однесов кај др.Темелковски се убаво ни објасни од А до Ш. Јадрата и беа супер, ни даде и слики од ехо и секако, не ни требаше широк повој. А нели мамички ако се е ОК со колкчињата нема потреба од широк повој до 7ми месец?

(Одговор на членот franc09)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Ортопед
12.3.2010 10:31:51   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

Ми рече до 7 месеци да носи Јана широк повој.



Поголема глупост не можела да каже докторката. На седум месеци ќерка ми седеше, лазеше и се обидуваше да се исправи сама ама не и успеваше. Овие активности со широк повој се невозможни и со кој памет препорачуваат да го малтретираш детето 7 месеци?


_____________________________

love u all

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Ортопед
12.3.2010 13:57:38   
jovanka
slednata kontrola kaj Dr. Vidoevski ni e na 7 maj na 18 meseci zakazav pred nekoj den mi rece koga bevme posleden pat na 10 meseci ke dojdes koga ke ti se kaci bukvalno na glavauser posted image toa znaci samostojno da odi da se kacuva spusta i sl. ovie denovi sam se kacuva se spusta do sega e se ok.Za pregled standardno se ceka dva meseca ama toa e.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Ортопед
12.3.2010 14:00:29   
mami
 Да да и нас ни го рече истото и обично прегледите си ги закажуваме од еден за друг за да фатиме редuser posted image следна контрола на 3 години така да имаме време до тогаш

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Ортопед
15.3.2010 22:15:01   
pacuvce
Го однесов денес и на ортопед,кај Др.Темелковски (ептен ми е во комшии)...Многу сум задоволна од прегледот,а најмногу сум му благодарна што ми ја разреши мојата голема дилема,дали треба да го пуштам детето да спие на стомак...Цело време ме гризе некој црв да не има некаков проблем во однос на развојот доколку спие така,но тој ми рече дека апсолутно нема никаков проблем.И нормално ми падна камен од срце,па сега рече дека полека,полека да се учиме и за седунавање,меѓутоа ништо со сила и нагло...И нормално,ДУБАК НИКАКО!!!user posted image Anyway,Бојан бидејќи е многу мирен јас и немав намера да го користам дубакот...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Ортопед
15.3.2010 22:27:20   
BEBICA
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Ортопед
15.3.2010 22:35:15   
Anushka
Пацувче... и јас денеснбев со Мила моја кај д-р Темелковски... во колку саат бевте вие?
А... тоа за спењето на меше, дали ставрно не е штетно? Мојата Мила нон-стоп се врти на стомак да спие...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Ортопед
15.3.2010 22:40:30   
pacuvce
Бевме во 18.30...А јас најмногу отидов заради тоа,бидејќи ова мое дете не знае да спие поинаку,туку само на стомак...И јас цело време сум со мисла,што ако нешто погрешно се развива?Докторот ме убеди дека воопшто не е штетно и дека штом тој спие така,значи дека му е удобно и му одговара...Сосема би бил поинаков муабетот,ако сосила го тераш да спие,а тоа не сака...Тоа значи дека не му одговара...Искрено,мене ми падна еден голем камен од срцето,затоа што баш ми беше на мисла!!!Инаку не оцени со Граф 1А,што според Европската номенклатура било на самиот врв!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Ортопед
15.3.2010 22:44:19   
BEBICA
Odlicno pacuvc i ne se sekiraj za spienjeto na stomak.Ne znam zosto no taka im e ocigledno najubavo.I mene Monika od 5 meseci pocna na stomak da mi spie i celo vreme ko luda ja proveruvav da ne i bidne nesto.No isto kako i ti se dodeka ne mi potvrdi strucno lice ne bev mirna.
user posted image user posted image user posted image user posted image za Bojan i za visokta ocena.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Ортопед
16.3.2010 10:51:08   
Snowhite RR
Ние пред една недела бевме на ортопед, рече за возраста одлично се развива, да продолжам со широк повој како и досега (една пелена за еднократна и две тетри) и по два месеци на контрола. Дали вас ви рекоа вежби да правите? Јас го прашав докторот рече нема потреба, сам тој ќе си прави вежби

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Ортопед
16.3.2010 11:25:04   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Миа е ооодлично развиенаuser posted image , денес ја прегледаа и гледаа на ехо.
Тууукууу, докторот ме прашува:"Мајка, колку пелени ставаш", - велам - памперс, две пелени и шведска. "Одлично е вика, само така продолжи"
И јас продолжив да и ставам памперс, една пелена и шведска user posted image


истиот муабет, само што јас им ставав само памперс.
Пред да одам, со првите две, во Мајчин дом секогаш ставав + 2 пелени и секогаш ми викаа: Одлично мајка продолжи така. user posted image
После со третото бев кај Видоевски нормално само со памперс и пак се беше во ред user posted image
Некако кај нас многу екстремно превенираат... од стегање, па ширење...јас никогаш не им ставав повеќе пелени и никакви проблеми не им се појавија.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?