|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 22:38:23   
***Lide***
jas ostanav koga ostanav bremena imav 51-52 kg a sega sum vo 5 mesec i imam 59-60 kg znaci 7-8 kg sum popravena do sega si velam deka e normalno ne se opteretuvam mnogu so kilogramite ama sega pocnuvam da cuvstvuvam teskotija koga se dvizam veke pocnuva da mi smeta tezinava user posted image ama se naviknuvam 

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Килограмите за време на бременоста
2.12.2009 11:07:47   
Палешка РР
Во последниве 14 дена сум ставила 1,5 кгр. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Килограмите за време на бременоста
2.12.2009 23:07:39   
ananikol
Bravo za site user posted image user posted image user posted image user posted image

Jas veke prestnav da gledam vo vagata,ke  go vidam konecniot rezultat pred poragaj i ke sumiram suma sumarum user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Килограмите за време на бременоста
4.12.2009 20:48:42   
Maria
Jas za dve nedeli vleguvam vo devetti mesec,a sum popravena 10 kilogrami.Mislam deka ne se mnogu a maticniot ginekolog,zamislete me opomena da vnimavam na tezinata,bidejki na poslednata kontrola bev popravena 4 kilogrami,ama za mesec ipol.Se trudam da vnimavam,ama nemozam,MI SE JADE!user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Килограмите за време на бременоста
4.12.2009 21:31:05   
mami
ајде бе уживај..10 кила не се ништо..немој да те плаши гинекологот...немој да се стегаш со јадење..јади колку ти се јаде и уживај..

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Килограмите за време на бременоста
4.12.2009 21:43:42   
Еца
Мариа па не си се поправила многу, јади си не се стегај. Мислам сега не да претераш, ама да си ручкашuser posted image зошто кога ти осеќаш глад и бебулето истоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Килограмите за време на бременоста
4.12.2009 21:56:59   
Maria
Ama non stop mi se jade,a duri vo sedmi mesec pocnav da se popravuvamuser posted image .Ne se cuvstvuvam mnogu golemauser posted image ,ama maticniot malku me zagriziuser posted image Veli ti zboram za tvoe dobrouser posted image .No,imas pravo Eca,bebceto izgleda e postojano gladno,ke si prodolzam jas so tempovo,pa ne mi ostana uste mnogu vreme do poroduvanjeto.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Килограмите за време на бременоста
4.12.2009 22:26:56   
ZVONCICA
jas staviv 18 od koj posle poradgaj odma mi se skinaa 3 a plus skinav oste 6kg toa se 9 a kade uste 9 nikakoooo be nemozam auuuu eve sega malata ke mi pravi godina a jas nikako da oslabam

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Килограмите за време на бременоста
5.12.2009 2:15:09   
alex_mo
  Мариа,јади си и јас сум за тоа ама внимавај да не биде доцна навечер или да не легнуваш после јадење.Мене во првата бременост така ми рекоа а исто ми беше чудно оти во цела бременост се поправив само 12кг.Ама се породив 3 ден во 9 месец,а кога ме виде сабајлето докторката не беше изненадена само ми рече.-Гледаш ли зошто ти реков многу да не се поправаш,зашто ниско го носев и матката имало шанси кога ќе се постигне некоја нејзина граница на тежина да е отвори ,а тоа да биде порано од 9 ти месец.Кај мене се беше супер се надевам и кај тебе и кај сите трудници .....Поз....

(Одговор на членот ZVONCICA)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Килограмите за време на бременоста
14.12.2009 11:02:47   
Палешка РР
Незнам колку сум ставила овој месец но почнувам да се чувствувам како слонче user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Килограмите за време на бременоста
14.12.2009 11:15:23   
matushka
Mene mi se cudea doktorite..
ima 54kg koga ostanav bremena a rodiv so 59kg..
Bebushot go rodiv eden mesec pred vreme i imase samo 2 ipol kg..sonce maloo

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Килограмите за време на бременоста
14.12.2009 15:58:56   
una***
jas vleguvam vo 7mi i do sega sum stavila 7kg.Planirav pomalku,ama toa e.Sega  vo finalnive 3  meseci vikaat najmogu se stava,kujznae kolku kje se do krajuser posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Килограмите за време на бременоста
16.12.2009 6:23:41   
sunchips
Pred bremenosta bev 48 kg, se zdebeliv 20 kg-ne licev na sebeuser posted image i lom gi napraviv kondurite za rabota, no otkako se rodi malata brgu gi izgubiv, sega posle 6 meseci sum 52 kg i sakam tolku i da ostanam (minus visokot na stomakuser posted image )

(Одговор на членот una***)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Килограмите за време на бременоста
6.1.2010 17:52:51   
dragana_vane
Za vreme na prvata bremenost se popraviv 23 kg, so ogled na toa deka taa godina, pred da ostanam bremena naglo se popraviv 10 kg.user posted image user posted image user posted image user posted image .Znaci bev 70 koga zabremeniv, a rodiv so 93 kg.Strasno!!!
Samo sto uspeav da oslabnam 10 kg, (od 83) znaci so 73, posle 6 meseci pak ostanav bremena, i sega sum vo petiot mesec, a popravina sum 3 kg.Mnogu vnimavam sto jadam, nemam nikakvo gadenje, nitu so prvoto, nitu so vtoroto, pa ke vidime.user posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 15:14:26   
srcence_25
Zdr na site na forumov!:)
Jas sum vo kategorijata na zeni koi sto, bilo sto da jadat ostanuva na niv! ne sum mnogu izicki aktivna, vezbam na sprava po 15-20 min na den!
Momentalno imam 72 kg...:( bremena sum vo epten pocetna faza....sto znaci 6 nedela! koga gi citam forumite za tezina i ishrana navistina me faka panika! golem ljubitel sum na blaga i slatka hrana....sto znaci neznam kako ke go prebrodam ovoj period! ova mi e prva bremenost i navistina se mi e cudno!
Se nadevam deka nekoj so takva tezina kako mojata moze da mi kaze nesto poveke!
znam deka sega navistina treba da vodam griza za sebe i za bebenceto koe treba do prva da se frmirna....i znam deka toa podrazbira pravilna ishrana a ne jadenje obilno! neznam so ke bide...no najvazno mi e se da bide vo red!!!
iskren pozrav

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 15:49:46   
Палешка РР
Здраво срценце, добредојде на форумот.
Не можеш да предвидиш ништо како ќе биде, некои месеци се јаде повеќе, некои помалку и се е индивидуално. Важно е да растете здраво, а килограмите ќе се симнат. Еве јас се породив пред седумнаесет дена, а полесна сум за 10 кг.user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 15:52:23   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

Zdr na site na forumov!:)
Jas sum vo kategorijata na zeni koi sto, bilo sto da jadat ostanuva na niv! ne sum mnogu izicki aktivna, vezbam na sprava po 15-20 min na den!
Momentalno imam 72 kg...:( bremena sum vo epten pocetna faza....sto znaci 6 nedela! koga gi citam forumite za tezina i ishrana navistina me faka panika! golem ljubitel sum na blaga i slatka hrana....sto znaci neznam kako ke go prebrodam ovoj period! ova mi e prva bremenost i navistina se mi e cudno!
Se nadevam deka nekoj so takva tezina kako mojata moze da mi kaze nesto poveke!
znam deka sega navistina treba da vodam griza za sebe i za bebenceto koe treba do prva da se frmirna....i znam deka toa podrazbira pravilna ishrana a ne jadenje obilno! neznam so ke bide...no najvazno mi e se da bide vo red!!!
iskren pozrav


срценце_25 не очајувај, мојата стрина со 100 кила се качи на бокс но најважно од се е што имаше лесен пороѓај и се беше во ред.

ти посакувам убава дружба на форумовuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 15:57:25   
mami
Срценце убаво рече Палешка, се зависи од човек до човек..ти јади си нормално, но гледај да воведеш повеќе течности и мнооогу овошје и зеленчук. Со самото тоа ке намалиш со внесување на сета онаа нездрава храна што ја викаме, бидејќи веќе ке си бидеш сита од овошјето и зеленчукот. А за килажата не се секирај- кај секого е различно- жени со голема килажа поминувале лесно, а оние со помала пак многу потешко..секој случај е посебна приказна

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 16:04:50   
nadica
срценце не се секирај и јас почнав со 70кг и ставив +20 до крај на браменост (голем гурман сум) по две недели бев -10 (и толку но тоа по моја вина јадам многу user posted image user posted image user posted image )

но се породив природно родив здраво девојче од 4300гр се е индивидуално само повеќе движење овошје и зеленчук и се ќе биде во ред

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 18:33:48   
BILE.F
Значи сите сме тука негде со тежината.Јас сум 6-ти месец и имам ставено 4kg.Бев 57kg сега 61.На почетокот бев загрижена дека имам ставено малку, зашто сите ми викаа: е каде ти е стомакот?, но гинекологот ми рече дека се е во нормала.
Најбитно е бебушот да е добар, не се битни килограмите, нели?user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 21:48:24   
srcence_25
Fala Vi na site koi mi dadovte soveti! ke gledam da se pridrzuvam!
Pocnav da vodam nekakva smetka za toa sto jadam i kako jadam! momentalno sum stranstvo i go koristam bezvisniov recim....pa ne mozam strogo da se pridrzuvam do nekoi pravila....no koga ke se vratam doma, a toa ke bide za nedela dena....strogo pocnuvam da jadam samo zdrava hrana i polna so potrebni vitamini!
pozdravce do vas od Italia!
se nadevam deka ke se druzime na forumov posto veruvam deka moze mnogu da mi pomognete vo tekot na mjata prva bremenost!:)

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 21:57:00   
***Lide***
jas do pred mesec i pol bev popravena 8 kila a sega se nemem mereno za edna nedela vleguvam vo 7 mesec. treba da se meram si se cuvstvuvam popraveno potesko mi e koga se dvizam ama vnimavam ne veceram kasno a si jadam 3 pati na den se nadevam deka nema mnogu da se popravam user posted image ama toa e pa posle ke slabeeme user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 21:57:49   
Еца
Ех срценце што убаво, си шеткаш ако, така треба, само уживај ти, ужива и тоа мало човече кое го носиш во себеuser posted image и кога ке дојдеш те чекаме со детален извештај и планот за здравата исхрана, ако заборавиш тука сме да те потсетиме.user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 8.1.2010 21:58:21 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 22:10:36   
srcence_25
iskreno da vi kazam....imase period koga bev poveke pod stres...se pripremav za magistratura...i vodev pogolema griza za sebe! odkako magistrirav taka fino se opustiv....nemozev da najdam rabota...i po celo vreme si sedev doma i jadev! obicno tnormalnata tezina mi e od 65-do 67 kg...sega osven sto 5 kg sum popravena koi mi se odrazija na oblekata, plus sum i bremena! poradi toa me faka strav....zatoa sto tie 5 kg mozev da gi stavam za nekolku meseci od bremenost! ama ete...toa e od mene...sama sum vinovna za se:(....kako bilo!
blagodaram sto ke bidete tuka i so ce me soslusuvate koga nesto ke me maci:))) pozdravcinja do vas!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.1.2010 22:13:19   
nutelizza
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

- жени со голема килажа поминувале лесно, а оние со помала пак многу потешко..секој случај е посебна приказна



ова што го кажува мами е жива вистина, јас со мои 50 кг во бременост качив 80кгuser posted image и тоа пред 9-ти месец натаму не ни смеев да се мерам....д-р кога ке ме видеа сите мислеа близнаци се и дури се плашеа за менеuser posted image
а јас се породив брзо, експресно и природноuser posted image

сега кога би чувала второ ко што нема да чувамuser posted image user posted image знам како и што да јадам

бидете user posted image умерени

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?