|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Децата како јазични иноватори
25.5.2009 23:16:18   
Боцко
Во процесот на прозборување сигурно секому му се случило децата да ги извртуваат зборовите и да прават „слатки и забавни“ грешки. Но понекогаш, нивниот посебен начин на размислување и специфична логика проиведува интересни резултати. Ајде тука да ставиме некои интерсни извртени зборови или измислици.

Еве, на пример, на Стефан зборот автобус му се виде многу долг и реши да си го скрати во АБУС. Кога човек добро ќе размисли, зошто да не? Американците цел јазик го испократија заради практичност. Интересна формулација имаше за очилата за сонце на тетка му. Пред некој ден и рече: „Дај ми ги да си ги КРИЛЦАМ“ (да ги мавта рачките). Од каде ли само му текна? Далеку најсмешна аналогија - кога некој кивнува, му велиме НА ЗДРАВЈЕ а тој возвраќа со ЗДРАВЈЕ ДА ИМАТЕ. Е сега, кога Стефан ќе слушне некој да подригне, му вели „УЖДРИГ, ЖДРИГ ДА ИМАТЕ“. Стварно не знам од каде и како, мене вилица ми падна до земја од чудеење.
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Децата како јазични иноватори
26.5.2009 7:06:23   
Еца
Она што најмногу ми останува во сеќавање е начинот на кој како помала Мартина бараше вода, со рачето ја допираше устата и викаше УПА, УПА, и ден денс и споменуваме и се смееме ,а и таа со нас, демек сега многу големата, па знаела да збори.

пис  - чипсш
бажгети - шпагети
пекач - кечап...

Леле има уште, ама не сум го испила кафето, па уште сонувамuser posted image ќе ви пишам уште кога ќе ми текне...


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Децата како јазични иноватори
26.5.2009 8:44:31   
mami
хаххаха леле Елена баш ме изнасмеа...ние уште не сме стигнале до таа фаза, ке ви пишам кога ке биде..единствено што ми текнува сега е дека внуками кога бараше вода викаше само ВА и тоа почнуваше да се дере на цел глас ако не и ја дадеш истиот момент

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Децата како јазични иноватори
26.5.2009 9:49:02   
mis.
Сим ми кога беше помал наместо в викаше б па тоа изгледаше вака
вода-бода
весна-бесна
потоа викаше
автобус-абус
бубамара-бубабаба
локомотива-локомокотиба
Те ми текнува во моментот но тука сме кога ќе ми текне нешто ќе го споделам со вас.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Децата како јазични иноватори
26.5.2009 18:51:29   
Палешка РР
Ехххххх, тоа беше пред дванаесет години но ќе се потрудам


убецина - лубеница
номатче - доматче
гисвити - бисквити


user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Децата како јазични иноватори
26.5.2009 20:14:42   
Еца
user posted image user posted image user posted image
бенциа  лубеница
какакао   какао
пачичан   патлиџан_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Децата како јазични иноватори
27.5.2009 22:23:43   
niki
Posle zborovite mama, tata, baba, prviot sto go nauci bese paladajz-patlidjan, a imavme i
papupa-papuca
joda-voda
nacole-naocari
atobus- avtobus
zizijace- lizavce
tozozozo pa teselon-  telefon
todjodjodjo pa telejizol -televizor
picezna - princeza

a najnovo e jagotka na nejziniot jazik e jagodica bobica faulica, naslovi na istiot crtan na srpski i grcki i sekogas koga saka da kaze jagotka  site tri zbora gi izgovara.
Bas vecerva ja izvadila teglata od frizider so marmalad od jagoda i mi vika Mamo sakam da jadam jagodica bobica fraulica. Padnav od smeenje

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Децата како јазични иноватори
17.7.2009 1:19:49   
biljanaM
Со едни братучеди и нивното синче кое 14 дена е помало од Воислав,  бевме кај мајка ми на гости и тоа тражеше топка.....јас му викам Матеј нема тука топки кога ке дојдеш кај нас јас ке ти дадам имаме многу....а Воислав внимателно ме прати цело време и кога завршив тој вика Скапани топки имаме.....хахахаха наместо пукнани...ама ете некако си поврзало детето.user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Децата како јазични иноватори
17.7.2009 16:54:18   
Aleksandra
Лука е жива смешка во зборување и тоа

дукпа - дупка
меко - млеко
џинџи - стисни
кочоладо - чоколадо
компутер - компјутер
кемче - кремче


и многу други што сега во моментот не ми текнуваат, сега Лука спие па кога ке стане ке ми биде инспирација за да ви напишам уште нешто

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Децата како јазични иноватори
4.8.2009 14:54:37   
Боцко
компјутерџијава мој од пред некој ден вика
јас си бекспејсирам!!!
(едвај го напишав бе)


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Децата како јазични иноватори
4.8.2009 14:55:38   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image хахаххаха срцкото мој уште малку ке ми дава часови за на компјутерuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Децата како јазични иноватори
23.10.2009 16:48:07   
Еца
еве денес Мартина успеа да ме расплаче од смеење и тоа на сред ручек. Седнавме да јадеме и таа објаснува како надвор ја бркало некое куче(прави филмови во последно време) и таа бегала, бегала, а кучето било одгомно (огромно) user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Децата како јазични иноватори
23.10.2009 22:16:17   
Iva
Е тука можам со саати да пишувам, ама еве нешто од тоа

ова - вода
ајдн - млеко
какакао - какао
купто - компјутер
фофе - сонце
дофт - дожд
тепто - темно
мамун - мајмун
бубубаба - се што е бубачка
бус - автобус

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Децата како јазични иноватори
24.10.2009 8:19:39   
profesorica
Леле Еца ме насмеа со ќерка ти хахахахах-одгомно-ОГРОМНО user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

одбај чекам и Дамјан да почне да збори па и јас да споделам неколку смешки со вас.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Децата како јазични иноватори
22.1.2010 22:17:51   
mother 29
kacigicka-krastavicka
jotka-voda


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Децата како јазични иноватори
23.1.2010 18:33:22   
zami
dodeka seuste ne znaese dobro da zbori najsmesni bea:

demina za lubenica
cuapkapa za crvenkapa,

a sega ima biseri od stilot:
avionist, toj sto vozi avion

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Децата како јазични иноватори
16.2.2010 15:10:48   
mother 29
јуданадудане хехеех едвај го напишав..............................изненадувањеuser posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Децата како јазични иноватори
30.4.2010 0:21:23   
Боцко
Сув Еурокрем = оној еурокрем што се срка со лажица директно од тегла. немој ти на него, мачкан на леб или на палачинка, сув го сака човекот
Стабилен нож = оној нож што е од прибор за јадење, тапиот со заоблени рабови. тој е демек побезбеден и за него, да може да го користи.
user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Децата како јазични иноватори
20.10.2010 17:27:50   
Maca25
мики бики - млеко и бисквити ( едвај свативме што сака детето)
бода - вода
ототи - отвори
манана - банана
поткоко - октопод
миза - змија
меме - сок
ија - магаре (еден ден плачеше и викаше Ија Ија а јас и мм се чудевме цел ден по што плаче детето. вадевме една по една играчка и викавме ова е ија, она не. на крај сама отиде и си го зема магарето и си го гушна)
убама - убава
јано - ладно
бон - балон
јадуче ??? - уште немаме откриено што е
јадо - чоколадо
мема - нема

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 20.10.2010 17:29:39 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Децата како јазични иноватори
20.10.2010 17:52:53   
Viktori
пушак - туш, дури станував и отидов до ВЦ от што ме интересираше што е тоа user posted image

лапче - чорапче

кони - кондури

јаце - лажиче

и ултимејт - паченкава - црвенкапа user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 20.10.2010 17:54:15 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Децата како јазични иноватори
20.10.2010 19:12:14   
nadica
токово        -готово
кепач         -кечап
надот         -надвор
танчата     -ташната
вани чиња -влажни марамчиња

и уште еден куп кои не ми текнуваат во моментов user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Децата како јазични иноватори
20.10.2010 19:39:37   
mama26
user posted image user posted image user posted image user posted image i nie seuste vikame kepac -kecapuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Децата како јазични иноватори
20.10.2010 20:27:23   
Maca25
дознавме што и е на нина јадуче - сладоледuser posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Децата како јазични иноватори
20.10.2010 20:29:43   
mama26
samo sto sakav da pisam ova e ili jastuce ili jabolce...ama gledam nebilo toa user posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Децата како јазични иноватори
21.10.2010 19:02:12   
amelbebe
abubus-avtobus
atuka-jagotka
cevo-crevo
babak-za ova mi trebaa 3 dena kapak
apoteka-igrotekauser posted image
agagin-vitamin c
tirajka-svirajka
mamamag-daramrag
akula-ajkula
dumuzina-limuzina
bokaki kuguk-bosanski suguk

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?