|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бактерии кај децата
9.9.2014 11:33:21   
blue_blue
vezilka, прочитај, види за D-mannoza. Тоа е природен препарат кој од она што јас го исчитав има неверојатни резултати за лечење на ешерихија во урина и што е најважно да не се врати назад бактеријата. Има доста сајтови со искуства на луѓе со D-mannoza и убаво е објаснето како делува. Јас не сум ја користела пошто ќерка ми кога ја имаше јас недела дена ја лечев со чај од брусница што не даде никаков ефект и постоеше сомневање дека има воспаление на бубрези па некако не ми беше баш ситуацијата за да експериментирам - земав Панцеф и се среди, но ако случајно и се појави пак ќе пробам со ова деф, го има и кај нас по аптеки во форма на капсули е

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Бактерии кај децата
30.9.2014 1:09:57   
lukas
Izgleda imame streptococu angina, ni dadoa da pijame amoksiklav, ama
Mnogu e zatnat edvaj spie I disi..ke mozi nekoj da mi kazi
Kako pominavte so vasite deca I kolku trae ova.. Dusata me boli kaj so go slusam da se maci..
Sega imame samo zatnat nos,crveno grlo...fala bogu nema temp. Ve molam neka pisi nekoj,se nadevam nema da srane poloso- skraja da e...user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Бактерии кај децата
30.9.2014 7:07:01   
Felly RR
Лукас, дали правевте брис? АКо сте правеле и антибиотикот ви е даден според антибиограм, ќе му биде подобро за 2-3 дена, не грижи се. Сепак треба време за да почне да делува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Бактерии кај децата
30.9.2014 22:08:33   
lukas
bris ne napravivme,no spored grloto ,simptomite,i pokacenite leukociti 12 doktorkata prognozira angina,denes ete go gledam jazikot mu e nafrlan,a grloto ne mu e tolku crveno kako so bese...surup se imame napieno 3 pati dosega...pa ke vidime,dodusa kako poaren mi se gleda,inace si jadi se normalno,samo gledam da ne go tupam mnogu oti mu e tesko so noseto zatnato,i navecer mnogu suvo kasla...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Бактерии кај децата
1.10.2014 9:02:24   
Felly RR
Лукас, за гнојна ангина еве и ОВАА тема погледни ја. Ви посакувам побрзо опоравување.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Бактерии кај децата
15.10.2014 17:07:56   
Melanija RR
Незнам дали ми е за тука прашање но незнаев каде user posted image
Дали секогаш зголемени леукоцити покажува бактерија па се препорачува брис,или немора да значи?
А кога се зголемени леукоцити,гранулоцити а намалени лимфоцити?

Прашањето ми е при Т кај деца во првите 24 часа направена к.слика дава високи вредности бидејќи е акутна фаза,па се правело по 24 часа.Искуства ваши и кога к.слика се има кога се работи за некаква бактерија?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Бактерии кај децата
17.10.2014 17:42:15   
lukas
ke mozi nekoj da mi kazi kolku dena treba da mu gi klavam kapkite vo nos CITERAL..ima bakterija/
i mi rekoja da mu gi davam na 8 saati po 1 kapka vo dvete nozdri,se kako i da vrtam mi idi da go stanvam noke za da mu klam kapki,...na koj nacin vie mu gi davavte i kolku dena...pozzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Бактерии кај децата
17.10.2014 20:03:51   
Felly RR
Lukas, најмалку 5 дена, а најмногу 7 треба да се ставаат. Можеби може и повеќе но мислам дека нема потреба. А во спиење да му капнеш? Јас памтам така на М и ставав кога беше мала. А инаку за во око кога сме користеле Цитерал капки, ни имаат кажано дека не е битно да се на 8 саати, туку само 3 пати во текот на денот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Бактерии кај децата
20.10.2014 23:15:48   
lukas
fala felly.. pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Бактерии кај децата
29.12.2014 15:37:46   
majabitola
Majki ..ve molam da mi odgovori nekoj dali ima iskustvo so antibiotikot sumamed? Mojata kerkicka ima 3 i pol godinki...imase nekoj virus pa infekcija na uvo i primase antobiotici i operil kapki i ne i pominuva podolg period i na pregled ustanovija otecen tret krajnik. Denes na klinika specijalist po ORL i prepisa sumamed da pie 3 dena....Dali ovoj antibiotik e opasen? Mnogu mi e strav da i go dadam..ako ima nekoj iskustvo so nego neka pise.....Blagodaram Maja

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Бактерии кај децата
29.12.2014 17:00:50   
Malecka23
KErka mi go piese Sumamedot na 2pati po 3 dena vo rok od 10dena.I sreka sto go piese posto ke zavrsevme vo bolnica.Poarno daj si go so vreme da nemate posle pogolemi problemi.Inaku ako zborime za toksicnost i zadrska vo organizam e pomalku toksicen da recam nego Amoksiklavot.Ova ti go kazuvam kako farmacevt

(Одговор на членот majabitola)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Бактерии кај децата
29.12.2014 17:02:47   
majabitola
Super, blagodaram na odgovorot. Eve gledam deka ima pozitivna reakcija kaj mnogu pacienti i ke i go dadam da go zema 3 dena pa ke vidime...blagodaram uste ednas. Maja

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Бактерии кај децата
31.12.2014 16:42:45   
Felly RR
Постовите се префрлени во темата Најчесто препишувани лекови.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majabitola)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Бактерии кај децата
9.3.2015 0:25:56   
mommy_angels RR
Не ми се верува што преживеав во последната недела.Кај детево ми беше поставена дијагноза Транзиторен синовит ,а пред да почне да ја боли ногата беше здрава како дрен user posted image Ми викаат докторите може е од вирус,може од бактерија,ама ако не помине за една недела ќе правиме испитувања user posted image user posted image
Е ајде вие сега кажете ми која мајка може да седи мирна цела недела без да знае што му е на детенцето user posted image user posted image user posted image И така јас си направив своеволно крвна слика и брисеви и ги однесов кај матичната.Крвната слика беше супер,а во нос има Streptococcus pneumoniae .Ете така драги мои ,чисто информативно и да не даде Бог никој да го доживее ова,ама воспаление на горен респираторен тракт , во нашиов случај предизвикан од стрептококата може да предизвика и вакви болештини .Сега пие антибиотик и тоа цели десет дена ќе го пие,зашто настанало воспаление на зглобовите.
А ми вика докторката-ах претпоставував дека е стрептокока,таа може да предизвика ова .А како мислеа дека ќе се излечи таа без лекови ,неможам да разберам user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Бактерии кај децата
28.12.2015 10:25:07   
LoveableMe RR
Едно прашање: дали имате информации за правење брисеви од нос и грло со упат од матичен по приватниве лаборатории? Или само на државно се прави со упат, а приватниве наплаќаат?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Бактерии кај децата
1.2.2016 14:31:16   
TeaM
Avicena i Farmahem ne rabotat so upati za brisevi, za drugite neznam

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Бактерии кај децата
1.2.2016 14:32:41   
TeaM
Vo momentov stavame ACIDOSALUS sprej vo grlo 10 dena, ni rekoa 20 po 1 ili 2 pati na den. Dali sega dodeka se stava sprejot mozeme da pravime bris od grlo ili treba da se napravi pauza nekolku dena, ima li nekoj iskustvo ili info?

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Бактерии кај децата
1.2.2016 14:42:06   
AneLav RR
А за што го ставате спрејот и дали е антибиотик? По имево не ми личи на антибиотик...

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Бактерии кај децата
1.2.2016 22:50:50   
TeaM
Ne e antibiotik. Eve izvadok od net " Probiotički sprej za usta i nos. Kao pomoćna terapija kod alergije, prehlada te u održavanju i zaštiti sluznice nosa, usta i grla od bakterijskih i gljivičnih infekcija". Na prirosna baza e.

Pievme antibiotik 10 dena, zaradi crveno grlo, zgolemeni krajnici, cepovi...posle terapijata na ORL ni go prepisaa sprejot da go aplicirame vo grlo 20 dena. 1 do 2 pati na den.
Sega go stavame, ama detevo uste mi se cini deka ima zgolemeni krajnici, hrci navecer i ima nazalen govor, pa sakav da napravam brisevi, a neznam dali smeta sprejot?

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Бактерии кај децата
2.2.2016 9:00:25   
Neurotoxin RR
Спрејот не смета, ама кога завршивте со антибиотикот? Ако поминале барем 5 дена, слободно направи брисеви, ако се решиш по приватните лабаратории не мораш ни на матичен, после резултатите можеш да ги однесеш чисто за консултација

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 445
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?