|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 14:56:43   
profesorica
пред да останам бремена бев околу 60 кг..Јас во бременоста качив 15 кила и после 40 дена више беа симнати истите, целата гардероба ми е точна.Сега имам 62/63 кг. и тоа ми е идеално.значи пред да забременам бев многу слаба а сега тие 2 килца значат многу.задоволна сум.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 15:26:06   
koalicka
Eh, a jas sto da vi kazam pocnav so 64kg, a veke vo 15 nedela bev 84kg (piev hormonalni tableti i lezev mislam deka bese od toa ama ne sum sigurna) i posle do 37 nedela koga se porodiv bev 96kg, izlegov od bolnica so 86 i eve posle 8 meseci nikako da namalam edvaj stignav do 82kg.Izgledam kako karpa so mojata visina od 174sm, ama se uste se nadevam deka ke oslabamuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 15:32:04   
Сани
јас почнав со голема тежина имав 87кг и со хормони сум и лежење цело време но добро се држам сега сум 34 та недела и поправена сум 12 кг гинекологот ми реце дека одлично се држам, бидејќи сум склона на дебелеење мислев нема да ме збира низ врата user posted image а и сеусте имам време за еден месец мозе да ставам усте дестина килца user posted image

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 15:33:35   
Bogdancanka
Еве пошто јас немам такво искуство ќе ви кажам за сестра ми,за првото кога остана бремена се поправи околу 40 килограми и зет ми често се зезаше дека е како суму борачuser posted image user posted image user posted image и потоа таман почна да се враќа во нормала остана пак бремена за фтората не се поправи толку али зашто и беше многу брзо се плашеше дали некогаш ќе може пак да се врати во нормала.Па сега еве едното има 3год а другото 1 и 5месеци а она се врати во нормала дури е и послаба од тоа кога беше мома.Нормална си е и супер изгледа за мајка на две дечињаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 17:53:31   
Maca25
Кога дознав дека сум трудна, уште истиот ден се измерив и имав 65 кг. Во бременоста се здебелив, според мене многу, 15 кг и стигнав до 80. Се породив пред 8 месеци и уште немам симнато ни грам. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 18:24:48   
ananikol
Maco 25 jas tvoite kilogrami vo celata brmenost gi staviv  za samo 10 nedeli, neznam kako ke izgledam na krajot na bremenosta ...user posted image i uste kolku ke stavam plus user posted image  

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 18:27:42   
ostoun
Бидејки многу повраќав не се здебелив воопшто имав само мал стомак, пред да се породам имав 52 кг. а истата тежина ја имав и пред да останам трудна значи јас сум изгубила некој кг. Ама ќерка ми се роди 3400 г. што значи дека таа си имала се за неа. По породувањето качив некое килце ама добро се држам

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Килограмите за време на бременоста
28.10.2009 19:09:03   
Maca25
мене дополнителен проблем ми е туроидната жлезда и можеби затоа не можам да ослабам. Примам терапија, аи цела бременост пиев, ама не ми реагира организмот баш добро на апчињата. Следниот месец одам на магнетна резонанца па ќе видиме. Сега сум на диета па сенадевам дека ќе симнам некое килце.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Килограмите за време на бременоста
31.10.2009 18:13:22   
Палешка РР
Штотуку добив комплимент од мајка ми дека сум како ширден.
Псхххххх, многу ми е гајле user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Килограмите за време на бременоста
1.11.2009 21:44:58   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ах ма Палешке ме изнасмеа...ене и мојана кума која е втори месец само брои килограми- досега два...ја фаќа паника како ке биде до крај- мене тој дел не ми е познат- но ви посакувам на сите откако ке се олесните да си ја вратите старата тежина

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Килограмите за време на бременоста
13.11.2009 21:47:46   
Палешка РР
Во последните 4 недели сум ставила вкупно 1,5 кгр, од кои 1 кгр е на Миа user posted image
Баш се плашев, мислев којзнае колку ќе ставам бидејќи сум дома, ама изгледа ме вежбаат user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Килограмите за време на бременоста
13.11.2009 22:30:28   
Весна
user posted image  user posted image  user posted image А бе Палешка user posted image  user posted image  user posted image
Утре мајка ми ќе дојде на гости, па ќе чујам нејзин коментар.
Инаку, и јас за месец и пол ставив 1,5кг и сега сум накај 60кг user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Килограмите за време на бременоста
13.11.2009 22:35:59   
mami
Да да Весна..ти си баш здебелена, цело свинче за велигден сиuser posted image user posted image user posted image да не речам како јас кога бев бременаuser posted image user posted image user posted image такви сме ние, не се секирај, ке се вратиш на старото веднаш по породувањето

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Килограмите за време на бременоста
23.11.2009 15:30:23   
tea
Jas sum 32-ra nedela i do sega sum zdebelena 15 kg. Me faka panika. Imam uste celi 2 meseca. Uste kolku li ke se zdebelam?????Site vikaat deka vo poslednite 2 meseci najmnogu se kacuva tezinata. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Килограмите за време на бременоста
23.11.2009 16:37:47   
Весна
Теа, е де де, во последните месеци бебето брзо добива на тежината, не ние user posted image .
Ајде user posted image уште малку.

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Килограмите за време на бременоста
29.11.2009 17:35:34   
profesorica
ПРЕТЕРАНОТО КАЧУВАЊЕ НА КИЛАЖА ВО БРЕМЕНОСТА НОСИ ДВОЈНО ПОГОЛЕМИ ШАНСИ ЗА РАЃАЊЕ НА ПРЕГОЛЕМО БЕБЕ

Ова е објавено во ноемвриското издание на Obstetrics & Gynecology.

Во студијаta на Kaiser Permanente Center од Орегон, во која учествувале повеќе од 40000 жени и нивните бебиња, било утврдено дека жените кои качиле повеќе од 18 кг во текот на бременоста имале двојно погoлми шанси да имаат бебиња со тежина над 4 килограми.

Бебињата пак кои се раѓаат со преголема телесна тежина имаат предиспозиција за дебелеење, покасно во животот, вели водачот на студијата ендокринологот Teresa Hillier. Кога бебето е премногу големо при породувањето има поголем ризик од раскинување на перинеумот, крварење, потреба од царски рез итн., а кај бебињата понекогаш може да дојде до кршење на коска или заглавување на рамениците.

Научниците одамна знаат за поврзаноста на гестацискиот дијабетес кај мајката и раѓањето на премногу големи бебиња, но оваа студија покажа дека и тежината која ја става мајката во текот на бременоста влијае врз големината на бебето. Дури жените кои ќе качат премногу килажа имаат поголеми шанси за преголемо бебе, од жените кои имаат гестациски дијабетес.

Студијата покажала дека во време од 1995-2003 год. во Вашингтон, Орегон и Хаваи повеќе од 20% од трудниците кои качиле повеќе од 18 кг (препорачаната максимална тежина) во текот на бременоста, родиле премногу тешки бебиња, наспроти 12% од жените кои качиле нормална килажа.

Најголем ризик имало кај жени кои качиле над 18 кг и страдале од гестациски дијабетес. Речиси 30% од овие жени имале преголеми бебиња. Кај жените пак со гестациски дијабетес, кои не качиле преголема килажа, имало намалување на 13% големи бебиња.

Пораката од студијата е дека бремените жени треба да внимаваат да не качат преголема килажа, а особено на ова да внимаваат жените со гестациски дијабетес.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 0:01:56   
alex_mo
  Во четвртокот на 26.11 бев на контрола,точно 29 недели и 1 ден.Тежев 65.5кг,а почнав со 54кг.
Заклучок 11,5кг за 29 недели,дали е многу???????????user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
  Сите што не ме виделе ми викаат дека супер изгледам,т.е само мешето ми е напрчено,а јас некако се плашам ,со син ми се поправив само12кг во цела бременост(останав со 48 се породив со 60) и супер си изгледав...Овој пат незнам како ќе изгледам до крајuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 8:35:24   
profesorica
Алекс_мо па и јас така качив околу 10 кг. со кај 28ма недела а не изгледав воопшто дебелоuser posted image , па тогаш гинекологот ме скара мислам на зафрканција и ми рече да исфрлам кисело, благо и солено.значи повеќе зеленчук и овошје.и до крај само уште 2 килца качив.ајде не е страшноuser posted image .има и жени со по 20 кила што качуваат за време на бременоста.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 8:45:13   
Iva
Јас со Михајло се здебелив само 9кг, но деветти месец не го дочекав, се породив на крај на 8-ми. Кога се вратив од болница имав уште само 2кг за слабеење. Значи изгледав како да не сум се вратила од породување. Стомакот ми беше даска. А со Тео се здебелив 17кг и тоа 4-5кг ги качив само во 9-ти месец. После тоа ми беше потешко да се вратам на старата килажа. Но сега после 10 месеци изгледам супер (барем според мене).

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 8:57:45   
biljana16
Jas sega sum vo 30 nedela i imam staveno 10 kila. Imam uste celi 2 meseci do poragaj kojznae kolku ke stavam. Pozdrav.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 8:59:22   
profesorica
билјана16 немора да значи.исто и јас бев горе доле.и јас се породив на почеток на 9ти месец, само што влегов во 9ти.потоа одма ги симнав.за 40 дена бев ко да не сум родила.А инаку Ива изгледаш добро мила и според менеuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 9:05:03   
Еца
Биле она што е сигурно дека последниот месец се качува најмногу, тоа и докторот ми го кажа.Значи овој месец може и нема да качиж, но девети 2 до 3 кг сигурно, тогаш почнуваат и отоци да се јавуваат, бебушот расте... но сепак не си качила многу досега. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 9:22:04   
bibi
еве сум и јас, слично на вас, во 30 недела сум, последниот месец немам качено кило, ама бебето си земало колку му требало, зошто претходниот пат, за 1,5 месец имав 4 кг. качено и гинекологот ме скара, без солено да сум јадела и замислете јас од страв ништо не сум качила, а детето си напредува онолку колку што му треба. Од почетокот имам качено 8 кг, така што има време, ќе видиме. Во секој случај , со првата бременост качив 16 кг, но ја надносив Сара, работев до 9 месец, и отеков многу последниот месец, зошто беше Јули 2007, не знам колку се сеќавате најпеколното лето што се памети, кога прогласија вонредна состојба. Тогаш цело Ск. снема струја, а  јас се пораѓавuser posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 9:24:18   
profesorica
леле биби јака ти душаuser posted image .па од соленото и киселото се отекува. и јас отеков на крајот од 8миот месец.добра си ти.повеќе од 12 мислам дека нема да качиш ајде само напред и со лесно.user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Килограмите за време на бременоста
30.11.2009 9:28:20   
bojanas
Јас со првото се здебелив 18 кг- како кит бев и никогаш не ги симнав. Со второто се здебелив 12 кг се породив во 40 недела (тоа дека второто дете побрзо ќе излезе нема врска - морав да ја избркам надвор user posted image ) ама повраќав редовно навечер до крајот на 33 недела. Цревата ги извадив!!! Бидејќи не сум по соленото многу не ми беше проблем притисокот а благото го заменив со сушена папаја и сушен ананас. Заситува и подобро тоа отколку торти и колачи (не сум ич по овошјето само цитрони можам да јадам).

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?