|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
19.4.2016 20:38:40   
весник
Нина жал ми е...се наежив кога прочитав...зошто...што можело да биде...Бог да е со тебе и следниот пат да биде успешно...жена што еднаш забременила велат ќе забремени пак...биди цврста!!!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Спонтан абортус
19.4.2016 20:54:05   
MademoiselleNina
Е и мене ми е жал, не се знае од што настанало тоа. Ќе прават исптувања па можда ќе се види од што настанало тоа.
Ај си викам ко за утеха така требало да биде...
Подобро порано отколку покано. Не ми е сеедно, во шок сум. Никакви симптоми немав, ама баш ништо.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Спонтан абортус
19.4.2016 21:24:00   
kapina
Ninceee zal mi e mnoguuu placam i jas celden bozee zastoo boze sto ti zgresivme so tase se karam celden cekam samo histeroskopijata da pominee pa da mu ja odnesam da vide kade e propustot vo mojot slucaj ima propust napraveno

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Спонтан абортус
19.4.2016 21:26:48   
MademoiselleNina
тоа е... user posted image
и јас сум заникаде... без врска се чувтвувам, не знам што да мислам, се ми е измешано.
Се надевам дека утре потапката ќе помине добро, после тоа борбата продолжува.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Спонтан абортус
20.4.2016 8:19:14   
Neurotoxin RR
Нина, не можеме против она што требало да биде, што не е наша воља, можеби немаш одговор сега зошто тоа се случило, но еден ден ќе имаш одговор на се, до тогаш не ја губи вербата, не ја губи силата, остави да излезе од тебе на било кој начин и крени глава високо... како и сите други ти си еден од најголемите борци. Ќе те мислам денес цел ден а со тие мисли ти ја пуштам цела сила, цела верба, цела надеж за подобро утре. user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Спонтан абортус
20.4.2016 9:36:37   
blue_blue
Nina, не верувам дека имам било што да кажам што во моментов може да те утеши исто како што секој пат кога некој минува низ било каква загуба, тешка животна приказна, ние другите не знаеме што да кажеме...можам само да ти кажам дека колку и да ти е сега без врска и грозно и грдо дека тоа ќе мине зошто е нормална емотивна фаза во секоја промена во животот а посебно во ваква голема, неочекувана и тотално не посакувана...добра вест е и што после фазата во која си сега - шок и неверување и прашањата од типот зошто јас, доаѓа фазата на согледување на опциите за понатму, прифаќање на ситуацијата и избирање на пат за понатаму...верувам кај тебе е јасен тој пат - дека нема да се откажеш и ќе одиш на трансфер со смрзнати...во овие постапки секогаш е добар знак кога ќе дојде до бременост, така да дај си време да го проживееше шокот и неврувањето од она што ти се случило и потоа со нови сили напред. Имам пријателка која се породи 1 месец пред својот 46 роденден со близнаци....нема партнер, сама се грижи за децата...јас сретнав скоро...ми изгледаше среќна, пресреќна...така да имаш време, ќе дојде и твоето или твоите деца...имаш поддршка овде и позитивни мисли колку сакаш, те чекаме во блиска иднина во темите - доење, неспиење, нејадење :)

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Спонтан абортус
21.4.2016 10:29:01   
MademoiselleNina
Помина и тоа, вчера, денес веќе се чувствувам подобро. На отпусното писмо ми пишува missed abortion, дали ова е слично на спонтан аб. Онака ме интересира како се вбројува, или не е?
Инаку терапија имам Трицеф 10 дена, и Methylergometrin капки. Дали морам да ги пијам овие капки? Мислам дека некогаш сум ги пиела после некоја пункција, не се сеќавам дали се истиве, Ама кога го читам упатството многу страшни ми изгледаат. Ги користела некоја овие? Искуство некое?
И што испитувања се прават после оваков случај? Мене само ми рекоа контрола за еден месец, плодот го пратија во ману, и на цисто... (незнам како се вика точно) и толку. Матичниот ми рече ќе треба брисеви и хормони, и пап. Ама како, кога пијам антибиотици? Не мие баш јасно ова.

И за неколку месеци планираме трансфер со смрзнати. Некако имам недеж, не ми се гледа све така црно.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Спонтан абортус
21.4.2016 10:35:50   
Neurotoxin RR
Нина пиј ги капките тие се за контракција на матката за да се дочити ако има нешто останато и да го среди крварењето, секоја која поминала низ овој кошмар ги има пиено, и секоја што има родено ја боцкале со ерготил. Нема ништо страшно, пиј ги колку што ти рекле. И драго ми е што си позитивна, секако дека не е се изгубено, брисеви после антибиотиците би правела најверојатно.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Спонтан абортус
21.4.2016 10:43:06   
MademoiselleNina
А не знаев дека сите ги примаат, се напив сега.


(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Спонтан абортус
21.4.2016 16:14:50   
Hopeful RR
Нина, добро што помина, и се лошо нека остане зад тебе. Биди силна и не губи верба, браво за оптимизмот, тоа многу влијае!
Капките не се штетни, плус и го намалуваат крварењето. Мене ме боцкаа со ерготили по породување, а и сега бидејќи имам страшно обилни циклусни крварења, ги пијам по препорака на Ивановски.
Те гушкам!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Спонтан абортус
23.4.2016 0:36:13   
MademoiselleNina
Крваренјето ми престана речиси целосно, имам многу малку, во текот на денот. Бидејќи пијам антибиотик, ме фати дијареаuser posted image
Земав prolife, во аптека ми рекоа дека добри биле баш за тоа. По едно на ден. Ја сакав линекс да си земам, ама овие биле подобри.
Матичниот ми рече да не се чудам зако за некој ден пак прокрварам, и ако е обилно многу да одам таму. две недели после антибиотик, да се јавам на контрола, за брисеви, пак, а после следна ментруација за хормони.
Јас сакам и TORCH да ипитам, ама не знам дали може додека пијам атибиотик...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Спонтан абортус
23.4.2016 11:59:07   
Pinky30
Sto se ispituva po spontan abortus? Nie imame ispitano na imunologija za spontani abortusi bidejki dva pati zavrsuvav so biohemiska bremenost i dr.Petlickovski rece sto da se ispita skrining nekoj si go pisa i site bea uredni rezultati,antispermalni,kariotip isto taka uredni,imunoloskite isto ok,transfuzioloski isto ok,hormoni ok.... veke neznam sto da ispitam se vo red od toj aspekt i pak go gubam plodot...Pisete mi ve molam sto ste ispituvale

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Спонтан абортус
23.4.2016 13:20:55   
MademoiselleNina
Pinky30, мене покрај се ова што го имаш напишано (бидејќи и јас истото го имам испитано) траба да се направат брисеви, уринокултура, хормони на следен циклус. Брисеви ми рече 2 недели од кога ќе ги испијам антибиотиците.
Друго што читавм, а не ми рече, е TORCH тест, за некои бактери и вируси. Јас овој го имам правено одамна пред што знам можда има и 5 години, всушност и не се сеќавам дали баш беше овој тест, но знам дека за токсоплазме беше сигурно, бидејќи поплнував некој прашалник, од типот што јадам, дали се занимавам со земја, дали имам животни итн. Инаку исто прочитав дека плодот може да има хромозомски абнормалности и покрај тоа што и двата родители се комплетно здрави и со уредни кариотипови. Конторлирај го витаминот Д, и хомоцистеин, јас и тоа планирам следен месец да го проверам. Провери и агрегација на тромбцити на трансфузиологија, не само хемостаза. Но трансфузиолошките испистувања прави ги после неколку месеци. Ајде мора бидеме позитивни, јас читам цело време, некако си викам да не имало некој пропуст во постапката...
И најдов една информација дека ако има некој пробем со крвта покачени димери, афа или нешто, треба да се почека некој циклус да се средат тие параметри, а после да се прави трансфер со замрзнати. Значи за такви случаи не ни препорачуваат трансфер во истиот циклус. Ете ти имаше со замрзнат па ете како испадна. Не знам, сега имам премногу информации, не знам што да мислам. Сепак на крај и покрај се што ќе прочитам, претпоставувам дека ќе си го послуушам лекарот.
И моето вообичаено прашање, колку време после аб. имавте интимни односи? Сакам да си се вратам на мојаот нормален сексуален живот... ова апстинирање ми прави повеќе стрес, мислам, отколку добро...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Спонтан абортус
23.4.2016 14:36:26   
kapina
Pinky ti da nemas nesto insulinska rezistencija ili pcos oti i glikozata ja poprecuva implantacijata na embrionite jas nemam ni ir ni pcos prema hormonite i ogtt testot megutoa prema ehoto da imam glikozata mi bese sekogas okolu 5granicna vrednost sega ne sum ja merela odamna ama oti pijam metformin

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Спонтан абортус
23.4.2016 14:38:56   
kapina
I jas bev bremena prviot pat 6 nedeli koga dojde do spontan ama na mene samo od sebe se iscisti nemav potreba od kiretaza i od lekovi

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Спонтан абортус
24.4.2016 0:05:24   
Pinky30
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Pinky ti da nemas nesto insulinska rezistencija ili pcos oti i glikozata ja poprecuva implantacijata na embrionite jas nemam ni ir ni pcos prema hormonite i ogtt testot megutoa prema ehoto da imam glikozata mi bese sekogas okolu 5granicna vrednost sega ne sum ja merela odamna ama oti pijam metformin


Kakvo e toa exo za glikoza? Jas nema skrien sekjen ni insulinska rezistencija proveruvav na dvapati,hormonite mi se ok no pak ke gi proveram a da pcos imam no toj embrion se implantirase jas veke bev 6 ta nedela...na 13 ti den mi bese betata 216 a za 7 dena 3618... Duri i otkako krvarev i koga me bocnaa progesteron depo uste mu cukase srceto no po 2 h nemozese da izdrzi radi pregolemoto krvarenje lokvi cista jako crvena krv imav i baska go isfrliv doma i taka povtorno se vrativme vo remedika i na exo go nemase vekeuser posted image zalno no vistinito...ete ispitav za cesti spontani i se e vo red...no se mislam deka e do zamrznatite embrioni zosto ova mi bese vtor pat ET so zamrznati e sega posledno bea 5 so toa sto na sekoe zakazuvanje na ET so zamrznati gi odmrznuvaat site i ne ti garantiraat sto ke ostane i za zal ostanaa 2 i tie mi gi vratija...3 te umrea...moze pri cesto odmrznuvanje se ostetuvaat...a bea blastocisti i se razviraa odlucno od prv den no taka trebalo da bide...a sega imav odlicna terapija i poddrska...sega ke si odime so svezi so ivf zdravje septemvri...ke pominam povtorno kaj imunolog i tranafuziolog...Ke smenam nacin na zivot poveke zdrava hrana,vezbanje intenzivno i belkim ke bide sleden pat.Edinstveno sto ne me zagrizuva e deka ostanuvam bremena pa ke mi dade Gospod da ja isteram do kraj bremenosta sledna

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 24.4.2016 0:10:34 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Спонтан абортус
24.4.2016 8:12:36   
kapina
Pcos moze da bide pricina za spontani abortusi jas prema ehoto imav premnogu antralni folikuli no ne rastea dovolno dobro no sega so metformin e ok imam i prirodna ovulacija metforminot ke go pijam do 4 mesec od bremenosta narednata bremenost

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Спонтан абортус
24.4.2016 8:36:50   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Pcos moze da bide pricina za spontani abortusi jas prema ehoto imav premnogu antralni folikuli no ne rastea dovolno dobro no sega so metformin e ok imam i prirodna ovulacija metforminot ke go pijam do 4 mesec od bremenosta narednata bremenost


Eeee kolku zeni so pcos ostanuvaat prirodno bremeni jas licno znam mnogu i bez problem ja iznosuvaat bremenosta....Petanovski vo nieden navrat na rece deka tie moze da se problem pak naveden imunoloski no ete pak ke idam kaj Petlickovski i ke vidime sto ke kaze no jas se ispitav za spontan abotrus...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Спонтан абортус
24.4.2016 10:46:48   
kapina
A na endokrinologija bese li za pcos insulinot kolku ti e

Na mene dr iskra mi go dade metforminot lazarevski rece jas metformin ne davam ona treba da ti dade endokrinologot

Tocno e ima zeni sto ja iznosuvat bremenosta so pcos ete bratucetka moja i sestra mi gi iznosea bremenostite do kraj sestra mi so metformin gi iznosi bez nikakov problem ama kaj nekoj prave problem i jas imam insulinska rezistencija i pcos kaj mene ciklusite se redovni ama nemav ovulacija sega imam redovno ovulacija i sega kako sto kazav pocnav so metformin od500mg i kaj pcos sega bas citav dva do tri pati se pocesti spontanite abortusi a i dvajca endokrinolozi toa mi go kazaa sega cekam da projde i operacijata na matkata i da probuvam prirodno da ostanam bremena ima sansi i za prirodna bremenost sega oti so mm se ok moj sovet ti e sega pojdi na endokrinolog poslusaj on sto ke ti kaze za pcos oti pcos e sepak hormonalno poremetuvanje

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 24.4.2016 17:52:05 >

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Спонтан абортус
24.4.2016 19:50:00   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A na endokrinologija bese li za pcos insulinot kolku ti e

Na mene dr iskra mi go dade metforminot lazarevski rece jas metformin ne davam ona treba da ti dade endokrinologot

Tocno e ima zeni sto ja iznosuvat bremenosta so pcos ete bratucetka moja i sestra mi gi iznosea bremenostite do kraj sestra mi so metformin gi iznosi bez nikakov problem ama kaj nekoj prave problem i jas imam insulinska rezistencija i pcos kaj mene ciklusite se redovni ama nemav ovulacija sega imam redovno ovulacija i sega kako sto kazav pocnav so metformin od500mg i kaj pcos sega bas citav dva do tri pati se pocesti spontanite abortusi a i dvajca endokrinolozi toa mi go kazaa sega cekam da projde i operacijata na matkata i da probuvam prirodno da ostanam bremena ima sansi i za prirodna bremenost sega oti so mm se ok moj sovet ti e sega pojdi na endokrinolog poslusaj on sto ke ti kaze za pcos oti pcos e sepak hormonalno poremetuvanje


Bev kaj Brankica pred da se penzionira i proveruvav hormoni i insulinska rezistencija i skrien seker se mi bese uredno duri togas i metformin mi dade radi reda vika zosto nemas potreba no aj vika za sekoj slucaj...Piev 6 meseci mi se losese mnogu i gi prekinav...smeniv nekolku vida i isto mi bese...ke porabotam malce na sebe da oslabam,da vezbam da se relaksiram,nacin na zivot i ishrana da promenam i ke probame taka no jas so hormonive se zdebeliv a bev cel zivot neuhraneta 50 kg.duri i sum piela pivski kvasec i sto uste ne da se zdebelam a sega sum 66 kg.
Ke otidam ako treba i pak pa ke vidime sto ke kazat...Koja e dobra sega na klinika doktorka? Brankica e vo penzija

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Спонтан абортус
24.4.2016 22:09:39   
kapina
Jas sestra mi i edna bliska rodnina odime kaj iskra bitoska i sme prezadovolni jas sum veke 6god nejzin pacient i zenata navistina e zainteresirana da go resi mojot slucaj ti sega pinky pocni da izbegnuvas gluten i koga ke stignat neofolik meta vo eurofarm ke ti pisam

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Спонтан абортус
24.4.2016 22:13:32   
kapina
Jadese li blago koga ti pagase sekerot od metforminot mene na pocetokot mnogu mi bese loso od niv ama sega se naviknav sega od mikroginonot mi e mnogu loso od niv nemozam da gi podnesa
m metformin pijam so prodolzeno dejstvo za pcos proguglaj na net ke vides oti sum vo pravo

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 0:13:20   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jadese li blago koga ti pagase sekerot od metforminot mene na pocetokot mnogu mi bese loso od niv ama sega se naviknav sega od mikroginonot mi e mnogu loso od niv nemozam da gi podnesa
m metformin pijam so prodolzeno dejstvo za pcos proguglaj na net ke vides oti sum vo pravo


Ne neee ne me svakjaj pogreshno ne vikam deka ne si vo pravo no cudno mi e i sto petanovski ne mi gi spomna vo nieden navrat jajnicite zosto jas odev na priroden ciklus so prethodna podgotovka za endometriumot da go pripremi mi dade decortin 5 dena po 10 mg.i plus estofem,aspirin,folna,vit d,i prodolziv so seto ova posle et so plus prolutex i crinon gel...
Ke odam na endokrinolog da se konsultiram povtorno i da napravam ispituvanja...da ne se smenilo nesto za edna godina...a da za metforminot kasnuvav no zabe bese strasno mi se losese teloto mi se tresese...gi prekinav tri den super mi bese pak pocnav i isto mi bese se i rekov ne gi pijam...a zasto togas brankica mi gi dade radi reda? Ah i ovie doktori veke kraj ne im se naoga...nekoja na privatno znaete li endokrinolog?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 0:41:53   
kapina
Jas od ova sum prezadovolna od iskra bitoska sega za privatno neznam kaj drug endokrinolog dosega nema odeno a imav trojno pokacen prolaktin tsh visok bese i on vidno pole loso sega se e ok petanovski ti nema kazano zasto kako sto kaza dr lazarevski ne se mesa za metforminot i drug ginekolog istoto mi go rece ne mesaat zatoa za pcos toa bila rabota na endokrinolozite kolku bese povisok lh od fsh plus toa stom imas i neredoven ciklus bi trebalo da odes na endokrinolog

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Спонтан абортус
25.4.2016 0:44:53   
kapina
Pinky a kleksan ti dade li doktorot da primas mene mi rece dr trajanova oti ke treba narednata bremenost da primam kleksan i jas imam mthfrc677t heterozigot

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Ime
Jana9

Ime

Dora (0%)

Mila (100%)

Anja (0%)

Ilona (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!