|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 40 [41] 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 10:34:03   
Kvisko
Pinky баш ми е жал. Толку се радував за тебе ама ете не сакало да биде овојпат. Тоа што на јајниците има многу антрални фоликули само укажува на ПЦОС и на ништо друго. Кога се оди со ИВФ нема врска тоа, дури и некогаш е подобро од аспект на стимулација зашто созреваат повеќе јајце клетки со стимулација.
Инаку метформинот се дава понекогаш и заради подобрување на квалитетот на јајце клетките и без ад има инсулинска резистенција кај ПЦОС. Е сега кога се пие метформин исто така мора да се внимава на исхрана. Јас нес меев да каснам благо кога го пиев зашто одма ми се слошуваше. Значи јадев само сложеби јаглехидрати со метформниот и евентуално коцка црно чоколадо од време на време. Ми се лошеше скоро месец дена ама бев упорна. Почнав со 500 милиграми па накачив на 1000 па многу ослабев и ми ја намалија дозата на 500 пак. Потоа за ИВФ пак ми ја накачија на 1000. Го пиев до 13 недела и потоа прекинав.

Овојпат можеби не сакало да биде ама мора да видиш да не има уште нешто плус за испитување. Или да си повториш хормони особено тироида. Ако не ти се пореметени хормоните (ЛХ и ФСХ во инверзија) тогаш и немаш класичен ПЦОС сепак види со Петановски што ќе ти каже. Мене на пример на Ендокрионологија ми рекоа од наш аспект се е во ред ама со овие хормони како твоиве со и ваков профил на инсулинска резистенција треба гинеколог да се занимава зашто прави проблем во забременување, не и во секојдневен живот.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1001
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 10:55:03   
Pinky30
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Pinky a kleksan ti dade li doktorot da primas mene mi rece dr trajanova oti ke treba narednata bremenost da primam kleksan i jas imam mthfrc677t heterozigot


Da da primav i jas niskomolekularni inekcii Fraksiparin i prosliot pat so zamrznati i sega...i pokraj dabroston 2x1,crinon 2x1 i pak prokrvarev...taka trebalo da bide...a sto ako otidam i pak mi dadat metformin i ako mi e pak loso sto ponatamu znaci nikogas nema da mi se resi toj problem zosto mnogu loso mi e pagam duri...ah...maka aman veke do koga vaka...

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 25.4.2016 10:56:33 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1002
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 15:41:14   
kapina
Ke izdrzes milicka a mene sto me ceka utre treta operacija po red sto da kazam moram da bidam hrabra placam i pisam histeroskopijata ke bide operativna mora so mene se da nosam snimki od hsg od eho isto od laparoihisteroskopija ta otpusno pismo dusa nema veke vo mene ama mora se na hsg gledav sinoka pisese prisutni na desnata tuba perisalpingealni athezii sto ke da e toa neznam toa hsg e staro10 god

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1003
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 15:54:30   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ke izdrzes milicka a mene sto me ceka utre treta operacija po red sto da kazam moram da bidam hrabra placam i pisam histeroskopijata ke bide operativna mora so mene se da nosam snimki od hsg od eho isto od laparoihisteroskopija ta otpusno pismo dusa nema veke vo mene ama mora se na hsg gledav sinoka pisese prisutni na desnata tuba perisalpingealni athezii sto ke da e toa neznam toa hsg e staro10 god


Kapina ke izdrzis tegni so mislata deka ides za podobro utre i deka seto ova go istrpuvas i pominuvas za cekor blisku do tvoite bebinja ili bebence...Znam kako ti e no nema nisto da osetis ke te uspijat ke saniraat se ke si lezes i ke bide se vo red.Ti pustam srekja so lesno samo

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1004
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 16:23:01   
kapina
Ti blagodaram pinky sega mi dava nadez samo dr trajanova toa sto go kaza oti znae kade e problemot i oti ke se resi i jas odma ke ostanam bremena

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1005
   RE: Спонтан абортус
26.5.2016 15:00:26   
Pinky30
Mnogu sum zagrizena !!!
Denes bev na exo posle 1 mesec od spontaniot no prvo dobiv ciklus na 10.05 i na 20.05 vo rok od 10 dena dva pati no ovoj patso mnogu krvarenje i vekje 6 ti den ne prestanuva i maticniot mi kaza da se vidime denes odam i sto da vidime... IMAM OSTATOCI USTE OD PLODOT LUGE...mi dade Ergotril kapki 3 dena 3 pati na den po 20 kapki da vidime ako se iscisti vo ponedelnik na exo kaj Petanovski zosto toa e nivna nedovrsena rabota ako ne pak kiretaza...Dali nekoja od vas imala vakvo iskustvo???
Me sledi Petanovski no toj den bese prva smena a mene mi se desi vo vtora i Hagi Lega me cistese...Rece deka napravil BLAGA KIRETAZA abe blaga kiretaza za da zemese 10.000 denari li? Lelel luge kolku sum luta i uplasena sto sve moze da ni se sluci radi mala greska...Srekja sto pijam antibiotik radi urinanrna bakterija i srekja sto prokrvarev povtorno inace ke sum skinela konci....

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1006
   RE: Спонтан абортус
26.5.2016 17:35:40   
kapina
Da mila pinky mozno e toa nesto da ne te ubavo iscistil doktorot odi pak ne cekaj i kazi im oti ne im davas pari oti e nivna greska

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1007
   RE: Спонтан абортус
26.5.2016 23:40:41   
Pinky30
A neee pari ne dobivaat ova e nivni propust...sramota ej privatni kliniki taka sum razocarana od site dr.toa cudo...a se ispofalil hagi lega na maz mi deka super me iscistil blaga kiretaza za da ne krvari mnogu...pa podobro togas da krvarev otkolku sega na sekoj deset dena krv...mi se place...mi se rika....cel den placam...maka mi e cesno si plakjam pa zavrsisi ja rab.pa uste i sestrata na petanovski denes na maz mi mu vika epa toa e se slucuva doktore eve i vie ste doktor znaete kako e...maz mi taka se naluti no prekute radu moi molbi inace auuy...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1008
   RE: Спонтан абортус
27.5.2016 12:49:37   
blue_blue
Pinky30, факт е дека се случува, никој не е безгрешен...е сега што ти се случило токму тебе после целата друга историја секако фрустриа у плафон. Она што е факт е дека без докториве не можеш, или можеби можеш? Немој да ме сфатиш погрешно, ама следејќи те имам чувство како премногу, преусилено да се трудиш...ова е разбирливо и секако дека секој пар кој сака да има деца ќе оди да ги исцрпи сите можности, ама од форумов и од животов генерално научив дека неможе се да контролираме и не може да напињаме за се...некогаш едноставно треба да ги оставиме работите сами од себе да се наместат без ние да се раскостиме...тоа е она на let go на англиски. За мене тоа не значи откажување, ама некако оставање работите полека да се одвиваат и не давање главен приоритет на имање дете...Не знам со што се бавиш, ама посвети се летово на професионален план, уживај со луѓе кои немаат деца и со маж ти, едноставно летово батали деца и имање деца..од сеп види дал ќе одиш кај друг доктор или ќе останеш кај Петановски - секако е важно да имаш доверба во лекарот а тој веќе те знае и секако би требало повеќе да ти обрне внимание после ова...Ама што и да правиш остај го докторот нек тера а ти само следи, не знам како да објаснам - не учествувај како да се работи за живот или смрт туку како за уште една пропратна работа што ја правиш во животот...сега колку што сфаќам и немате некој сериозен медицински проблем, па логично би било да се деси бременост и да ја биде се ко што треба, само ако е можеш малку на друг начин ментално да му пристапиш...не знам баш дал успеав да објаснам. ама како и да е ти посакувам среќа и мир во душа, па да се читаме во беби теми...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1009
   RE: Спонтан абортус
27.5.2016 20:55:00   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Pinky30, факт е дека се случува, никој не е безгрешен...е сега што ти се случило токму тебе после целата друга историја секако фрустриа у плафон. Она што е факт е дека без докториве не можеш, или можеби можеш? Немој да ме сфатиш погрешно, ама следејќи те имам чувство како премногу, преусилено да се трудиш...ова е разбирливо и секако дека секој пар кој сака да има деца ќе оди да ги исцрпи сите можности, ама од форумов и од животов генерално научив дека неможе се да контролираме и не може да напињаме за се...некогаш едноставно треба да ги оставиме работите сами од себе да се наместат без ние да се раскостиме...тоа е она на let go на англиски. За мене тоа не значи откажување, ама некако оставање работите полека да се одвиваат и не давање главен приоритет на имање дете...Не знам со што се бавиш, ама посвети се летово на професионален план, уживај со луѓе кои немаат деца и со маж ти, едноставно летово батали деца и имање деца..од сеп види дал ќе одиш кај друг доктор или ќе останеш кај Петановски - секако е важно да имаш доверба во лекарот а тој веќе те знае и секако би требало повеќе да ти обрне внимание после ова...Ама што и да правиш остај го докторот нек тера а ти само следи, не знам како да објаснам - не учествувај како да се работи за живот или смрт туку како за уште една пропратна работа што ја правиш во животот...сега колку што сфаќам и немате некој сериозен медицински проблем, па логично би било да се деси бременост и да ја биде се ко што треба, само ако е можеш малку на друг начин ментално да му пристапиш...не знам баш дал успеав да објаснам. ама како и да е ти посакувам среќа и мир во душа, па да се читаме во беби теми...


Ti blagodaram sepak na ubavite zelbi daj Boze da se citame po podobri temi...
Jas ne izbrzuvam ednostavno pravev vtoro ivf imavme zamrznati i so tie se obiduvavme zosto realno za na prirodno nemame sansi zosto maz mi e so mnogu los smermogram...Ne naprnuvam voopsto ednostavno taka mi se isposlucija site raboti odednas moze deka sum aktivna clenka i zatoa imas takvo cuvstvo ne iskreno jas ne osekjam deka nesto napinjam tuku taka si se odvivaat rabotite...normalno e deka sakame nema zbor tuka no ne osekjam nesto deka so silam i go forsiram...eve posle sbrotusot resivme da se relaksirame si pocnav da si rabotam na sebe na zdrava ishrana,poinakov nacin na zivot so elan i punam baterii za vo idnina...no sega jas ne sum kriva sto posle abortusot na otpusno mi pisuva deka kontrola po 1 mesec a jas da imam uste ostatoci od bremenosta sto iskreno na nikomu ova moevo sto sepak mozat da se iskopliciraat 300 raboti sepak imam doktor maz i dovolno se mi e objasneto od site rizici....ete ke vidam sto ke napravam vo ponedelnik i toa e...moze sum vi dosadna pa takvo mislenje imate.....moze treba da se povlecam malceuser posted image kako i da e fala za sovetite i dobro namernite poraki

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1010
   RE: Спонтан абортус
28.5.2016 0:19:15   
blue_blue
Досадна не си и не можеш да бидеш. Форумов е тука за прашања, искуства, поодршка и сите што сме активни имаме многу ствари научено од други и затоа никако не си досадна, баш напротив... и не треба да се повлечеш, јас со задоволство те читам и постојано пратам и стискам палци и се радував многу кога кажа за последнава бременост. Тешко ми е да објаснам на форум со зборови што мислам со let go, сме го збореле ова у други теми сите кои сме го осетиле на своја кожа. Kvisko или Hopeful ако читаат можеби ќе можат да ми помогнат со надеж дека на крај теве ќе ти биде од помош...поддршка имаш од сите нас и навистина искрено се надевам дека ти ќе ни бидеш следната во близначкиот клуб

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1011
   RE: Спонтан абортус
28.5.2016 0:43:21   
MademoiselleNina
Pinky30, јас дури откога почнав да се распрашувам кај блиски луѓе за осатоци поле аб, сватив дека тоа навистина им се случувало и на други, за среќа поминале без никави последици.
А да, нервира, не е сеедно, па оние работи што се мотаат низ глава што можело да се случи, ама ете не се случило.
Тоа е, ја викам ќе помине.
А за пари... кога идам на приватно некако мислам дека не треба да згрешат, додека кога идам на државно како да им е дозволено да прават пропути, ете такво чувство имам. Но читав и за самата постапка, киретажата буквално е на слепо, не е како хистероскопија, порано кога им ваделе полипи со киретажа, еее колку пати се случувало да не ги извадат па пак да мора да се прави.

И јас се нервирав, ама ете помина. Нема фајде од нервози. пиј ги капките и ќе се среди.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1012
   RE: Спонтан абортус
28.5.2016 8:58:13   
Veronica_Lia
Devojki... citam i ne mozam da poveruvam kolku znae zivotot da e nepraveden... mnogu mi e zal za site shto pominuvate niz vakvi neubavi momenti i socuvstvuvam so vas, zatoa shto i samata pominav niz istoto pred godina ipol user posted image vo 5tata nedela od bremenosta... Nikogash nema da gi zaboravam solzite shto gi isplakav za taa mala tockicka shto trebashe da bide bebe user posted image ... No ne gubete verba! Posle 3 meseci ostanav povtorno bremena i eve sega uzivame i se gushkame so sinceto :) Bidete pozitivni (iako znam deka ne e lesno), no samo taka kje uspeete da go prebrodite ova i so Gospod napred da se budite so nasmevkata na vasheto malecko eden den... user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1013
   RE: Спонтан абортус
1.8.2016 22:14:42   
kapina
Denes mie tesok den pred tri god go imav prviot spontan abortus vo 6nedela i mnogu se iznervirav koga mi rekoa oti toa ne bilo nisto ne za mene toa bese moe dete celden placam zatoa

(Одговор на членот delfince)
Непосредна врска до пораките: 1014
   RE: Спонтан абортус
13.2.2017 16:25:17   
Baby123
Zdravo jas sum nova na forumot me interesira iskustva i nekoj ako ima so abdominalen serklaz?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1015
   RE: Спонтан абортус
14.2.2017 10:36:11   
Kvisko
Здраво Baby123 јас лично немам искуство ама пред два дена мои пријатели добија бебче после ставање на абдимален серклаж. Претходно изгубија две бебиња некаде кај 20 недела.

Мислам дека и на форумов има членка која сега има две деца после ставен абдоминален серклаж.

(Одговор на членот Baby123)
Непосредна врска до пораките: 1016
   RE: Спонтан абортус
14.2.2017 12:07:32   
kapina
Imase na you tube za abdomenalen serklaz jas go gleav videoto

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1017
   RE: Спонтан абортус
14.2.2017 14:17:20   
nina.darko
Zdravo Baby123 :) Jas imav abdomenalen serklaz i rodiv dve deca so toj serklaz.. Jas poradi konizacija nemam grlo na matka i imav spontan abortus vo 20 ned pa bese neophodno da se stavi takov serklaz dokolku sakam da imam deca.Postapkata e mn ednostavna , eden den se lezi vo bolnica i posle si funkcioniras najnormalno. Se sto te interesira slobodno prasaj, ke ti objasnam. Pozdrav
ИЗВОРНА ПОРАКА: Baby123

Zdravo jas sum nova na forumot me interesira iskustva i nekoj ako ima so abdominalen serklaz?


(Одговор на членот Baby123)
Непосредна врска до пораките: 1018
   RE: Спонтан абортус
18.2.2017 21:47:04   
Baby123
Nina.darko Jas do sega imam dva spontani prviot mi bese vo 26 nedela a vtoriot na 21 nedela pred eden mesec .. Ako moze informacija kaj koogo go pravese serklazot.

< Поракaта ја уредил Baby123 -- 18.2.2017 22:00:54 >

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 1019
   RE: Спонтан абортус
18.2.2017 21:55:36   
Baby123
Zdravo Kvisko .. Fala mnogu za dobrata vest koga slusam mnogu mi e miloo ii uste poveke dobivam sila za da odam ponatamu ..user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1020
   RE: Спонтан абортус
18.2.2017 23:27:44   
Baby123

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Imase na you tube za abdomenalen serklaz jas go gleav videoto

Kapina sega pred malku i jas go vidov blagdaram ...:)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1021
   RE: Спонтан абортус
20.3.2017 22:55:13   
juve10
Почитувани дами, моето искуство со бремености се сведе на повторувачки абортус ( три последователни, третиот во 21ва недела ) . Од сите испитувања, и резултатите од обдукцијата на плодот во 21ва недела покажа дека со плодот си било се во ред, дека проблемот е најверојатно кај постелката - крварења, хематом односно троб . Од резултатите пак од трансфузиологија искочи плус дека имам и антинуклеарни антитела.
Би сакала да прашам дали некоја од Вас имала вакво лошо искуство ко мене и дали добила решение за истото од гинеколог бидејќи јас дефинитивно неможам никаков одговор да добијам од докториве гинеколози и трансфузиолози .user posted image
П.С - од сам почеток бев на терапија со CLEXANE 40MG i UTROGESTAN 200 .
П.П.С - Пред да останам бремена направени се скоро сите испитувања, почнувајќи од хормонален статус, ПАП тест, хомеостаза, тромбофилија, хла-типизација и крос меч со сопругот, испитувања за TORCH ... сите уредни. user posted image

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 1022
   RE: Спонтан абортус
21.3.2017 21:03:29   
Baby123

ИЗВОРНА ПОРАКА: juve10

Почитувани дами, моето искуство со бремености се сведе на повторувачки абортус ( три последователни, третиот во 21ва недела ) . Од сите испитувања, и резултатите од обдукцијата на плодот во 21ва недела покажа дека со плодот си било се во ред, дека проблемот е најверојатно кај постелката - крварења, хематом односно троб . Од резултатите пак од трансфузиологија искочи плус дека имам и антинуклеарни антитела.
Би сакала да прашам дали некоја од Вас имала вакво лошо искуство ко мене и дали добила решение за истото од гинеколог бидејќи јас дефинитивно неможам никаков одговор да добијам од докториве гинеколози и трансфузиолози .user posted image
П.С - од сам почеток бев на терапија со CLEXANE 40MG i UTROGESTAN 200 .
П.П.С - Пред да останам бремена направени се скоро сите испитувања, почнувајќи од хормонален статус, ПАП тест, хомеостаза, тромбофилија, хла-типизација и крос меч со сопругот, испитувања за TORCH ... сите уредни. user posted image

Juve10 mnogu mi e zal i ne znam sto da ti kazam nemam jas iskustvo so toa no imam iskistvo so abortusite jas sum so dva posledniot vo 21 nedela pred 2 ipol meseci i mene mi rekoa da ispitam hormoni pa cekam denot za da odam pa ke vidime aa brisevite se uredni .. Mozebi e daleko od tvojot odgovor no sakam da te prasam kade se javi za rezultati od obdukcija se javuvav vo bolnicata tamu edna mi se iznavika ii nikakvi informacii ne mi dade te molam ako sakas da mi dades nekakvi informacii?

(Одговор на членот juve10)
Непосредна врска до пораките: 1023
   RE: Спонтан абортус
22.3.2017 0:13:46   
kapina
A vrodena trombofilija na imunologija ispita li na mene na transfuziologija mi ispitaa samo 4 geni za vrodena trombofilija a na imunologija 17 i plativ 2000 i kusur denari za antinuklearnite antitela odi na imunologija antitelata se nivna rab i fala bogu mene tamu mi otkrija oti imam problem oti imam vrodena trombofilija

(Одговор на членот Baby123)
Непосредна врска до пораките: 1024
   RE: Спонтан абортус
23.3.2017 0:12:55   
juve10
Baby 123 bidejki vo sistina me porodija oni go dadoa plodot na obdukcija i mi naplatija 20 000 denari, rezultatite so vrski gi dobiv duri sega polse dva meseca cekanje i bev direkno na patologija koga mi kazaa deka se gotovi da si gi zemam, mi rekoa nesmeele na mene tuku morale na toj sto im pustil matetijal za obdukcija na nego da mu se vrati rezultatot( vo ovoj slucaj na sistina ). Iskreno, se zafrkavaat so nas makar i na tolku pari dadeni.

Kapina i jas ispituvav mutacija na 4 geni uste minatoto leto i nemase nikakva vrodena mutacija, pred edna nedela povtorno doktorot na transfuziologija mi napravi od pocetok za se ispituvanja i sega cekam rezultati, a koga ke otidam za da mi pise mislenje do ginekologot ke mu kazam da me upati i na imunologija. Inace kazi mi dali koga ti potvrdija na tebe deka imas antinuklearni antitelA ti dadoa terapija, sto ti kazaa vo odnos na naredno zabremenuvanje (treba li odreden period da se priceka), dali ima istoto vrska so abortusite... ?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1025
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 40 [41] 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 40 [41] 42   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku deca bi sakale da imate?

1 (0%)

2 (60%)

3 (40%)

4 (0%)

5 (0%)

6 i poveke (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!